Aranżacja przedpokoju - jak urządzić funkcjonalny przedpokój?

Aranżacja przedpokoju - jak urządzić funkcjonalny przedpokój?
Przedpokój to część reprezentacyjna i przedsmak stylu naszego mieszkania, warto więc poświęcić jego urządzaniu równie dużo uwagi, co salonowi czy kuchni. Podczas urządzania przedpokoju dobrze też pamiętać o zachowaniu spójności wystroju tego wnętrza z pozostałymi pomieszczeniami, choć można sobie w nim pozwolić na nieco odważniejsze wzory i kolory niż w pokoju dziennym. Szczególnie ważnymi kwestiami w przedpokoju są funkcjonalność i swoboda komunikacji – dlatego należy tak dobrać i ustawić sprzęty, żeby jej nie utrudniały. Minimalna szerokość przejścia w przedpokoju powinna wynosić 90 cm.

Aranżacja przedpokoju - od czego zacząć?

Urządzanie przedpokoju najlepiej zacząć od zaplanowania rozmieszczenia oświetlenia, bo w tym wnętrzu najczęściej brak światła dziennego. Jeśli tylko mamy taką możliwość, podejmijmy decyzję już na etapie projektowania instalacji. Równie ważny jest wybór wykończenia ścian i podłogi, które powinny łączyć estetykę z praktycznością. Jeśli chcemy mieć w przedpokoju pojemną szafę, zaplanujmy na samym początku postawienie ewentualnej ścianki tworzącej wnękę, jeśli architektura wnętrza jej nie przewidziała.

Grafitowa ściana w przedpokojuI TOBIE SIĘ UDA
Co do aranżacji posadzki warto ją jak najbardziej odsłonić, zwłaszcza w małym przedpokoju. Im większa jej część będzie widoczna, tym większe wyda się pomieszczenie. W tym celu wybierzmy meble na zgrabnych nóżkach, płozach lub wiszące.

Kuchnia otwarta na przedpokój

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju:

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

 

Jak urządzić mały przedpokój?

Wielkość przedpokoju to główne kryterium doboru kolorystyki i wyposażenia podczas jego aranżacji. Jeśli jest rzeczywiście mały, lepiej go nie zagracać zbędnymi meblami i wybrać lekkie kolory. Chłodne pastele optycznie powiększą przestrzeń i skutecznie rozproszą przygnębiający nastrój w pozbawionym światła dziennego wnętrzu. Warto też wiedzieć, że istnieją sposoby na jego powiększenie bez konieczności wyburzania ścian. Odpowiednio dobrane oświetlenie, pomalowane ściany i ułożona podłoga, a także symetrycznie rozmieszczone sprzęty mogą poprawić jego proporcje.

Galeria w przedpokojuI TOBIE SIĘ UDA
Niezawodny efekt powiększający przedpokój dają lustra, nad którymi warto się zastanowić podczas jego urządzania. Polecamy zwłaszcza lustrzaną ścianę (taflę na wymiar wykona szklarz), na tle której można ustawić pozostałe sprzęty – siedzisko, wieszak, stojak na parasole, a nawet przytwierdzić do niej ścienne wieszaki. Wnętrze zyska dodatkowy wymiar, a Ty przejrzysz się od stóp do głów w dowolnym fragmencie lustra.

Lustrzana szafa w przedpokoju

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju: 

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

 


 

Pomysły na aranżacje przedpokoju

 

Aranżacja wąskiego przedpokoju

Wąskie pomieszczenie optycznie poszerzą poprzeczne pasy na podłodze – ułożone z płytek, desek albo łączonych materiałów położonych naprzemiennie.

Nieregularny przedpokój

Aranżacja długiego przedpokoju

Jeśli przedpokój jest długi, warto go optycznie skrócić przez właściwą aranżację, umieszczając na krótszej ścianie szafę wnękową lub malując ją na ciemny kolor – taki zabieg wywoła wrażenie, że znajduje się ona bliżej niż w rzeczywistości. Podobnie zadziałają pionowe podziały, na przykład pasy tapety, albo bardziej ekskluzywne materiały – drewno lub kamień – przyklejone pasami w pewnych odstępach i dodatkowo podkreślone punktowym oświetleniem.

Podłoga z desek w przedpokoju

 

Pomysł na wysoki przedpokój

Sposobem na zbyt wysokie w stosunku do powierzchni pomieszczenie jest trik optycznie je obniżający. Taki efekt da pomalowanie ścian kolorową farbą, ale tylko do pewnej wysokości. Reszta ścian i sufit powinny być wtedy białe.

Beton w przedpokoju 

I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli podłoga w pasy to dla Ciebie rozwiązanie zbyt odważne, wypróbuj mniej definitywny sposób na optyczne poszerzenie wąskiego przedpokoju. Po prostu połóż na podłodze pasiasty chodnik w pasującej do wnętrza kolorystyce. Im grubsze będą pasy, tym lepszy efekt „poszerzający”.

 

Kuchnia w przedpokoju

 

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju:

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

 

Jak urządzić przedpokój połączony z salonem?

Przedpokój powinien być dobrze skomunikowany z salonem, czyli częścią gościnną mieszkania. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, podczas aranżacji przedpokoju najlepiej w ogóle zrezygnować z drzwi do pokoju dziennego, a nawet poszerzyć wejście do niego. W starych kamienicach spotyka się często dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, które robią bardzo dobre wrażenie. Salon położony w głębi mieszkania, do którego trzeba wędrować przez długi korytarz lub przechodzić przez kuchnię to złe rozwiązanie. Jeśli projekt mieszkania narzuca taki układ, warto pomyśleć o reorganizacji przestrzeni.

Komoda w przedpokojuI TOBIE SIĘ UDA
Jeśli mamy do czynienia z przedpokojem połączonym z salonem warto podkreślić to ich przenikanie się spójnym wystrojem. Najwięcej w tej kwestii zdziałają jednolita podłoga i kolorystyka ścian. Takie rozmycie granicy między oddzielnymi pomieszczeniami spotęguje wrażenie przestronności każdego z nich.

Skandynawski przedpokój w kolorze czerni i bieli

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju:

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

Aranżacja przedpokoju w przestrzeni otwartej

Maksymalne otwieranie przestrzeni nie sprawdza się do końca w przypadku przedpokoju. Wejście przez frontowe drzwi prosto do salonu burzy przytulność wnętrza. Układ, gdzie przedpokój jest częścią salonu zdarza się czasem w kawalerkach i wtedy rzeczywiście trzeba pomysłowości podczas aranżacji przedpokoju, by zaznaczyć granice obu stref. Jednak nie jest zalecane celowe wyburzanie ścian. A jeśli już jest to konieczne, warto pomyśleć o przepierzeniu ustawionym na wprost drzwi.

Pod antresoląI TOBIE SIĘ UDA
Rolę przegrody spełni ażurowy panel dekoracyjny z laminowanej płyty, tafla piaskowanego szkła (gładka lub ozdobiona wzorem), dodatkowo ujęta w ramę z drewna, aluminium lub tworzywa, albo wolno stojący parawan. W kombinacji z niewielkim meblem, lustrem i wieszakami takie elementy mogą być punktem wyjścia dla naprawdę oryginalnej aranżacji wnętrza.

Szafa z lustrem w przedpokoju

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju:

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

Wielofunkcyjny przedpokój

Przedpokój, jeśli tylko jest taka możliwość, ciekawie spełni dodatkowe funkcje jeśli wcześniej pomyślimy o jego właściwym urządzeniu . Gdy postawimy w nim regał, będzie jednocześnie domową biblioteką, a gdy wygenerujemy miejsce na biurko z krzesłem – posłuży za miejsce do pracy. W wąskim i długim pomieszczeniu z szafą wnękową po jednej stronie warto urządzić na przeciwległej ścianie galerię. Kompozycja grafik, fotografii lub plakatów doda wnętrzu głębi, a przy tym urozmaici aranżację wnętrza. Pamiętaj, żeby „obrazy” małe i średniej wielkości umieszczać na wysokości wzroku. Bardziej okazałe z kolei nieco wyżej, by nie kończyły się równo z podłogą.

Biurko we wnęce w przedpokojuI TOBIE SIĘ UDA
Jeśli tylko w Twoim przedpokoju znajduje się skrawek ściany, którego nie da się zagospodarować meblem czy lustrem, zamień go w domowe centrum informacji. Wystarczy przykleić na nim naklejkę tablicową (w sklepach internetowych dostępne są one w różnych kształtach i odcieniach, więc łatwo dopasować je do stylu i kolorystyki wnętrza), za pośrednictwem której rodzina będzie wymieniać się ważnymi komunikatami albo zabawnymi komentarzami.

 

Tablica jako dekoracja przedpokoju

 

Zobacz nasz wybór:

PODŁOGI I ŚCIANY

OŚWIETLENIE

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Inne artykuły o przedpokoju:

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

OŚWIETLENIE W PRZEDPOKOJU

ABC Jak urządzić przedpokój

Porady

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...