otrzymasz rabat
zapisz się*
Schowaj
* Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
Promocja ważna do
zapisz się do newslettera, otrzymasz rabat
zapisz się
.

Przechowywanie w sypialni

Przechowywanie w sypialni
Sypialni bardzo często przydajemy drugą funkcję – przechowywania. I słusznie, bo jeśli zaplanujemy w tym pomieszczeniu dużo schowków, pozwoli nam to odciążyć mieszkanie z masywnych szaf, co korzystnie wpłynie na jego wygląd i przestronność. Projekt zabudowy sypialni powinien przede wszystkim zależeć od wielkości pomieszczenia i oczywiście naszych potrzeb. Na co się zdecydować?

Gdy nie da się garderoby urządzić w osobnym pomieszczeniu, spróbujmy wydzielić na nią miejsce w sypialni, np. stawiając przy jednej ze ścian przegrodę z płyty gipsowo-kartonowej z wejściem zamykanym drzwiami, najlepiej przesuwanymi, które nie potrzebują dużo miejsca. Minimalna szerokość takiej garderoby, umożliwiająca swobodny dostęp do trzymanych w niej rzeczy, powinna wynosić 1,2 m.

Garderoba w sypialni


Tańszym rozwiązaniem jest zbudowanie za wezgłowiem łóżka ścianki z dojściem z dwóch stron lub tylko z jednej strony. Nie musi sięgać sufitu, może mieć wysokość np. 2 m – wystarczająco zasłoni wieszaki i półki, a nie ograniczy przestrzeni tak jak pełna ściana.

PLUSY

 • Każda rzecz ma swoje miejsce i łatwo utrzymać porządek.
 • Mamy swobodny dostęp do ubrań i nie tracimy czasu na poszukiwanie tego, co jest potrzebne.
 • Koszule, sukienki, bluzki, wiszące na wieszakach, nie wymagają powtórnego prasowania.
 • W garderobie możemy też trzymać walizki, deskę do prasowania, żelazko, a nawet odkurzacz, czyli wszystko to, co zazwyczaj trudno jest ukryć w mieszkaniu, w którym nie ma pomieszczenia gospodarczego.

MINUSY

 • Wydzielona z sypialni, zmniejszy powierzchnię tego pomieszczenia.
 • Do garderoby połączonej otwartym przejściem z sypialnią dostaje się kurz.

I TOBIE SIĘ  UDA
W garderobie wydzielonej z pomieszczenia pełną ścianą nie zawsze jest dobra cyrkulacja powietrza, w efekcie czego może w niej powstać nieprzyjemny zapach. Zawczasu pomyśl więc o dobrej wentylacji. Najlepsze byłoby okno. Jeśli jest to niemożliwe, zainstaluj kratkę wentylacyjną.

WARTO WIEDZIEĆ
Wyposażenie garderoby zależy od jej wielkości. W większej półkami i wieszakami można zająć nawet wszystkie ściany, zostawiając na środku wolną przestrzeń, która jest niezbędna do sięgania po ubrania. W mniejszej (o szerokości ok. 1,5 m) ścianę z drzwiami lepiej pozostawić wolną; co najwyżej można zbudować pawlacz pod sufitem. Jeśli miejsca jest mało, zrezygnujmy z jednego długiego drążka na wieszaki na korzyść kilku krótkich, na których wiesza się ubrania równolegle do ściany. Ich długość można dostosować do miejsca.

Biała garderoba

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Zbudowana wzdłuż całej ściany od podłogi do sufitu jest znacznie pojemniejsza niż wolno stojąca i mimo sporych rozmiarów nie wygląda masywnie. Można też indywidualnie zaprojektować jej wnętrze, idealnie dostosowując długość drążków, liczbę półek i rodzaj wieszaków do własnych potrzeb. Wybór drzwi – przesuwane czy uchylne – należy uzależnić m.in. od wolnego miejsca. Przy uchylnych potrzebna jest przestrzeń z przodu, tak by można było bez problemu je otwierać i wygodnie sięgać po ubrania (do szerokości drzwi należy doliczyć jeszcze około 60 cm, co daje mniej więcej 120 cm – taką odległość najlepiej zachować między szafą a bokiem czy nogami łóżka).

Klasyczna sypialnia

PLUSY

 • Szafę z uchylnymi drzwiami możemy zdemontować i przenieść do nowego mieszkania; jeśli jej wymiary nie będą pasować, bez problemu zamówimy przeróbki u stolarza.
 • Jeśli popsują się zawiasy, możemy je wymienić na nowe, nawet samodzielnie.
 • Rozwiązanie tańsze niż drzwi przesuwne.

MINUSY

 • Wymaga dużo miejsca, nadaje się więc do średnich i dużych pomieszczeń.
 • Jako że robi się ją na zamówienie, kosztuje więcej niż standardowa szafa.


 I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli w sypialni nie masz lustra, pomyśl o zamontowaniu przyciętej na wymiar lustrzanej tafli na wewnętrznej stronie drzwi szafy. To praktyczne i tanie rozwiązanie (nie musisz kupować ramy).

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Gdy sypialnia nie jest duża, lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwane, które nie wymagają wolnego miejsca przed szafą. Decydując się na nie, pamiętajmy jednak, że mebel powinien być głębszy o około 10 cm od tego z tradycyjnymi drzwiami (na ogół tyle miejsca zajmuje system do przesuwania drzwi).


Szafa z przesuwnymi drzwiami w sypialni

PLUSY

 • Potrzebuje mniej miejsca niż szafa z drzwiami tradycyjnymi.
 • Sprawdza się nawet w bardzo małych pomieszczeniach.
 • Może stykać się z bokiem łóżka – drzwi otworzymy bez problemu.
 • Łatwo dopasować ją do wystroju wnętrza.

MINUSY

 • Sporo kosztuje.
 • Dwie osoby nie mogą jednocześnie korzystać z różnych części szafy (otwierając jedne drzwi, nie możemy w tym samym czasie odsunąć drugich).
 • Kiepskiej jakości system prowadnic i kółek po nich jeżdżących może pracować głośno i niezbyt płynnie.
 • Gdy system ten się popsuje, jego naprawa jest bardzo kosztowna.


I TOBIE SIĘ UDA
Nim zamówisz szafę, dobrze przemyśl układ jej wnętrza. Wybór wysokości schowków, liczba drążków i szuflad powinna bowiem zależeć od rodzaju ubrań, jakie nosisz. Jeśli np. nie masz długich sukienek, bo nosisz spodnie z bluzkami i kostiumy, zamiast jednego drążka możesz zdecydować się na dwa (jeden umocowany u góry, a drugi pośrodku). Dzięki temu bardziej racjonalnie wykorzystasz powierzchnię do przechowywania.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Nadal mają wielu zwolenników. Niezastąpione we wnętrzach stylizowanych na dawne, w których szafa do zabudowy raziłaby swą nowoczesną formą. Szafy robi się z laminowanych płyt (kosztują najtaniej), z płyt lakierowanych (droższe), z drewna i płyt fornirowanych (znacznie droższe), a nawet i z litego drewna, często ręcznie zdobionego (bardzo drogie). Także ich wymiary, zarówno wysokość, jak i szerokość, są bardzo różne, także stosunkowo łatwo znaleźć model idealnie pasujący do przeznaczonego miejsca.

Stylowa szafa w sypialni

PLUSY

 • Można mieć pojemny mebel do przechowywania za niewielką cenę.
 • Różnorodne wzornictwo, tak że łatwo dopasować szafę do stylu wnętrza.
 • Przeprowadzając się do nowego mieszkania bez problemu zabierzemy ze sobą i ten mebel.
 • Gdy zmieniamy wystrój, możemy ją przenieść z sypialni do innego pomieszczenia.

MINUSY

 • Masywny, przytłaczający wnętrze wygląd.
 • Uchylne drzwi, które wymagają dużo miejsca.
 • Wnętrze szafy jest już zaprojektowane przez producenta, co nie zawsze musi odpowiadać naszym potrzebom.

I TOBIE SIĘ UDA
Marzysz o drewnianej szafie w starym stylu, ale nie stać Cię na taki mebel wyprodukowany współcześnie? Rozejrzyj się na targu staroci. Tam można kupić szafę naprawdę tanio. Sprawdź tylko, czy w drewnie nie zadomowiły się kołatki. Wystarczy mocno popukać w jej front czy półki. Jeśli pojawi się pył, to znak obecności szkodników.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Gdzie trzymać zapasowe kołdry i poduszki, koce, narzutę na zmianę? Dobrym na to miejscem jest schowek pod łóżkiem. Mogą to być szuflady na kółkach, albo pojemniki. Wiele łóżek ma zaprojektowane, schowki i szuflady. Jeśli wybierzemy inny model, zawsze możemy zaprojektować takie szuflady samemu i zlecić ich zrobienie stolarzowi. Tańsza alternatywa to schowki z tkaniny z usztywnionym spodem, zamykane na suwak. Oferuje je wielu producentów w różnych wymiarach i kolorach. Dostępne są też wyściełane płótnem wiklinowe kosze z klapami, które znakomicie pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu rustykalnym.

Czerwona sypialnia

PLUSY

 • Z pożytkiem wykorzystamy sporo marnującego się miejsca.
 • Chowając pod łóżkiem kołdry, oszczędzimy miejsce w szafie.
 • Gdy w nocy zrobi się chłodno, szybko sięgniemy po dodatkowy koc.

MINUSY

 • W nieszczelnie zamkniętych pojemnikach zbiera się kurz.

I TOBIE SIĘ UDA
Przestrzeń pod łóżkiem możesz także wykorzystać na przechowywanie walizek i toreb podróżnych, z czym wielu z nas ma problem. Jeśli włożysz do nich zimą letnie rzeczy, przy okazji zyskasz cenne miejsce w szafie.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Jeśli tylko miejsce na to pozwala, warto do sypialni wstawić komodę. Będzie gdzie trzymać bieliznę, a jej blat może posłużyć na ekspozycję pamiątkowych zdjęć czy dekoracyjnych przedmiotów, których widok będzie cieszył oczy przed zaśnięciem. Komody to meble skrzyniowe z szufladami. W dawnych wiekach miały charakter reprezentacyjny, dlatego stawiano je w salonach i gabinetach. Z tego powodu były tak zaprojektowane, żeby przyciągać wzrok ozdobną formą i kunsztownymi zdobieniami. Z czasem (w XIX wieku) zaczęto bardziej nastawiać się na ich funkcjonalność. W rezultacie nabrały skromniejszego wyglądu i zawędrowały także do sypialń. I właściwie jest tak do dzisiaj, chociaż w ostatnich latach, gdy modny stał się styl glamour, znów zaczęto produkować komody bardzo dekoracyjne, np. na wygiętych nóżkach, pokryte płatkami srebra czy złota albo malowane w przeróżne wzory. W sklepach jest bardzo duży wybór komód – od małych, dwuszufladowych (mogą one zastąpić szafki nocne) po ogromne, zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości. Duża różnorodność cechuje także ich formy, tak że bez trudu dobierzemy tę idealnie pasującą do wielkości oraz stylu wnętrza.


Eklektyzm w sypialni

PLUSY

 • Ceny na każdą kieszeń.
 • Ogromny wybór, tak że łatwo dobrać tę pasującą do wyznaczonego na nią miejsca.
 • Łatwy dostęp do przechowywanych w szufladach majtek, skarpetek, itp., dzięki czemu nie traci się czasu na poszukiwanie potrzebnej rzeczy.
 • Efektowny mebel jest ważnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

MINUSY

 • Większy koszt wyposażenia sypialni.
 • Nie nadaje się do małych pomieszczeń – może po prostu przeszkadzać w poruszaniu się i zabiera cenne miejsce, które można przeznaczyć np. na znacznie pojemniejszą szafę.

I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli stara sosnowa komoda wydaje Ci się zbyt skromna, udekoruj ją ornamentami. Możesz je namalować samodzielnie przez szablon. Dobrym pomysłem są też naklejki z folii samoprzylepnej.

Inne artykuły o sypialni:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?

JAK WYBRAĆ ŁÓŻKO?

ARANŻACJE OKIEN

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

MEBLE I DODATKI DO SYPIALNI

TKANINY W SYPIALNI

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...