Jakie meble i dodatki do sypialni wybrać?

Jakie meble i dodatki do sypialni wybrać?
Oprócz wygodnego łóżka do komfortowego wypoczynku w sypialni potrzeba także innych mebli. Niezbędne są szafki nocne, albo przynajmniej małe stoliki albo półki zamocowane na dogodnej wysokości do ściany. W większym pomieszczeniu możemy pomyśleć o dodatkowych meblach do sypialni, jak komoda, toaletka, fotel, a jeśli tylko miejsce na to pozwala, to i o ławce czy skrzyni.

Szafki nocne do sypialni

Są bardzo przydatne. Dobrze, aby każdy z partnerów miał swoją. Postawi na niej lampkę, będzie miał gdzie trzymać chusteczki i szklankę z wodą czy książkę czytaną przed snem. Najwygodniejsze są te o wysokości wyższej około 15 cm od poziomu materaca. Łatwo bowiem sięgnąć do leżących na nich rzeczy i nie ma ryzyka ich strącenia w czasie snu. Jakie szafki nocne do sypialni wybrać? Czy mają stanowić komplet z łóżkiem, czy odbiegać od niego stylem? Odpowiedzi na te pytania zależą od charakteru, jaki chcemy nadać sypialni. Jeśli bardziej indywidualny, powinniśmy zdecydować się na szafki różniące się wzorniczo (nawet każda może być inna). Ci, którzy boją się eksperymentów aranżacyjnych, niech kupią meble z jednego kompletu (są modele łóżek zintegrowane z szafkami nocnymi) – zyskają pewność, że wszystko będzie do siebie pasować.

Sypialnia w stylu retro


ZALETY SZAFKI NOCNEJ

 • Każdy z partnerów ma swoją prywatną strefę.
 • Nie ma problemu z trzymaniem rzeczy, które przydają się w nocy.

WADY SZAFKI NOCNEJ

 • Zwiększa się koszty wyposażenia wnętrza.

I TOBIE SIĘ UDA
W mniejszych sypialniach w roli szafek sprawdzają się komody na wysokich nóżkach albo mocowane do ściany blaty z szufladą od spodu. Takie meble wyglądają znacznie lżej od skrzyniowych. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie przeszkadzają w odkurzaniu podłogi.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 


 

Komody do sypialni

Mebel bardzo praktyczny – w jednym miejscu możemy trzymać całą i do tego posegregowaną bieliznę. Komoda do sypialni bywa też na tyle dekoracyjna, że może stać się istotnym elementem wystroju. Zdarzają się ozdabiane malowidłami, intarsją (wzór ułożony z różnych fornirów), złocone i srebrzone albo okładane lustrem. W zależności od konstrukcji, komody do sypialni dzielimy na szufladowe oraz na szufladowo-szafkowe. W szufladach łatwiej utrzymać porządek i znaleźć potrzebną rzecz, ale na ogół kosztują one drożej od tych, które mają też półki zamykane drzwiczkami bądź otwarte. Wielkość mebla należy dopasować do wielkości pomieszczenia – im mniejsza sypialnia, tym komoda powinna być mniejsza. Warto przemyśleć, czy komoda do sypialni ma pasować wzorniczo do łóżka i szafek nocnych, czy raczej od nich się różnić. Można np. wstawić do minimalistycznej sypialni ozdobną, antyczną albo inspirowaną dawnymi formami (tańsze rozwiązanie). Kontrast, który wprowadzi, może bardzo korzystnie wpłynąć na postrzeganie wnętrza.

Komoda w sypialni


ZALETY KOMODY DO SYPIALNI

 • Duży wybór komód.
 • Efektowna komoda jest przyciągającym wzrok elementem wystroju.
 • Na jej blacie jest miejsce na ekspozycję dekoracyjnych przedmiotów.
 • Osobne przechowywanie bielizny oznacza łatwe i szybkie znalezienie tego, co potrzebne.

WADY KOMODY DO SYPIALNI

 • W małych wnętrzach mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu.

I TOBIE SIĘ UDA
Wybierając komodę, zwróć uwagę, czy szuflady wysuwają się niemal do samego końca. Jeśli jest blokada to uniemożliwiająca, trudno ci będzie sięgnąć po rzeczy trzymane w głębi.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Meble do sypialni w nogach łóżka

Jeśli marzniesz w nocy, przyda ci się mebel w nogach łóżka, na którym można położyć koc i szlafrok. Przy okazji rozwiążesz też problem przechowywania narzuty i dekoracyjnych poduszek. W tej roli świetnie się sprawdzi „ławka”, czyli rodzaj taboretu w kształcie wydłużonego prostokąta z najczęściej tapicerowanym siedziskiem na prostych albo toczonych nóżkach. Jej alternatywą jest drewniana skrzynia, która ma dodatkową zaletę – dużą pojemność. Na szczęście znów pojawiają się w sklepach tego typu meble. Najwięcej jest nowoczesnych w formie, z płaskim, rzadziej wypukłym wiekiem, ale można trafić również na stylizowane. Ciekawie wyglądają meble do sypialni, zwłaszcza te robione z wiekowego drewna z odzysku, pokryte nieskomplikowanymi dekoracjami snycerskimi (rzeźbieniami).

Lustro w sypialni

ZALETY MEBLI W NOGACH ŁÓŻKA

 • Jest miejsce na położenie nakrycia łóżka, dodatkowego koca czy kołdry, itp.
 • W razie potrzeby ławka może służyć jako dodatkowe siedzisko w salonie.
 • Skrzynia pomieści rzeczy, na które nie starczyło miejsca w szafie.

WADY MEBLI W NOGACH ŁÓŻKA

 • Stosunkowo mały wybór.
 • Spory koszt.
 • Tego typu meble nadają się tylko do dużego pomieszczenia.


I TOBIE SIĘ UDA
Pomyśl o zamówieniu u stolarza twardej ławki na kółkach, takiej wysokości i szerokości, żeby można było nasunąć ją na łóżko. Znakomicie sprawdzi się w czasie choroby albo gdy zechcesz popracować na laptopie w pozycji półleżącej.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Toaletka do sypialni

Dla niektórych kobiet toaletka do sypialni to mebel niezbędny, w którym można trzymać kosmetyki, perfumy, biżuterię i wszystko inne, co służy urodzie. To rodzaj konsolki z szufladkami, nieraz z szafkami po bokach oraz lustrem. Lustro może być połączone ze stolikiem albo osobne, wieszane na ścianie. Jeśli wybierzemy taki model, pamiętajmy, aby powiesić je na takiej wysokości, aby siedząc, można było swobodnie się w nim przeglądać. Toaletkę do sypialni najlepiej ustawić w pobliżu okna – naturalne światło ułatwi wykonanie makijażu przed wyjściem z domu. Nie zapomnijmy o gniazdku elektrycznym w pobliżu, koniecznym do włączenia lampki po zmroku, suszarki czy innego urządzenia do pielęgnacji.

Romantyczna sypialnia


ZALETY TOALETKI DO SYPIALNI

 • Wszystko, co potrzebne do pielęgnacji urody jest w jednym miejscu.
 • W razie potrzeby toaletka może służyć jako okazjonalne miejsce do pracy.
 • Przeważnie ma ciekawą formę, co uatrakcyjnia wygląd wnętrza.

WADY TOALETKI DO SYPIANI

 • To luksusowy mebel i w związku z tym nie kosztuje mało.
 • Wymaga przestrzeni, którą trudno wygospodarować w małym pomieszczeniu.

I TOBIE SIĘ UDA
Toaletka w sypialni nie musi pochodzić z tej samej linii wzorniczej, co łóżko i szafki nocne. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny uzyskamy, jeśli do minimalistycznej sypialni wstawimy bogato zdobiony mebelek w starym stylu. Przełamie on monotonię nowoczesnego wystroju i atrakcyjnie go udekoruje.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Fotel do sypialni

Na fotelu w sypialni możesz usiąść na przykład przy toaletce. Przyda się także, gdy chcesz skryć się przed domownikami, by w spokoju poczytać książkę. Może to być zarówno klasyczny uszak, jak i mebel zaprojektowany zgodnie z nowoczesnymi trendami. Ważne żeby pasował do wystroju wnętrza i zapewniał komfort odpoczynku. W sypialni dobrze sprawdzi się fotel z funkcją relaks, czyli z odchylanym oparciem, wysuwanym podnóżkiem, co ułatwia zrelaksowanie się przed snem. Niestety, wymaga on sporej przestrzeni. Do mniejszego pomieszczenia lepszy więc będzie nie tak okazały gabarytowo mebel, ale za to przyciągający wzrok swą ozdobną formą.

 

Sielankowa sypialnia


ZALETY FOTELA DO SYPIALNI

 • Zapewnia wygodny odpoczynek i miejsce do zrelaksowania się.
 • Gdy sytuacja tego wymaga, można go przenieść do salonu, zyskując dodatkowe siedzisko.
 • Może stać się efektownym elementem wystroju, decydującym o jego atrakcyjności.

WADY FOTELA DO SYPIALNI

 • Zwiększa koszt wyposażenia wnętrzu.
 • W małej sypialni będzie przeszkadzał w poruszaniu się po pomieszczeniu.

I TOBIE SIĘ UDA
Gdy obicie fotela do sypialni jest podniszczone albo nie pasuje do kolorystyki wnętrza, uszyj pokrowiec. Zakryje on wszystkie wady mebla, a nawet może zmienić jego kształt i styl.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Lustro w sypialni

W sypialni, w której nierzadko przygotowujemy się do wyjścia z domu, potrzebne jest lustro. Najlepiej, aby było typowo garderobiane, czyli stojące z możliwością ustawiania kąta nachylenia lustrzanej tafli, tak abyśmy mogli ocenić swój wygląd w całości, a także z przodu i z tyłu. Lustro w sypialni powinno być też wysokie (minimum 160 cm), bo tylko w takim odbija się cała sylwetka. Można wybierać spośród różnych materiałów i kolorów ram. Niektóre są dodatkowo wyposażone w wieszaki na spodnie czy sukienki, a nieraz także w szufladkę, np. na szczotkę do ubrań.

Wolno stojące lustro w sypialni


ZALETY LUSTRA W SYPIALNI

 • Ubierając się, możemy od razu ocenić swój wygląd.
 • Można je tak ustawić, aby leżąc w łóżku, nie widzieć swojego odbicia.

WADY LUSTRA W SYPIALNI

 • Wymaga miejsca, nie nadaje się do małych pomieszczeń.
 • Może być zawalidrogą, gdy wstajemy zaspani w nocy.

I TOBIE SIĘ UDA
Według feng shui, lustro w sypiani zmusza do przeglądania się w nim, a to może zakłócać wypoczynek, a nawet powodować koszmary senne. Prawda to czy nie, na wszelki wypadek jednak przed położeniem się spać, zasłoń lustro jakąś tkaniną.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...