zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
 • Aktualne promocje i rabaty
 • Inspiracje wnętrzarskie
 • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Oświetlenie w salonie

Oświetlenie w salonie
Nie ma w domu drugiego pomieszczenia, które wymagałoby tak różnorodnego oświetlenia, jak salon. Stosujemy tu wszystkie typy lamp: lampy sufitowe, podłogowe, stołowe i kinkiety. Światło musi być tak zaplanowane, żeby niezależnie można było używać różnych źródeł światła. Jedne wyłączać, inne włączać. Salonowe oświetlenie musi spełniać trzy funkcje: po pierwsze - dobrze oświetlać, czyli rozjaśniać całe pomieszczenie oraz precyzyjnie doświetlać poszczególne strefy. Po drugie – dekorować, czyli budować nastrój. Po trzecie podkreślać niektóre elementy wyposażenia, np. oświetlać obraz.

Lampa wisząca, plafon, czy żyrandol do salonu?


Jest zawieszona pod sufitem lub wbudowana w sufit. Jej podstawowym zadaniem jest dobre oświetlenie salonu. W wysokich pomieszczeniach można zastosować duży i ozdobny żyrandol, w niskich lepiej sprawdzi się płaski plafon. Bez względu na model, klosz nie może znajdować się niżej niż 200 cm od podłogi, taka odległość bowiem daje gwarancję swobodnego przejścia pod lampą. Lampa sufitowa może świecić w dół lub w górę. Przy wyborze modelu świecącego w górę warto sufit pomalować na biało – zadziała jak duży ekran, będzie odbijał i tym samym multiplikował światło.
Lampę sufitową najlepiej zamontować na środku sufitu, tak żeby równomiernie oświetlała całe pomieszczenie. Jeśli jednak salon ma skomplikowany kształt, można wybrać dwa lub trzy punkty świetlne, które będą oświetlały poszczególne strefy.

 

Oświetlenie w salonie

 

ZALETY OŚWIETLENIA SUFITOWEGO W SALONIE

 • Dobre oświetlenie ogólne.
 • Łatwość włączania – włącznik znajduje się zwykle przy drzwiach na wysokości piersi.
 • Brak nieestetycznych kabli.

WADY OŚWIETLENIA SUFITOWEGO W SALONIE


 • Trudna do zainstalowania, jeśli nie decydujemy się na nią w trakcie budowy lub remontu.
 • Problem przy wymianie żarówki i czyszczeniu – lampa jest zawieszona wysoko, trudno jej dosięgnąć bez stawania na drabinie.


I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj, że nowoczesne technologie dają nowe możliwości. Przy włącznikach lamp sufitowych możesz zastosować ściemniacze, które pozwolą dozować ilość światła. Górne oświetlenie będzie wtedy mogło pełnić także funkcje dekoracyjne.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY WISZĄCE

PLAFONY

ŻYRANDOLE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Przeczytaj także:

REFLEKTORY NA SZYNIE

LAMPA NA WYSIĘGNIKU NAD SOFĄ

LAMPY - ŻARÓWKI NA KABLACH

SZTUKATERIA PRZY LAMPIE

Oświetlenie podłogowe w salonie


Lampa na wysokiej podstawie z dekoracyjnym kloszem. Standardowa wysokość lampy podłogowej to 150-180 cm. Lampy podłogowe oświetlają tylko fragment pomieszczenia, najczęściej kącik do czytania lub strefę telewizyjną. Lampy podłogowe mogą świecić w dół lub w górę. Modele z kloszem kierującym światło w dół najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną, tworząc odpowiedni nastrój w salonie. Modele z kloszem oświetlającym sufit dają więcej światła i w małych pomieszczeniach często wykorzystywane są także jako główne oświetlenie. Lampy podłogowe mogą posiadać dodatkowe regulowane ramiona, które pozwalają na precyzyjnie oświetlenie niewielkiej przestrzeni, np. gazety, którą właśnie czytamy.

 

Eklektyczny salon

 

ZALETY OŚWIETLENIA PODŁOGOWEGO W SALONIE


 • Mobilność – lampę można dowolnie przestawić, dzięki temu możemy nadać pomieszczeniu inny wygląd, możemy doświetlić to miejsce, które w tej chwili potrzebuje doświetlenia.
 • Regulacja strumienia światła - modele z regulowanym kątem padania światłą pozwalają na skierowanie światła na wybrany punkt.
 • Jest dekoracyjna sama w sobie, nawet wyłączona potrafi wyglądać bardzo dobrze.
 • Łatwo ją czyścić, łatwo wymienić żarówkę, łatwo zamontować - wystarczy podłączyć do kontaktu.
 • Pozwala oszczędzać energię. Dzięki lampie stojącej oświetlamy tylko to miejsce, które wymaga oświetlenia.

WADY OŚWIETLENIA PODŁOGOWEGO W SALONIE

 • Ciągnący się po podłodze kabel, o który można się potknąć.
 • Do podłączenia potrzebne jest gniazdko elektryczne.
 • Kłopotliwe włączanie – włącznik zwykle znajduje się na kablu.


I TOBIE SIĘ UDA

Praktycznym pomysłem jest zamontowanie obok włącznika światła górnego, drugiego włącznika, który aktywowałby prąd w kontakcie, przeznaczonym dla lampy podłogowej. Wchodząc do salonu można zdecydować, czy chcemy oświetlić go mocnym górnym światłem, czy włączyć delikatne, nastrojowe oświetlenie dawane przez lampę podłogową.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY PODŁOGOWE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Dekoracyjne lampy do salonu


Niewysoka, najczęściej do 100 cm wysokości. To lampa typowo dekoracyjna, która oświetla niewielkie przestrzenie. Nazywana stołową, bo najczęściej stawiana jest na stole, ale sprawdzi się też na biurku, półce, parapecie, konsoli, stoliku. Za jej pomocą podkreślamy i eksponujemy konkretne niewielkie fragmenty wnętrza.

 

Domowa biblioteka

 

ZALETY LAMP STOŁOWYCH


 • Typowy element wyposażenia wnętrza, który łączy w sobie funkcje praktyczne i dekoracyjne.
 • Daje nastrojowe miejscowe światło, które robi klimat w pokoju.
 • Jest łatwo dostępna, łatwo ją czyścić, łatwo wymienić żarówkę.
 • Jest mobilna, bez problemu możemy przenieść ją z miejsca w miejsce zmieniając świetlną aranżację.
 • Przystępna cena.

WADY LAMP STOŁOWYCH


 • Nieestetyczny i niepraktyczny kabel.
 • Do podłączenia potrzebne jest gniazdko elektryczne.
 • Niewielka i niestabilna, łatwo ją strącić lub uszkodzić.


I Tobie się uda

Lampie stołowej łatwo jest nadać funkcje podłogowej, stawiając ją na podwyższeniu.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY STOŁOWE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Wybór kinkietu jako lampy do salonu


Lampa mocowana do ściany. Daje odmienny rodzaj oświetlenia, bo rzuca światło na dużą płaszczyznę, tworząc delikatną poświatę. Klasyczny sposób montowania kinkietów to zawieszanie ich parami, po dwóch stronach elementu wyposażenia wnętrza, który chcemy podkreślić, np. kinkiety zamontowane po dwóch stronach kanapy, lustra, obrazu, telewizora.

 

Eklektyczny salon

 

ZALETY KINKIETÓW

 • Niezastąpiona w budowaniu nastroju.
 • Brak nieestetycznych kabli.

WADY KINKIETÓW


 • Trudna do zainstalowania, decyzje o montażu kinkietu należy podjąć na etapie budowy lub remontu.I TOBIE SIĘ UDA

Decydując się na kinkiety należy pamiętać o „efekcie świńskich ogonków”. Często zdarza się, że urządzając mieszkanie wybór oświetlenia zostawiamy sobie na koniec, często też ciężko nam zdecydować jaki model wybrać (zdarza się, że trwa to latami), a ze ściany wciąż sterczą nieestetyczne pozwijane kable przypominające świńskie ogonki.

 

Zobacz nasz wybór:

KINKIETY

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Kilka źródeł światła w salonie


Znacznie lepiej, zamiast jednej mocnej lampy, zaplanować kilka równomiernie rozmieszczonych źródeł światła mniejszej mocy. Gdy zaświecisz wszystkie punkty świetlne, w salonie będzie bardzo jasno; gdy będziesz wieczorem będziesz czytać książkę w fotelu, wystarczy jedna lampa, która da spokojne światło.

 

Marmur wokół kominkaJak poznać, że światła w salonie jest za mało?


Zbyt słabe oświetlenie to takie, w którym czujesz dyskomfort z powodu trudności w rozpoznaniu przedmiotów. To delikatne bodźce, ale długotrwałe, w efekcie odczuwasz zmęczenie. Często nie zadajemy sobie sprawy, że to właśnie niedostateczne oświetlenie jest powodem naszego złego samopoczucia.


Wpływ koloru ścian na światło w salonie


Efektywność lamp jest uzależniona od koloru ścian. Im jaśniejsze ściany, tym mniej „strat” światła. Z jednej strony wydaje się to oczywiste, z drugiej rzadko kto myśli o tym, że kolor ścian przekłada się na koszty pobieranej energii.

 

Oliwkowa ściana w salonie

 

Jaki kolor światła jest odpowiedni do salonu


Za „kolor światła” odpowiedzialna jest temperatura barwowa wyrażana w kelwinach. Wybierając żarówkę, zwróć uwagę na parametry - 2700 K to kolor światła określany jako „ciepły biały”, który sprzyjają odpoczynkowi, 4000 K lub kolor „zimny biały”, dobry do pracy i najmniej zmieniający kolorystykę otoczenia.


I Tobie się uda

Bez względu na to, czy lampa jest w podwieszanym suficie, czy jest zwieszana, czy powieszona na ścianie, nie powinna razić. Dlatego należy wybierać lampy, w których nie widać źródła światła.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY WISZĄCE

LAMPY STOŁOWE

LAMPY PODŁOGOWE

KINKIETY

ŻYRANDOLE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Oświetlenie salonu - przydatne tricki


Światło daje nam możliwość optycznych zmian proporcji wnętrza. Wystarczy wybrać odpowiednią lampę lub klosz, by sprawić, że pomieszczenie wyda się wyższe, szersze, bardziej przestronne.

 

Skandynawski salon z lampą na szarym kablu

 

 

By wnętrze wydawało się wyższe


Jeżeli mocno oświetlimy sufit, czyli zastosujemy plafon lub lampę wiszącą z kloszem lub kloszami, skierowanymi w górę, salon będzie wydawał się wyższy. Analogicznie jeśli zawiesimy żyrandol z kloszami skierowanymi do dołu, sufit pozostanie w cieniu, a pokój wyda się niższy, niż jest w rzeczywistości. Pokój wyda się wyższy również wtedy, gdy światłem wydobędziemy pionowe podziały ścian na przykład kolumny lub filary.

 

By wnętrze wydawało się szersze


Wąski pokój „stanie się” szerszy, jeśli jedną z jego dłuższych ścian oświetlimy mocniej niż pozostałe.

By wnętrze wydawało się większe


Pomieszczenie wyda się większe, jeśli będzie się w nim znajdować wiele punktów świetlnych – lampy podłogowe, sufitowe kinkiety. Optycznie powiększymy przestrzeń, punktowo podświetlając drobne elementy na ścianach takie jak: wnęki, obrazy i półki.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY WISZĄCE

LAMPY STOŁOWE

LAMPY PODŁOGOWE

KINKIETY

ŻYRANDOLE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Nowoczesne oświetlenie salonu


Najzdrowszym światłem dla oglądania telewizji jest światło dzienne, ale nasz styl życia sprawia, że najczęściej oglądamy telewizję wieczorami. Oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu jest niekorzystne dla oczu. Duży kontrast ciemnego wnętrza i jasnego ekranu sprawia, że wzrok szybko się męczy, a długotrwałe zmęczenie może nawet doprowadzić do choroby oczu.
Kontrast zniweluje łagodne oświetlenie umieszczone niedaleko lub za telewizorem. Komfort oglądania telewizji zapewni też zwykła lampka zamontowana w półce nad telewizorem, lampa stołowa postawiona obok ekranu lub lampa podłogowa umieszczona nieco za telewizorem.

 

Oświetlenie telewizora

 

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj, żeby lampy w salonie umieszczać tak, żeby nie odbijały się w ekranie telewizora. Jeśli to niemożliwe, staraj się je gasić podczas seansów TV.

 

Zobacz nasz wybór:

LAMPY STOŁOWE

LAMPY PODŁOGOWE

KINKIETY

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Nowoczesne oświetlenie salonu


Mamy trzy typy lamp do oświetlenia obrazów: mocowane na ścianie lub nad płótnem, instalowane na suficie oraz przyczepiane do ramy obrazu.
Wydawałaby się, że oświetlając obraz wystarczy zdecydować się na jeden z typów oświetlenia. Otóż nie tylko! Musimy także dobrze rozważyć rodzaj żarówki, kąt padania światła i to… w jaką ramę oprawiony jest obraz.
Choć ramę wymieniliśmy na końcu, od niej właśnie powinniśmy rozpocząć planowanie. Rama nie powinna być zbyt gruba, ponieważ daje wtedy duży cień, który pada na płótno i przysłania to, co chcemy wyeksponować. Jeśli rama jest cienka, możemy oświetlić obraz ze ściany. Jeśli rama jest średniej grubości - z sufitu. Bardzo grube ramy mogą stać się powodem do zamontowania lampy.

 

Bordowa ściana w salonieŻarówki
różnią się nie tylko ceną i trwałością, ale także barwą światła. W przypadku oświetlania obrazów te różnice są kluczowe, ponieważ każdy rodzaj światła wydobywa z obrazu kolory.

 • Zwykła żarówka podkreśla ciepłą paletę barw (żółty, czerwony, pomarańczowy), tuszując nieco kolory chłodne (niebieski, zielony). W efekcie obraz przyjmuje cieplejszą tonację.
 • Za światło najbardziej neutralne, dające czystą białą barwę, uznaje się światło jarzeniowe. To ono najlepiej podkreśla kolorystykę obrazu. Niestety jarzeniówki podczas świecenia wytwarzają dużo ciepła, które z kolei dla obrazu może być zgubne, dlatego oprawę należy umieścić w sporej odległości od obrazu.
 • Świetlówki kompaktowe, czyli tzw. żarówki energooszczędne, sprzedawane są wersje o różnej barwie, ale emitują promienie ultrafioletowe, które mają zgubny wpływ na obrazy. Dlatego lepiej nie stosować tego typu oświetlenia.
 • Nowoczesne oświetlenie LED wydziela mniej ciepła i można wybrać kolor emitowanego światła. Żarówki są lekkie, więc do zamocowania na ramie wystarcza klips. Są też niewielkie, dlatego można nimi oświetlać ciasne miejsca, a lampka nie odwraca uwagi od obrazu.

 

Kąt oświetlenia


Światło może dawać różne efekty zależnie od kąta pod jakim pada na obraz. Za najlepszy uznaje się kąt 30 stopni, przy takim położeniu światło najmniej odbija się od płótna i najbardziej komfortowo pozwala patrzeć na dzieło. Kąt możemy nieco zwiększyć, gdy mamy bardzo szeroką ramę obrazu i chcemy zlikwidować cień padający na płótno lub nieco zmniejszyć, gdy zależy nam na podkreśleniu faktury obrazu.

 

Salon jak galeria sztuki

 

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętajmy, że górne oświetlenie może zaburzać nasze starania. Wystarczy, że stojąc przed obrazem znajdziemy się w obszarze światła sufitowego, a sami zaczniemy rzucać cień na obraz. Idealnym rozwiązaniem jest odpowiednie ustawienie kąta padania świtała górnego tak, żeby nie kolidowało z oświetleniem płótna.

 

Zobacz nasz wybór:

KINKIETY NAD OBRAZ

REFLEKTORY

OŚWIETLENIE SZYNOWE

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

RÓŻNE FUNKCJE SALONU

MEBLE DO SALONU

TELEWIZOR W SALONIE

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...