zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
 • Aktualne promocje i rabaty
 • Inspiracje wnętrzarskie
 • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Różne funkcje salonu

Różne funkcje salonu
Dzisiejszy styl życia sprawia, że salon często jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Zwykle stanowi otwartą przestrzeń połączoną z pomieszczeniem o innej funkcji: z kuchnią, jadalnią, holem, niekiedy trzeba wygospodarować miejsce na domowe biuro. Jakie strefy mogą znaleźć się w salonie, ile miejsca należy na nie przeznaczyć i w jaki sposób je wydzielić?

Aranżacja salonu - strefa wypoczynku


To najważniejsza strefa salonu. Jej minimalna wielkość to tyle, ile zajmie sofa dwuosobowa oraz niewielki stolik pomocniczy. Jednak rzadko komu wystarcza wersja minimum. W tej części staje jedna lub dwie sofy, wygodne fotele i duży stolik kawowy.

 

Wysoki skandynawski salonWARTO WIEDZIEĆ

 • Salon najczęściej pełni także funkcję pokoju gościnnego, a często Twojej sypialni, dlatego sofa powinna być rozkładana.
 • Wykorzystuj meble wielofunkcyjne takie jak puf, który może być podnóżkiem, stolikiem kawowym, niewielką półką.
 • Wykorzystuj meble ze schowkami. Zarówno sofę, stolik lub puf możesz kupić w wersji otwieranej z szufladą lub komorą na pościel.

I TOBIE SIĘ UDA
Strefę wypoczynku możesz łatwo wydzielić stawiając meble wypoczynkowe – sofę fotele na dywanie. Jesteś na dywanie – jesteś w strefie relaksu.

 

Zobacz nasz wybór:

FOTELE I PUFY

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

MEBLE DO SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE

Przeczytaj także:

DWIE RÓŻNE SOFY

ZIELONA KANAPA W SALONIE

SOFA DIY

Salon z kuchnią


Część, jaką musisz przeznaczyć na wygodną kuchnię, to pas o szerokości minimum 4,2 m (7 modułów po 60 cm: jeden na lodówkę, jeden na zmywarkę, dwa na zlew z ociekaczem, jeden na kuchenkę, dwa na blat roboczy) na 180 cm szerokości (60 cm na szafki i 120 na przestrzeń przed nimi). Taka przestrzeń pozwoli na wygodne przygotowanie posiłków.

 

Salon z kuchnią

 

ZALETY POŁĄCZENIA SALONU Z KUCHNIĄ

 • Salon połączony z kuchnią to dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach – pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń, zwłaszcza jeśli dużo nie gotujesz.
 • W kuchni połączonej z salonem masz zawsze na oku przygotowywane potrawy, nie musisz przenosić ich do innego pomieszczenia, a w trakcie przygotowywania posiłków możesz rozmawiać z gośćmi.

WADY POŁĄCZENIA SALONU Z KUCHNIĄ

 • Pamiętaj, że choć panuje moda na salon połączony z kuchnią, to takie rozwiązanie łączy się także z niedogodnościami – goście zawsze słyszą i widzą, co dzieje się w kuchni.
 • Zabrudzenia, zapachy (nie tylko te przyjemne) powstałe podczas gotowania bez ograniczeń przenoszą się do części wypoczynkowej.


I TOBIE SIĘ UDA POŁĄCZYĆ SALON Z KUCHNIĄ
Pamiętaj, że kuchnia jest widoczna z salonu, dlatego staraj się ją urządzić w podobnej stylistyce. Jeśli robisz meble na zamówienie, możesz szafki kuchenne i komodę w salonie wykonać z jednego materiału. Jeśli kupujesz standardowe meble, postaraj się, aby były w podobnej tonacji kolorystycznej.

WARTO WIEDZIEĆ

 • W kuchni otwartej staraj się montować sprzęty do zabudowy. Schowane w szafkach staną się niewidoczne. W ten sposób ukryjesz lodówkę, zmywarkę, okap.
 • Jeśli nie chcesz, by goście widzieli jak przygotowujesz posiłki, a zapachy potraw nie docierały do salonu, zamontuj przesuwną ścianę - będziesz ją wykorzystywać, gdy przyjdzie potrzeba.
 • Wyspa kuchenna jest idealnym meblem, który podzieli przestrzeń. Możesz ją postawić na granicy stref i wykorzystywać jako mebel i kuchenny i salonowy. W szafkach od strony kuchni – trzymać garnki i talerze. W szafkach od strony sypialni – książki, gazety, pytlu i dekoracje.

 

Drewno w mieszkaniu

 

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

MEBLE DO SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE

 

Salon połączony z jadalnią


Najwygodniejszy jest tradycyjny stół. Najmniejszy stół w strefie jadalni powinien być czteroosobowy. Nawet jeśli mieszkasz sam, będziesz przecież czasami przyjmować gości. Możesz też wykorzystać stół jako domowe biuro. Najbardziej ergonomiczny będzie prostokątny stół o wymiarach 120x80 cm, przy którym osoby będą siedziały naprzeciw siebie.

 

 

Duże lampy nad stołem

 

USTAWIENIE STOŁU W SALONIE
Stół jest drugim co do wielkości meblem po kanapie, który jest niezbędny w każdym domu. Lepiej, gdy te meble nie stoją blisko siebie. Jeśli masz taką możliwość, ustaw stół i kanapę jak najdalej od siebie.

WARTO WIEDZIEĆ

 • Jeśli wybierzesz prostokątny stół czteroosobowy, w zwykłe dni może stać dosunięty do ściany, podczas przyjęcia możesz stawiać go na środku pomieszczenia i w ten sposób zyskać więcej miejsc przy stole.
 • Idealnym rozwiązaniem na przyjęcia jest stół rozkładany. Dzięki dodatkowym panelom możesz łatwo zwiększyć liczbę miejsca przy stole.
 • Jeśli przewidujesz, że w Twoim salonie znajdzie się również strefa pracy, możesz kupić biurko o takiej samej szerokości co stół. Podczas przyjęć łatwo będzie połączyć dwa mniejsze stoły w jeden większy.

ZAMIAST STOŁU W MAŁYM SALONIE

Jeśli masz naprawdę mikroskopijne mieszkanie i musisz dbać o każdy centymetr, najmniej miejsca zajmie składany blat zawieszony na ścianie. Gdy nie jest potrzebny, zniknie zupełnie. Musisz na niego przeznaczyć 70x150 cm, z czego blat będzie miał wymiary70x50 cm; plus po 50 cm na ustawienie krzeseł.

Innym rozwiązaniem w otwartej przestrzeni lub w kuchni połączonej z salonem jest stół barowy. Dla 2 osób, które siedzą naprzeciw siebie, wystarczy dodać jeden moduł kuchenny 60x60 cm oraz po 50 cm na ustawienie krzesła.

 

Zobacz nasz wybór:

STOŁY

KRZESŁA

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

MEBLE DO SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE 

Przeczytaj także:

METAMORFOZA JADALNI

MOJA JADALNIA, PRZED I PO

Aranżacja salonu połączonego z biurem


Minibiuro zajmuje tyle miejsca co biurko i krzesło. Najwygodniejsze biurko to takie, gdy wszystko co na nim leży, znajduje się w zasięgu ręki. Standardowo człowiek sięga na odległość 80 cm, a zatem biurko powinno mieć 80 cm głębokości i 180 cm szerokości (20 cm na szerokość ramion). Przed biurkiem powinna zostać wolna przestrzeń o szerokości 110 cm, 50 cm na krzesło.

 

Biuro w salonie

 

ZALETY POŁĄCZENIA SALONU Z BIUREM

 • Biuro w salonie to idealne rozwiązanie do małych mieszkań.
 • Jeśli Twoje domowe stanowisko pracy nie obfituje w sprzęty, gdy przyjmujesz gości szybko i łatwo wygospodarujesz dodatkowe miejsce, chowając biurowe akcesoria w szafie.

WADY POŁĄCZENIA SALONU Z BIUREM

 • Biurko w pokoju dziennym, nie jest idealnym rozwiązaniem. Gdy wszyscy członkowie rodziny są w domu, trudno skupić się na pracy. Swobodnie popracować będzie można tylko późnymi wieczorami lub wtedy, gdy inni są w pracy lub szkole.

I TOBIE SIĘ UDA
W ciągu dnia można schować domowe biuro we wnęce lub nawet w specjalnie przystosowanej do tego szafie.

 

Miejsce do pracy w salonie

 

JAK URZĄDZIĆ MAŁY SALON Z BIUREM?

 • Na biuro potrzebujemy coraz mniej miejsca, często wystarczy tylko miejsce na laptopa. A książki, papiery długopisy zmieszczą się nawet w jednej szafce. Wybierz model biurka, który szafki ma zintegrowane w podstawie. Jeśli potrzebna jest dodatkowa szafka na biurowe papiery najlepiej kupić model na kółkach. Wtedy na czas, gdy nie jest potrzebna, można ją wsunąć pod biurko.
 • Jeśli Twój salon jest naprawdę mały, możesz używać jako biurka, jadalnianego stołu. Raz wykorzystywać go jako jadalnię, raz jako biuro. Nie będzie to do końca wygodne, ale lepiej mieć jakąś funkcję, niż jej nie mieć.
 • Pamiętaj, że w przypadku biura obowiązują takie same zasady estetyczne, jak w przypadku kuchni. Staraj się, aby meble biurowe nawiązywały stylistyką do mebli salonowych.

 

Zobacz nasz wybór:

BIURKA

KRZESŁA DO BIURKA

Inne artykuły o salonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

MEBLE DO SALONU

OŚWIETLENIE W SALONIE

TELEWIZOR W SALONIE 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...