Przechowywanie w sypialni

Przechowywanie w sypialni
Sypialni bardzo często przydajemy drugą funkcję – przechowywania. I słusznie, bo jeśli zaplanujemy w tym pomieszczeniu dużo schowków, pozwoli nam to odciążyć mieszkanie z masywnych szaf, co korzystnie wpłynie na jego wygląd i przestronność. Projekt zabudowy sypialni powinien przede wszystkim zależeć od wielkości pomieszczenia i oczywiście naszych potrzeb. Na co się zdecydować?

Garderoba wydzielona w sypialni

Gdy nie da się garderoby urządzić w osobnym pomieszczeniu, spróbujmy wydzielić na nią miejsce w sypialni, np. stawiając przy jednej ze ścian przegrodę z płyty gipsowo-kartonowej z wejściem zamykanym drzwiami, najlepiej przesuwanymi, które nie potrzebują dużo miejsca. Minimalna szerokość garderoby w sypialni, umożliwiająca swobodny dostęp do trzymanych w niej rzeczy, powinna wynosić 1,2 m.

Garderoba w sypialni


Tańszym rozwiązaniem jest zbudowanie za wezgłowiem łóżka ścianki z dojściem z dwóch stron lub tylko z jednej strony. Nie musi sięgać sufitu, może mieć wysokość np. 2 m – wystarczająco zasłoni wieszaki i półki, a nie ograniczy przestrzeni tak jak pełna ściana.

ZALETY GARDEROBY W SYPIALNI

 • Każda rzecz ma swoje miejsce i łatwo utrzymać porządek.
 • Mamy swobodny dostęp do ubrań i nie tracimy czasu na poszukiwanie tego, co jest potrzebne.
 • Koszule, sukienki, bluzki, wiszące na wieszakach, nie wymagają powtórnego prasowania.
 • W garderobie możemy też trzymać walizki, deskę do prasowania, żelazko, a nawet odkurzacz, czyli wszystko to, co zazwyczaj trudno jest ukryć w mieszkaniu, w którym nie ma pomieszczenia gospodarczego.

WADY GARDEROBY W SYPIALNI

 • Wydzielona z sypialni, zmniejszy powierzchnię tego pomieszczenia.
 • Do garderoby połączonej otwartym przejściem z sypialnią dostaje się kurz.

I TOBIE SIĘ  UDA
W garderobie wydzielonej z pomieszczenia pełną ścianą nie zawsze jest dobra cyrkulacja powietrza, w efekcie czego może w niej powstać nieprzyjemny zapach. Zawczasu pomyśl więc o dobrej wentylacji. Najlepsze byłoby okno. Jeśli jest to niemożliwe, zainstaluj kratkę wentylacyjną.

WARTO WIEDZIEĆ
Wyposażenie garderoby w sypialni zależy od jej wielkości. W większej półkami i wieszakami można zająć nawet wszystkie ściany, zostawiając na środku wolną przestrzeń, która jest niezbędna do sięgania po ubrania. W mniejszej (o szerokości ok. 1,5 m) ścianę z drzwiami lepiej pozostawić wolną; co najwyżej można zbudować pawlacz pod sufitem. Jeśli miejsca jest mało, zrezygnujmy z jednego długiego drążka na wieszaki na korzyść kilku krótkich, na których wiesza się ubrania równolegle do ściany. Ich długość można dostosować do miejsca.

Biała garderoba

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Szafy do zabudowy z uchylnymi drzwiami do sypialni

Zbudowana wzdłuż całej ściany od podłogi do sufitu jest znacznie pojemniejsza niż wolno stojąca i mimo sporych rozmiarów nie wygląda masywnie. Można też indywidualnie zaprojektować jej wnętrze, idealnie dostosowując długość drążków, liczbę półek i rodzaj wieszaków do własnych potrzeb. Wybór drzwi szafy do zabudowy w sypialni – przesuwane czy uchylne – należy uzależnić m.in. od wolnego miejsca. Przy uchylnych potrzebna jest przestrzeń z przodu, tak by można było bez problemu je otwierać i wygodnie sięgać po ubrania (do szerokości drzwi należy doliczyć jeszcze około 60 cm, co daje mniej więcej 120 cm – taką odległość najlepiej zachować między szafą a bokiem czy nogami łóżka).

Klasyczna sypialnia

ZALETY SZAFY DO ZABUDOWY Z UCHYLNYMI DRZWIAMI

 • Szafę z uchylnymi drzwiami możemy zdemontować i przenieść do nowego mieszkania; jeśli jej wymiary nie będą pasować, bez problemu zamówimy przeróbki u stolarza.
 • Jeśli popsują się zawiasy, możemy je wymienić na nowe, nawet samodzielnie.
 • Rozwiązanie tańsze niż drzwi przesuwne.

WADY SZAFY DO ZABUDOWY Z UCHYLNYMI DRZWIAMI

 • Wymaga dużo miejsca, nadaje się więc do średnich i dużych pomieszczeń.
 • Jako że robi się ją na zamówienie, kosztuje więcej niż standardowa szafa.


 I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli w sypialni nie masz lustra, pomyśl o zamontowaniu przyciętej na wymiar lustrzanej tafli na wewnętrznej stronie drzwi szafy. To praktyczne i tanie rozwiązanie (nie musisz kupować ramy).

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Szafy do zabudowy z przesuwnymi drzwiami do sypialni

Gdy sypialnia nie jest duża, lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwane, które nie wymagają wolnego miejsca przed szafą. Decydując się na nie, pamiętajmy jednak, że mebel powinien być głębszy o około 10 cm od tego z tradycyjnymi drzwiami (na ogół tyle miejsca zajmuje system do przesuwania drzwi).


Szafa z przesuwnymi drzwiami w sypialni

ZALETY SZAFY DO ZABUDOWY Z PRZESUWNYMI DRZWIAMI

 • Potrzebuje mniej miejsca niż szafa z drzwiami tradycyjnymi.
 • Sprawdza się nawet w bardzo małych pomieszczeniach.
 • Może stykać się z bokiem łóżka – drzwi otworzymy bez problemu.
 • Łatwo dopasować ją do wystroju wnętrza.

WADY SZAFY DO ZABUDOWY Z PRZESUWNYMI DRZWIAMI

 • Sporo kosztuje.
 • Dwie osoby nie mogą jednocześnie korzystać z różnych części szafy (otwierając jedne drzwi, nie możemy w tym samym czasie odsunąć drugich).
 • Kiepskiej jakości system prowadnic i kółek po nich jeżdżących może pracować głośno i niezbyt płynnie.
 • Gdy system ten się popsuje, jego naprawa jest bardzo kosztowna.


I TOBIE SIĘ UDA
Nim zamówisz szafę do sypialni, dobrze przemyśl układ jej wnętrza. Wybór wysokości schowków, liczba drążków i szuflad powinna bowiem zależeć od rodzaju ubrań, jakie nosisz. Jeśli np. nie masz długich sukienek, bo nosisz spodnie z bluzkami i kostiumy, zamiast jednego drążka możesz zdecydować się na dwa (jeden umocowany u góry, a drugi pośrodku). Dzięki temu bardziej racjonalnie wykorzystasz powierzchnię do przechowywania.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Szafy wolno stojące do sypialni

Nadal mają wielu zwolenników. Niezastąpione we wnętrzach stylizowanych na dawne, w których szafa do zabudowy raziłaby swą nowoczesną formą. Szafy robi się z laminowanych płyt (kosztują najtaniej), z płyt lakierowanych (droższe), z drewna i płyt fornirowanych (znacznie droższe), a nawet i z litego drewna, często ręcznie zdobionego (bardzo drogie). Także ich wymiary, zarówno wysokość, jak i szerokość, są bardzo różne, także stosunkowo łatwo znaleźć model idealnie pasujący do przeznaczonego miejsca.

Stylowa szafa w sypialni

ZALETY SZAFY WOLNO STOJĄCEJ

 • Można mieć pojemny mebel do przechowywania za niewielką cenę.
 • Różnorodne wzornictwo, tak że łatwo dopasować szafę do stylu wnętrza.
 • Przeprowadzając się do nowego mieszkania bez problemu zabierzemy ze sobą i ten mebel.
 • Gdy zmieniamy wystrój, możemy ją przenieść z sypialni do innego pomieszczenia.

WADY SZAFY WOLNO STOJĄCEJ

 • Masywny, przytłaczający wnętrze wygląd.
 • Uchylne drzwi, które wymagają dużo miejsca.
 • Wnętrze szafy jest już zaprojektowane przez producenta, co nie zawsze musi odpowiadać naszym potrzebom.

I TOBIE SIĘ UDA
Marzysz o drewnianej szafie wolno stojacej do sypialni w starym stylu, ale nie stać Cię na taki mebel wyprodukowany współcześnie? Rozejrzyj się na targu staroci. Tam można kupić szafę naprawdę tanio. Sprawdź tylko, czy w drewnie nie zadomowiły się kołatki. Wystarczy mocno popukać w jej front czy półki. Jeśli pojawi się pył, to znak obecności szkodników.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Schowek pod łóżkiem w sypialni

Gdzie trzymać zapasowe kołdry i poduszki, koce, narzutę na zmianę? Dobrym na to miejscem jest schowek pod łóżkiem. Mogą to być szuflady na kółkach, albo pojemniki. Wiele łóżek ma zaprojektowane, schowki i szuflady. Jeśli wybierzemy inny model, zawsze możemy zaprojektować takie szuflady samemu i zlecić ich zrobienie stolarzowi. Tańsza alternatywa to schowki z tkaniny z usztywnionym spodem, zamykane na suwak. Oferuje je wielu producentów w różnych wymiarach i kolorach. Dostępne są też wyściełane płótnem wiklinowe kosze z klapami, które znakomicie pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu rustykalnym.

Czerwona sypialnia

ZALETY SCHOWKA POD ŁÓŻKIEM

 • Z pożytkiem wykorzystamy sporo marnującego się miejsca.
 • Chowając pod łóżkiem kołdry, oszczędzimy miejsce w szafie.
 • Gdy w nocy zrobi się chłodno, szybko sięgniemy po dodatkowy koc.

WADY SCHOWKA POD ŁÓŻKIEM

 • W nieszczelnie zamkniętych pojemnikach zbiera się kurz.

I TOBIE SIĘ UDA
Przestrzeń pod łóżkiem możesz także wykorzystać na przechowywanie walizek i toreb podróżnych, z czym wielu z nas ma problem. Jeśli włożysz do nich zimą letnie rzeczy, przy okazji zyskasz cenne miejsce w szafie.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Komoda do sypialni

Jeśli tylko miejsce na to pozwala, warto do sypialni wstawić komodę. Będzie gdzie trzymać bieliznę, a jej blat może posłużyć na ekspozycję pamiątkowych zdjęć czy dekoracyjnych przedmiotów, których widok będzie cieszył oczy przed zaśnięciem. Komody do sypialni to meble skrzyniowe z szufladami. W dawnych wiekach miały charakter reprezentacyjny, dlatego stawiano je w salonach i gabinetach. Z tego powodu były tak zaprojektowane, żeby przyciągać wzrok ozdobną formą i kunsztownymi zdobieniami. Z czasem (w XIX wieku) zaczęto bardziej nastawiać się na ich funkcjonalność. W rezultacie nabrały skromniejszego wyglądu i zawędrowały także do sypialń. I właściwie jest tak do dzisiaj, chociaż w ostatnich latach, gdy modny stał się styl glamour, znów zaczęto produkować komody do sypialni bardzo dekoracyjne, np. na wygiętych nóżkach, pokryte płatkami srebra czy złota albo malowane w przeróżne wzory. W sklepach jest bardzo duży wybór komód – od małych, dwuszufladowych (mogą one zastąpić szafki nocne) po ogromne, zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości. Duża różnorodność cechuje także ich formy, tak że bez trudu dobierzemy tę idealnie pasującą do wielkości oraz stylu wnętrza.


Eklektyzm w sypialni

ZALETY KOMODY DO SYPIALNI

 • Ceny na każdą kieszeń.
 • Ogromny wybór, tak że łatwo dobrać tę pasującą do wyznaczonego na nią miejsca.
 • Łatwy dostęp do przechowywanych w szufladach majtek, skarpetek, itp., dzięki czemu nie traci się czasu na poszukiwanie potrzebnej rzeczy.
 • Efektowny mebel jest ważnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

WADY KOMODY DO SYPIALNI

 • Większy koszt wyposażenia sypialni.
 • Nie nadaje się do małych pomieszczeń – może po prostu przeszkadzać w poruszaniu się i zabiera cenne miejsce, które można przeznaczyć np. na znacznie pojemniejszą szafę.

I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli stara sosnowa komoda do sypialni wydaje Ci się zbyt skromna, udekoruj ją ornamentami. Możesz je namalować samodzielnie przez szablon. Dobrym pomysłem są też naklejki z folii samoprzylepnej.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...