Meble do salonu

Meble do salonu
Podstawowymi meblami w salonie są: sofa, fotele i stolik kawowy. Zanim je kupisz, zastanów się ile mebli zmieści się w Twoim salonie i w jakim układzie będą wyglądać najlepiej? Przygotuj się do aranżacji salonu: na kartonie narysuj kształty, których długość i szerokość, będzie odwzorowaniem wymiarów mebli. Otrzymane w ten sposób prostokąty potraktuj jak meble, ułóż na podłodze i sprawdź ile zajmą powierzchni. Test pozwoli Ci w rzeczywistej skali przetestować każde rozwiązanie. Możesz też przygotować plan mieszkania i wrysować w niego wszystkie meble zachowując skale.

Fotel jest podstawowym meblem wypoczynkowym. Standardowy zajmuje tylko 80x80 cm powierzchni podłogi. Modeli jest bardzo wiele, nie tylko różniących się kształtem, ale także funkcją. Możesz wybrać miękki fotel wypoczynkowy, ale także fotel bujany, fotel zwieszany u sufitu, fotel typu „worek” wypełniony styropianowymi kulkami, model rozkładany, który zmieni się w leżankę, fotel typu szezlong, a nawet fotel biurowy, który także może świetnie sprawdzić się w salonie.

 

Kominek w salonie

 

PLUSY

 • Zajmuje mało miejsca.
 • Ma mnóstwo modeli.
 • Łatwo go przestawiać.

MINUSY

 • Nieekonomicznie wykorzystuje przestrzeń, zwłaszcza w małym mieszkaniu – dwa fotele zajmą znacznie więcej miejsca niż dwuosobowa sofa.

I TOBIE SIĘ UDA
Zwróć uwagę, że niektóre fotele także mają funkcję spania. Możesz je traktować jako dodatkowe łóżko.

 

Zobacz nasz wybor:

FOTELE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE

Przeczytaj także:

PRZEMIANA FOTELA

Wybierając sofę powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy pytania. Ile osób będzie wypoczywać w salonie? Jaką tapicerkę należy wybrać? Oraz jakie funkcje dodatkowe powinna mieć sofa? Sofa dwuosobowa ma zwykle wymiary 180x90, zmieści się nawet w niewielkim salonie, ale nie będzie to mebel komfortowy. To raczej mebel dla singla, do którego przychodzą goście. Znacznie wygodniejszy, choć nieco większy (220x90) jest model trzyosobowy, ale nawet on często nie pomieści całej rodziny. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest zakup dwóch sof.

 

Narożna kanapa

 

PLUSY

 • Sofa pomieści więcej osób.
 • Jest wygodniejsza niż fotel.
 • Można na niej nie tylko siedzieć, ale także leżeć, a nawet spać.

MINUSY

 • Zajmuje więcej miejsca.

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj, że możesz stworzyć sofę idealną dla siebie. Nowoczesne modułowe sofy pozwalają spersonalizowanie mebla, zamawianie modułów w odpowiadającej liczbie i konfiguracji. Możesz też dodać elementy niestandardowe, podnóżek, szezlong, nawet stolik.

WARTO WIEDZIEĆ
Czy wiesz, że sofa jest najczęściej zwracanym meblem. I to wcale nie dlatego, że okazała się niewygodna, tyko dlatego, że... nie zmieściła się do mieszkania! Gdy już zdecydujesz się na model, sprawdź czy na pewno zmieści się do Twojego salonu. Po pierwsze czy uda się go przenieść przez drzwi, wstawić do windy, lub wykręcić na wąskich schodach klatki schodowej.

SOFA Z FUNKCJĄ SPANIA
Należy pamiętać, że na sofę rozkładaną należy zarezerwować więcej miejsca. Przed siedziskiem potrzebne jest od 100 (sofy, na których śpi się w poprzek) do 150 cm (sofy na których śpi się wzdłuż) na rozłożenie sofy. Takie modele posiadają też specjalne mechanizmy, które sprawiają, że sofa jest twardsza i mniej sprężysta.

 

Salon z rozkładaną sofą

 

PLUSY

 • Możliwość korzystania z salonu jako z pokoju dziennego i sypialni.
 • Dodatkowe miejsce do spania dla gościa.
 • Sofy często mają pojemnik na pościel, który rozwiązuje problem przechowywania pościeli.

MINUSY

 • Większe wymiary sofy.
 • Potrzeba dodatkowego miejsca na rozłożenie sofy.
 • Mniej komfortowe siedzisko.
 • Krótsza trwałość, większa możliwość uszkodzeń.


USTAWIENIE SOF
Już wiemy, że jedna sofa to za mało. W wygodnym salonie powinny królować dwie sofy uzupełnione fotelami. Meble należy tak komponować, żeby każdy z członków rodziny miał w salonie swoje miejsce. W przypadku standardowej rodziny 2+2 należy wybrać sofę dwuosobową i dwa fotele, dwie sofy dwuosobowe lub sofę trzyosobową i fotel. Jak je ustawić? Jest kilka rozwiązań: dwie sofy ustawione w narożniku, ten sam układ w lustrzanym odbiciu, dwie sofy naprzeciwko siebie, sofa na środku pokoju.

 

Zobacz nasz wybór:

FOTELE I PUFY

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE

Przeczytaj także:

DWIE RÓŻNE SOFY

ZIELONA KANAPA W SALONIE

SOFA DIY

Stolik kawowy to bardzo praktyczny mebel. Może pełnić swoją podstawową funkcje, ale także może stać się półką, podstawą lampy, a nawet siedziskiem. Stoliki mają rożne wymiary, ale dobrze pamiętać, że zgodnie z ergonomią jego wysokość powinna być niższa niż siedziska kanapy lub foteli stojących wokół niego. Długość stolika powinna stanowić od połowy do dwóch trzecich długości kanapy, a szerokość nie powinna przekraczać 60 cm - osoby siedzące wokół powinny móc bez problemu sięgnąć po filiżankę kawy, bez konieczności wstawania ze swojego siedzenia. Większa szerokość sprawia, że osoby siedzące naprzeciw siebie są od siebie zbyt oddalone.

 

Salon w stylu glamour

 

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...