Jak urządzić sypialnię

Łazienka przy sypialni

Sypialnia z dodatkową łazienką wydaje się luksusem, ale to rozwiązanie bardzo praktyczne. Kilkuosobowa rodzina dzięki niej uniknie porannych kolejek, a goście będą się czuć swobodniej, korzystając z drugiej łazienki. Te dwie strefy można rozdzielić standardowo uchylnymi lub przesuwanymi drzwiami. Ale ciekawiej będzie wyglądało przepierzenie ze szkła lub zasłona na drążku. Pozwolą zyskać więcej intymności, a jednocześnie spotęgują wrażenie wspólnej przestrzeni.

Kompozycja z poduszek na łóżku

Dużo poduszek na łóżku to sposób na ozdobienie sypialni i nadanie jej przytulności. Dobieraj większe i mniejsze poduszki o różnych kształtach, by aranżacja nie była monotonna. Żeby z kolei nie powstał chaos, ustal wspólny klucz – wzór, struktura, styl. Możesz połączyć różne kolory poduszek pod warunkiem, że będą miały spójny motyw, na przykład folkowe akcenty. A przy jednolitej kolorystyce poeksperymentuj z fakturami i połącz efektownie futro z koronką, dzierganymi warkoczami i lnem.

Łóżeczko w pokoju rodziców

Doglądanie niemowlęcia nocą może być uciążliwe, gdy śpi ono w osobnym pokoju. Warto więc rozważyć tymczasowe rozwiązanie z łóżeczkiem w sypialni rodziców. Można nawet zorganizować cały kącik dla dziecka z komodą z przewijakiem czy półkami na akcesoria, by wszystko było pod ręką. Dla zwiększenia intymności dobrze jest taki aneks oddzielić zasłonką. Taką w wyraziste wzorki maleństwo będzie chętnie oglądać. Jeśli łóżeczko ustawimy w nogach łóżka, oboje rodzice będą mieli do niego dobry dostęp.

Półka nad wezgłowiem

Półka na książki, po które łatwo będzie sięgnąć przed snem, to praktyczny sposób na zagospodarowanie ściany nad łóżkiem. Alternatywą dla niej będzie specjalna wąska półeczka na obrazy, dzięki której stworzysz nad wezgłowiem efektowną minigalerię. Do półki można też zamocować kinkiety na klipsach i oszczędzić sobie kucia w ścianie. Poza różnymi rolami, taka półka może mieć też różne formy. Bardzo dekoracyjnie prezentują się drewniane lub kolorowe kubiki ułożone w ciekawe konfiguracje.

Ścianka za łóżkiem

Jeśli tylko metraż sypialni na to pozwala, warto wydzielić w niej dodatkową strefę, stawiając ściankę działową za wezgłowiem łóżka. Można ją zrobić z płyty gipsowo-kartonowej albo kupić gotowy ażurowy panel. Ten ostatni sprawi, że światło z pobliskiego okna będzie swobodnie przepływało we wnętrzu. Pełna ściana z kolei dyskretnie zamaskuje garderobę i przewody od kinkietów. To, jak wykończymy ten architektoniczny element, zleży już tylko od naszych upodobań i stylu wnętrza.

Boazeria w sypialni

Przytulna sypialnia nie tylko w rustykalnym stylu to taka wyłożona boazerią. Już jedna ściana, na przykład za łóżkiem, wykończona drewnem da pożądany efekt. Kolorowe bejce i kryjące farby dostępne w sklepach mogą nadać okładzinie określony styl – pastelowa szarość wprowadzi do wnętrza skandynawski klimat, a ciemna bejca nada rodzimym sosnowym deskom elegancki charakter egzotycznego drewna. Nowocześnie będą wyglądały panele ułożone poziomo. Łatwość montażu i docinania desek pod wymiar to też istotne atuty boazerii.

Kufer-schowek w sypialni

Stary skórzany kufer czy drewniana skrzynia z ozdobnym zapięciem będzie idealnym schowkiem i dekoracją sypialni. Dodatkowo sprawdzi się jako szafka nocna czy też siedzisko ustawiony odpowiednio przy wezgłowiu albo w nogach łóżka. Vintage’owy model może nadać wnętrzu niepowtarzalny styl. Warto się za takim rozejrzeć na targach staroci. Sklepy z wyposażeniem oferują również modele współczesne, ale utrzymane w stylistyce retro czy industrialnej.

Wisząca garderoba

Gałąź zawieszona na żeglarskich linach albo metalowy drążek na łańcuchach to dwa różne pomysły na wiszącą garderobę w sypialni. Ale nie jedyne. Bo materiały, jakimi dysponujemy i dobry pomysł pomogą stworzyć wiele innych ciekawych wariacji. I to samodzielnie! Taki wieszak jest praktyczny w każdym, nawet wąskim pokoju, bo nie zabiera wiele przestrzeni. W dodatku można go powiesić tam, gdzie nie dałoby się ustawić mebla, nawet na środku pokoju.

Zagłówek na szerokość ściany

Przytulność ma w sypialni pierwszorzędne znaczenie. Zapewni ją zagłówek na całą szerokość ściany. Tapicerowany albo drewniany warto zestawić z tapetą lub mocnym kolorem na reszcie ściany, a wystrój nabierze charakteru. Podobnie jak Twoje proste łóżko, które dzięki pikowanemu wezgłowiu może zmienić się w stylowe pałacowe łoże. Przy takim zagłówku można postawić niezależne stoliki nocne albo zamówić panel, który będzie miał zamontowane półki lub szafki z każdej strony.

Zagłówek ze starych drzwi

Ten pomysł dedykujemy miłośnikom ocalania starych mebli i stolarki. Wiekowe drzwi w roli wezgłowia łóżka sprawią, że wystrój sypialni nabierze niepowtarzalnego charakteru i szlachetności. Mogą to być też drzwi od stuletniej szafy czy nadgryzione zębem czasu drewniane okiennice. Im rzadszy okaz, tym lepiej. Warto poświęcić czas, by przeczesać w ich poszukiwaniu Internet albo komisy meblowe. Możemy je oddać do fachowej renowacji, albo samodzielnie zeszlifować i odświeżyć farbą.
ZOBACZ WIĘCEJ
POMYSŁÓW
sypialnię
Wczytywanie rekomendacji...