Od czego zacząć?

Od czego zacząć?
Jeśli budujemy dom, jesteśmy w komfortowej sytuacji. Możemy dopasować funkcje tarasu do naszych potrzeb czy marzeń. Balkon w bloku daje może bardziej ograniczone możliwości, ale dzięki dobrym pomysłom w pełni wykorzystamy jego potencjał. Gdy określimy, jaka będzie dominująca rola tarasu, weźmiemy pod uwagę metraż i dobrze go skomponujemy z architekturą domu, stanie się miejscem, gdzie z przyjemnością spędzimy każdą wolną chwilę.

Pomysł na aranżację tarasu lub balkonu

Urządzanie balkonu czy tarasu trzeba zacząć od dobrego planu. A każdy plan ma pewne założenia. My też powinniśmy dobrze przemyśleć, jaką funkcję będzie ta strefa pełnić. Czy posłuży za drugi salon, w którym spędzimy każda wolną chwilę, odpoczywając na wygodnej sofie, czy raczej będzie to centrum spotkań ze znajomymi i wspólnego grillowania? A może balkon będzie pełnił rolę gospodarczą i potrzebne nam będzie miejsce do rozkładania suszarki na bieliznę? Jeszcze inaczej do sprawy powinny podejść osoby, które na balkonie w bloku chcą mieć namiastkę ogrodu i zamierzają hodować na nim kwiaty, zioła czy też warzywa. Ważne więc, by uczciwie podejść do tematu i rozsądnie zagospodarować przestrzeń. Dzięki starannemu planowaniu i odpowiedniemu doborowi mebli, sprzętów i dodatków bez problemu połączymy na tarasie nawet kilka funkcji – jadalnię, strefę odpoczynku, miejsce do zabawy dla dzieci…

 Leżaki na tarasie

 

Tarasowe inspiracje

Na wybór funkcji tarasu może mieć wpływ to, z jakim pomieszczeniem jest on bezpośrednio skomunikowany. Najczęściej jest to salon, ale coraz częściej wyjście na taras znajduje się w sypialni lub kuchni. Ta ostatnia lokalizacja sama podpowiada, że taras najlepiej przeznaczyć na letnią jadalnię. Łatwo będzie serwować dania i doglądać tych, które jeszcze są w przygotowaniu. Przy sypialni można urządzić minikącik wypoczynkowy i wstawić do niego fotel z podnóżkiem albo leżak. 

Jadalnia otwarta na taras

 

 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

ROŚLINY NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Powierzchnia tarasu/balkonu a wybór mebli

To powierzchnia tarasu czy balkonu dyktuje warunki wyboru chociażby mebli. Tego nie przeskoczymy, ale możemy wyposażenie odpowiednio dopasować, by przestrzeni nie zagracić, a przy tym cieszyć się efektowną aranżacją. To, co sprawdzi się na małym balkonie (ażurowe krzesła, składany stół lub blat mocowany do barierki) na rozległym trasie będzie wyglądać śmiesznie i nieadekwatnie. Taka przestrzeń aż prosi się o rozłożystą kanapę z fotelami, leżaki i duży zestaw jadalniany. Minimalne wymiary dla tarasu to 3x3 m. Jeśli jednak marzy nam się stół z krzesłami, trzeba więcej przestrzeni – między 4x3 m a 4x5 m. Standardowy stół na 6 osób (150 cm) z krzesłami zajmie jakieś 210x280 cm powierzchni plus miejsce do swobodnej komunikacji (czyli dodatkowy metr z każdej strony). Oczywiście im więcej przestrzeni, tym lepiej. Na balkonie w bloku sprawdzi się raczej mały stolik śniadaniowy dla dwóch osób, w dodatku składany, żeby w razie potrzeby zrobić miejsce na leżak czy suszarkę z praniem. Funkcjonalnie urządzić można nawet balkon o szerokości 1,2 m. 

Ławka-sofa na balkonie

 

Ale nawet wielki taras nie będzie w pełni funkcjonalny, jeśli nadamy mu nieregularny kształt. Choć efektowny, pozbawi nas cennych centymetrów do zagospodarowania. Najlepiej zaplanować taras prostokątny lub kwadratowy. Proste linie tworzą ustawną przestrzeń, a w dodatku wprowadzają poczucie ładu i harmonii. Oczywiście prostokątny, ale zbyt wąski taras lub balkon też będzie niewygodny. Takie są najczęściej balkony w blokach. Ale i z nimi można sobie poradzić – wystarczy, że zagospodarujemy ich krańce (ławka czy fotele mogą zajmować miejsce od barierki do ściany), a przez środek ustawimy lekkie mobilne lub mocowane do barierki wyposażenie. Jeśli taki balkon planujemy w budowanym domu, pomyślmy o dwóch wejściach – dzięki temu można będzie podzielić go na odrębne strefy. Z wielkością tarasu nie ma co przesadzać. Należy pamiętać, że trzeba go będzie odpowiednio wykończyć i wyposażyć, a to się wiąże z kosztami. Dopasujmy jego metraż do rzeczywistych potrzeb.

Minimalistyczny taras

 

 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

ROŚLINY NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Taras powinien być ładny

Wygląd tarasu nie jest obojętny. Powinien świetnie komponować się z architekturą domu i stanowić atrakcyjny łącznik wnętrza z ogrodem.

Najszybciej wznosi się taras naziemny, który nie wymaga budowy fundamentów. Może być wykonany bezpośrednio na gruncie, ale trzeba do tego odpowiednio wyrównać i utwardzić teren. Jeśli planujemy pokryć go kostką brukową, płytami kamiennymi czy klinkierem należy ułożyć podbudowę z kruszywa, czyli żwiru i piasku. Powinna ona mieć grubość minimum 20 cm. Ważne jest też utworzenie 1- lub -2-procentowego spadku, który umożliwi spływanie wody deszczowej. Jeśli chcemy położyć na takim tarasie płytki ceramiczne, terakotę lub gres, konieczne jest wykonanie na podsypce wylewki betonowej lub położenie betonowej płyty (o grubości ok. 10 cm). Warto pamiętać o tym, by płytki mocować na mrozoodporną zaprawę.

Japoński minimalizm na tarasie

 

Legary tarasowe

Jeśli decydujemy się na drewno, trzeba je położyć na legarach, czyli specjalnych belkach. Te z kolei osadza się nie bezpośrednio na gruncie, ale na betonowych lub drewnianych podkładach. Odstępy między legarami powinny wynosić nie mniej niż 50 cm, a deskami (które układa się w poprzek legarów) – od 0,5 do 1 cm. Warto zdecydować się na legary z kompozytu, które nie wymagają konserwacji, a pod tarasem wysypać warstwę żwiru, keramzytu lub tłucznia, żeby nie rosła tam trawa czy chwasty. Po bokach tarasu wzniesionego na legarach trzeba wykonać obudowę maskującą konstrukcję.

Drewniany taras

 

Taras nad pomieszczeniem

Taras może być też zaprojektowany nad pomieszczeniami. Wtedy jest nie tylko powierzchnią wypoczynkową, ale też służy jako dach. Dlatego niezwykle istotną sprawą jest odpowiednia hydroizolacja (która musi być wywinięta na ścianę na wysokość kilkunastu centymetrów powyżej planowanej powierzchni okładziny tarasu) i odprowadzanie wody (odpowiedni spadek). Jeśli pod tarasem znajduje się salon czy inne pomieszczenie mieszkalne, czyli ogrzewane, konieczna będzie też izolacja termiczna. Specjaliści zwracają też uwagę na konieczność paraizolacji – czyli zabezpieczenia przed skraplającą się parą wodną, która może tworzyć zacieki na suficie takiego pomieszczenia. Taras na wysokości koniecznie musi mieć balustradę i tu dobra rada – lepiej, żeby była mocowana ona do ściany budynku, a nie płyty tarasu. Oszczędzimy na kosztach dodatkowej izolacji, no i łatwiej będzie wykończyć taką posadzkę.

Hamak na balkonie

 

I Tobie się uda

Jeśli zharmonizujesz materiał posadzki w salonie i na tarasie, uzyskasz efekt przedłużenia pokoju dziennego. Zwłaszcza jeśli są one oddzielone dużymi przeszklonymi drzwiami, które latem są non stop otwarte.

 

 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

ROŚLINY NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Jak może wyglądać zadaszenie tarasu lub balkonu?

Często zadaszenie balkonu czy tarasu wynika z architektury budynku mieszkalnego (czy to domu, czy bloku). Może je stanowić płyta balkonu znajdującego się powyżej albo okap będący przedłużeniem dachu czy też podcień. Jeśli takie elementy nie występują, najlepiej wznieść specjalnie zaprojektowany daszek o konstrukcji płaskiej lub pulpitowej. Dla spójności stylistycznej warto wykończyć go tak samo jak dach domu. Dzięki zadaszeniu taras zyskuje osłonę przed słońcem i deszczem, jego posadzka nie jest tak bardzo narażona na działanie opadów, no i można na nim nawet zimą przechowywać meble tarasowe (oczywiście dodatkowo przykryte pokrowcem). 

Taras z zadaszeniem

 

Zabudowa balkonu w bloku 

W takim klimacie jak nasz, balkon w bloku aż się prosi, żeby go zabudować. Świetnie się do tego nadają systemy przeszkleń, które nie tylko zapewnią dopływ światła dziennego, ale też stworzą dodatkową izolację cieplną i akustyczną (zwłaszcza gdy mieszkanie wychodzi na ruchliwą ulicę). Będą też ochroną przed włamaniem. Wykonane z odpowiednio przetestowanego szkła są bezpieczne, trwałe i łatwe w utrzymaniu. Bardzo funkcjonalne są przesuwane tafle, zwłaszcza na wąskim balkonie, bo po otwarciu nie zajmują miejsca. Mogą mieć profile (aluminiowe lub stalowe) albo nie – te ostatnie są tak dyskretne, jakby ich nie było. Takie rozwiązanie to namiastka ogrodu zimowego w M3, który można będzie z przyjemnością użytkować cały rok.

Stylowa oranżeria

 

Loggia czyli inaczej balkon wnękowy 

Loggia czyli inaczej balkon wnękowy. Jest zadaszona i osłonięta ścianami bocznymi, dzięki czemu zapewnia dyskrecję. Stanowi też strefę graniczną z wnętrzem mieszkania. Można ją zabudować przeszkleniem, zyskując zimowy ogród albo dodatkową przestrzeń do przechowywania, np. sezonowych rzeczy czy rowerów. Ale może też stanowić przestrzeń gospodarczą, gdzie wstawimy suszarkę z praniem, żeby nie przeszkadzała w mieszkaniu.

Balkon ze składanym stolikiem

 

Weranda to taki zabudowany taras 

Weranda to taki zabudowany taras. Jest to konstrukcja zadaszona, a często też przeszklona lub zaopatrzona w ażurowe ścianki. Jest dodatkową strefą wypoczynkową i to niekoniecznie tylko latem. Taka zabudowana (np. przeszklona) będzie niczym dodatkowy pokój. To też miejsce, gdzie bez szwanku mogą przezimować ogrodowe meble.

Salon na werandzie

 

Ty też możesz mieć piękny zimowy ogród 

Jeśli chcesz mieć w „zimowym ogrodzie” na balkonie rośliny, ale nie zamierzasz go ocieplać, to uchowają się tam tylko iglaki. Jeśli jednak ogrzejesz zabudowany balkon do temperatury 15-20 stopni, z powodzeniem będziesz hodować fikusy, orchidee, difenbachie, czy inne odmiany tropikalne. Oprócz odpowiedniej temperatury, potrzebna jest też wentylacja, odpowiednia wilgotność powietrza (można nawet używać nawilżacza) i regulacja nasłonecznienia (może się okazać potrzebne zainstalowanie rolet).

 

 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

ROŚLINY NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...