zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Pokój małego dziecka - jak go urządzić?

Pokój małego dziecka - jak go urządzić?
Kilkumiesięczne dziecko zaczyna coraz intensywniej eksplorować przestrzeń swojego pokoju i reszty mieszkania. To czas kiedy najważniejsze jest bezpieczeństwo i stymulowanie rozwoju dziecka.

Podłoga w pokoju małego dziecka

Kilkumiesięczne dziecko zaczyna coraz intensywniej eksplorować przestrzeń swojego pokoju i reszty mieszkania. Na tym etapie rozwoju ważne jest maksymalne bezpieczeństwo, a najważniejszym środowiskiem dla dziecka jest podłoga, na której toczy się większość zabaw. Ważne więc żeby była bezpieczna, higieniczna, łatwa do utrzymania w czystości, ciepła. Jeśli decydujesz się na dywaniki, pamiętaj by miały one zabezpieczenie antypoślizgowe. Jeśli wybierasz wykładzinę, musi być antyalergiczna.

 

Pokój dziecięcy z tapetą w kratkę

 

Zobacz nasz wybór:

DYWANY DZIECIĘCE

PODŁOGI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Przechowywanie w pokoju małego dziecka

W pokoju małego dziecka powinno się znaleźć miejsce na przechowywanie zabawek oraz rozwiązania, które pozwolą utrzymać porządek. Zadbaj o to, żeby pokój nie był zagracony niepotrzebnymi sprzętami. Wprowadź sprytny system przechowywania zabawek. Najlepiej sprawdzają się duże wysuwane szuflady - mogą być elementem większego regału. Można też wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Warto od najwcześniejszych lat umożliwiać dziecku swobodny dostęp do własnych rzeczy. Dlatego półki czy szafki do przechowywania zabawek powinny znajdować się na wysokości nie większej niż 120 cm od ziemi.
Jeśli poza tym masz małe mieszkanie i cenny jest każdy centymetr kwadratowy przestrzeni, wykorzystaj wyższe partie ściany do przechowywania rzeczy, których używacie rzadziej. Możesz na przykład powiesić szafkę na ubranka, których dziecko nie nosi w sezonie, albo pościel.

 

Regał w pokoju dziecka

 

ZALETY REGAŁÓW I SZAFEK W POKOJU DZIECKA

  • Dobre wykorzystanie przestrzeni. Wykorzystujesz nie tylko poziom podłogi, ale całej ściany.
  • Masz wszystkie rzeczy dziecka w jednym miejscu.

WADY REGAŁÓW I SZAFEK W POKOJU DZIECKA

  • Górne warstwy mebli będą niedostępne dla dziecka, co może wywoływać chęć czasami ryzykownej wspinaczki.
  • Całe ściany zabudowane szafkami mogą robić przytłaczające wrażenie.

I TOBIE SIĘ UDA
Zastosuj rozwiązania modułowe, które można modyfikować w miarę zmieniających się potrzeb. Może to być system szafek, które można montować oddzielnie i dowolnie ze sobą zestawiać. Takie rozwiązania są też bardzo estetyczne, a dzięki różnym rozmiarom szafek nie robią przytłaczającego wrażenia.

 

Zobacz nasz wybór:

POJEMNIKI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Wysokie krzesło dla dziecka?

Urządzenie pokoju dla maleństwa jest wielkim wyzwaniem. Ale pamiętaj, że twoje dziecko będzie przebywało w całym mieszkaniu. Wprowadź w nim takie zmiany, żeby czuło się bezpiecznie. Ważnym elementem jest stanowisko do karmienia. Standardem jest podwyższany fotelik z własnym blatem. Jeśli chcesz żeby dziecko szybko nauczyło się jeść przy stole, kup fotelik bez blatu, ale takiej wysokości, by dziecko sięgało do blatu stołu równie swobodnie jak dorośli. Wiele fotelików dostępnych na rynku ma opcję regulacji wysokości. Dzięki temu stanie się pełnoprawnym uczestnikiem posiłków i szybciej zechce naśladować dorosłych, także w kwestii posługiwania się nożem i widelcem. Pamiętaj jednak, że spożywanie posiłków bardzo długo będzie się wiązało z ryzykiem zabrudzenia. Dlatego wszystkie powierzchnie – stół, krzesła, podłoga – powinny być łatwe do umycia.

 

Wysokie krzesło dla dzieckaI TOBIE SIĘ UDA
Nie stawiaj fotelika na linii frontu, czyli pomiędzy stołem a kuchenką, tak żeby dziecko nie zostało narażone na oblanie gorącym jedzeniem. W salonie ustaw przy stoliku małe krzesełka. Angażuj dziecko w życie domu, dzięki czemu szybciej nauczy się samodzielności.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Schodki i wieszaki dla małego dziecka

W przedpokoju zainstaluj wieszaczek na wysokości dziecka (około 100 cm), dzięki czemu będzie samo odwieszać po przyjściu do domu swoją kurtkę.
W łazience postaw specjalny schodek, który umożliwi małemu dziecku dostęp do wody. W ten sposób zachęcisz je do mycia rąk i zębów. Również w łazience, tak jak w przedpokoju, powieś nisko wieszaki, które umożliwią dziecku samodzielne wycieranie rąk.

 

Drewniana podłoga w przedpokojuZALETY SCHODKÓW I WIESZAKÓW DLA MAŁEGO DZIECKA

  • Dziecko ma możliwość samo dosięgnąć do ręcznika, co zachęca je do samodzielności.

WADY SCHODKÓW I WIESZAKÓW DLA MAŁEGO DZIECKA

  • Wieszaczki umieszczone na różnych wysokościach wizualnie zakłócają powierzchnię ściany.

I TOBIE SIĘ UDA
Zainstaluj takie same wieszaczki dla rodziców i dla dziecka. W ten sposób unikniesz estetycznego chaosu. Druga opcja: zamiast zacierać różnice, podkreśl je. Wybierz dla dziecka wieszaczki ozdobne. Ich oferta jest bardzo bogata, i mogą stanowić ciekawy akcent.

 

Zobacz nasz wybór:

WIESZAKI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Regały na książki w pokoju dziecka

Całe mieszkanie jest dla twojego dziecka terenem eksploracji, równie ciekawym jak jego pokój. Możesz mu to ułatwić i to bez uszczerbku dla spójnego, "dorosłego" stylu. Wystarczy poznać kilka sprytnych patentów. Chcesz zachęcić dziecko do czytania książek? Wykorzystaj jego naturalną ciekawość. Jeśli masz w domu regał na książki, na najniższej półce połóż książki dla dzieci. W ten sposób dziecko, które próbuje ściągnąć z półki wszystko co możliwe, sięgnie po książki skierowane do jego wieku. Przy okazji nie robiąc bałaganu w dorosłych książkach.

 

Drewniany regał

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Troska o bezpieczeństwo dziecka

Pomyśl o bezpieczeństwie dziecka, które zaczyna się poruszać, najpierw raczkując, a potem stawiając pierwsze kroki. Podstawową sprawą jest zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. Najlepiej od razu kupić gniazdka z zaślepkami. Jeżeli masz zwykłe gniazdka, dokup do nich specjalne zaślepki. Kolejne zagrożenia, jakie czyhają na małe dzieci, to ostre kanty mebli i zatrzaskujące się drzwi i szuflady. Ostre krawędzie mebli można zabezpieczyć specjalnymi miękkimi nakładkami. Są one wykonane z silikonu lub twardej gąbki. Wiele firm oferuje także różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwdziałające zatrzaskiwaniu się drzwi. Są to bardzo proste nakładki, dzięki którym unikniecie przycięcia paluszków. Jeżeli mieszkasz w piętrowym domu, na obu krańcach schodów zamontuj bramkę ochronną. W całym mieszkaniu unikaj stojących luzem, niebezpiecznych obiektów, takich jak wazony, duże doniczki, małe stoliki, stojące lampy.

Łóżko rosnące z dzieckiemI TOBIE SIĘ UDA
Nie przesadzaj z troską o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko nie może rosnąć w warunkach laboratoryjnych i odrealnionych, tylko uczyć się funkcjonowania w świecie. Monitory ruchu, oddechu czy kamery wideo instalowane przy łóżeczku przydają się tylko w niektórych szczególnych sytuacjach. Na co dzień wystarczy zdrowy rozsądek. Natomiast ochronne materacyki na szczebelki łóżka w niektórych krajach są niedozwolone ze względu na ryzyko uduszenia.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Oświetlenie w pokoju małego dziecka

Starannie zaplanuj oświetlenie pokoju dziecka. Na wczesnym etapie życia pomoże to sygnalizować różne pory dnia, tworzyć bezpieczny nastrój, zachęcać do aktywności takich jak zabawa czy czytanie. Zainstaluj różne rodzaje oświetlenia – punktowe do przewijania, karmienia i czytania, rozproszone i przytłumione do snu.

 

Oświetlenie w pokoju dziecka

 

I TOBIE SIĘ UDA
Nie tylko w pokoju dziecięcym, ale w całym mieszkaniu zastosuj lampki pozycyjne świecące delikatnym światłem i energooszczędne. Zainstaluj je w strategicznych miejscach, np. przed wejściem do łazienki czy sypialni rodziców. Dzięki temu dziecko, które obudzi się w nocy i będzie chciało wyjść ze swojego pokoju, nie przestraszy się ciemności.

WARTO WIEDZIEĆ
Dla malutkich dzieci dobrym rozwiązaniem są specjalne małe lampki działające na baterie, które można włożyć do łóżeczka i towarzyszą dziecku całą noc.

Oświetlenie, zwłaszcza w pokoju mniejszych dzieci, musi być bezpieczne. Najlepiej wybierać sprzęty przeznaczone specjalnie dla dzieci, które mają zamknięte oprawy i nie nagrzewają się. Jeśli masz zwykłe lampy, stosuj do nich żarówki o niskim napięciu i energooszczędne. Unikaj starego i niestabilnego sprzętu, zwłaszcza chwiejnych lamp stojących.

Do czytania dziecku i jako oświetlenie miejsca zabawy najlepsze są lampki przykręcane do ściany.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY WISZĄCE

LAMPY STOJĄCE

KINKIETY

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ DLA NIEMOWLAKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...