Rośliny na tarasie i balkonie

Rośliny na tarasie i balkonie
Kwiaty, zioła i warzywa posadzone w donicach na balkonie czy tarasie to opcja dla tych, którzy chcą cieszyć się bliskością natury i własnymi plonami nawet w skali mini. Ale takie małe uprawy również wymagają szczególnej pielęgnacji i właściwej oprawy. A dobór odpowiednich gatunków roślin i ich ciekawa kompozycja to gwarancja aranżacyjnego sukcesu.

Zastanów się nad wyborem donic na taras lub balkon

Duże znaczenie w aranżacji balkonu czy tarasu mają nie tylko meble, ale też rośliny. Ważne też, w czym je posadzimy. Wybór samych donic jest ogromny, a do tego mamy też inne akcesoria jak pergole czy kwietniki. Pergole drewniane przeznaczone na pnącza są efektowne jako dekoracja i praktyczne – mogą dyskretnie odgradzać od sąsiadów. Niektóre modele są zintegrowane z donicą, co stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie. Kwietniki wiszące lub wolno stojące to kolejna alternatywa. Na mały balkon polecane są takie, które można dopasować do narożnika. Na małej powierzchni praktyczne są też przeznaczone do zawieszenia na barierce doniczki kaskadowe, w których można sadzić różne rośliny – od kwitnących po pnące – tworząc efektowne kompozycje. Oszczędność miejsca zapewniają też doniczki piramidowe, również idealne do posadzenia kilku roślin.

Pergola na tarasie

 

Jaki materiał najlepszy?

Ważne jest też to, z jakiego materiału są wykonane donice na balkon czy taras. Muszą być stabilne i odporne na uszkodzenia, ale też wysokie i niskie temperatury. Mrozoodporne polecane są, jeśli chcemy hodować rośliny wieloletnie. Koniecznie muszą mieć też otwory odprowadzające nadmiar wody i przepływ powietrza. Świetnym materiałem jest porowata ceramika, która „oddycha”. Zwłaszcza gdy nie jest szkliwiona. Ale donice i osłonki z tego materiału mogą mieć też szkliwioną powłokę, błyszczącą lub matową, w różnych kolorach. Dzięki niej będą dłużej zachowywały wilgoć w ziemi. Dobre dla roślin, ale niestety mało wytrzymałe są drewniane donice. Nawet impregnacja nie uchroni ich przed nieustannym odziaływaniem wilgoci. Wytrzymałym tworzywem jest technorattan, który świetnie nadaje się na nowoczesny taras. W klimacie rustykalnym w roli osłonek pięknie zaprezentują się wiklinowe kosze. Uwaga jednak – powinny być w środku wyściełane folią. Modne i trwale są osłonki metalowe, z ocynkowanej blachy, stali lub aluminium. Nie tracą na uroku nawet z plamkami rdzy, która może się na nich z czasem pojawić. Jeśli pamiętanie o podlewaniu roślin nie jest twoją mocną stroną albo często wyjeżdżasz, możesz się zdecydować na doniczki samopodlewające. Są one wykonane z tworzywa z podwójnymi ściankami lub mają postać pojemnika z osłoną, a w komplecie znajduje się też podłoże sorbujące. Zatrzymuje ono część wody z podlewania, którą roślina potem może sama pobrać.

Rustykalny taras

 

Betonowe donice na tarasie i balkonie

Na nowoczesnych tarasach dużą popularnością cieszą się donice z betonu architektonicznego lub konglomeratów albo też z tworzyw imitujących rożne materiały, np. metal czy kamień. Choć kojarzą się z parkowymi gazonami albo z wyposażeniem nowoczesnego biura, przyjęły się w tej przestrzeni. Ustawione w rzędzie utworzą dekoracyjny szpaler i wyznaczą granicę tarasu (zwłaszcza jeśli nie ma on barierki). Są bardzo ciężkie, więc będą też stanowić osłonę przed wiatrem, bez niebezpieczeństwa przewrócenia. Na dużej powierzchni będzie można ich użyć do rozdzielania stref funkcjonalnych. Świetnie prezentują się w nich małe drzewka, kule bukszpanu lub nieduże kaktusy.

Taras z jacuzzi

 

I Tobie się uda

Doniczki ceramiczne po kupieniu dobrze jest poddać pewnemu prostemu zabiegowi. A mianowicie, namoczyć w wodzie, aż przestaną wypuszczać pęcherzyki powietrza, najlepiej na całą dobę. Dzięki temu zostaną z nich wypłukane szkodliwe związki powstałe w procesie wypalania. Takie wymoczone donice nie będą też chłonęły wody z ziemi, zabierając ją roślinom. Kupione na targu staroci albo znalezione na strychu stare doniczki ceramiczne trzeba porządnie wyszorować przy użyciu szczotki i wody z szarym mydłem lub solą. Na koniec warto je wyparzyć, polewając wrzątkiem.

 

 

Zobacz nasz wybór:

PERGOLE

DONICE I KWIETNIKI

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Wybór odpowiednich roślin na balkon i taras

 

Parawan na balkonie

 

Balkon od południowej strony

O tym, jakie rośliny wybierzemy na nasz taras lub balkon, powinien decydować przede wszystkim stopień nasłonecznienia tych miejsc. Na balkonach o wystawie południowej (czyli mocno nasłonecznionych) lepiej posadzić gatunki bardziej odporne na wysokie temperatury. Należą do nich popularne pelargonie (najbardziej wytrzymałe kwiaty balkonowe). Szczególnie ładną, pnącą odmianą są pelargonie bluszczolistne. Godne polecenia są petunie, którym niestraszna susza, za to szkodzi im wiatr i deszcz, więc powinna być przed nimi osłonięta. Jej odmianą jest surfinia, której zaletą jest to, że obficie kwitnie. Begonia wiecznie kwitnąca ma nie tylko ozdobne kwiaty, ale też liście, które mogą być czerwone lub purpurowe. Efektownie, ale tylko w słoneczne dni, prezentuje się gazania. Gdy jest chłodno i deszczowo jej kwiaty przypominające gerbery zamykają się. Za to jest bardzo odporna na wiatr. Na uwagę zasługuje również bakopa, bo wypuszcza długie ulistnione pędy, które pięknie będą wyglądały na tle barierki (tworząc dodatkowo praktyczną osłonę) czy ściany.

Kolorowy balkon

 

Balkon od północnej strony

Na balkonach zlokalizowanych od północnej strony nadaje się begonia bulwiasta o kwiatach przypominających róże. Pięknie zaprezentuje się też fuksja, znana z pięknego różowofioletowego koloru (choć występuje też w innych, np. w bieli) oraz lobelia o drobniutkich, głównie ciemnoniebieskich kwiatach. Na balkon północny polecany jest też niecierpek, a konkretnie jego dwie odmiany: Walleriana i nowogwinejski. Trzeba go jednak chować do domu, gdy temperatura spadnie do kilku stopni, bo jest bardzo wrażliwy na zimno. Rośliny kwitnące trzeba regularnie nawozić preparatami przeznaczonymi dla tej konkretnej grupy. Rozcieńczonymi w wodzie podlewa się kwiaty. Trzeba tylko pamiętać, że ziemia powinna być przed ich zastosowaniem wilgotna. Zimą większość roślin trzeba zdjąć z balkonu. Pelargonii nie można przechowywać w mieszkaniu, bo zaszkodzi im wysoka temperatura i brak wilgotności. Najlepsza będzie klatka schodowa lub widna piwnica. Ale większość roślin kwitnących to odmiany jednoroczne i nie warto ich przechowywać. Ewentualnie można wybrać zdrowe mocne sadzonki i zachować je do kolejnego sezonu.

Kwietnik na tarasie

 

Kiedy sadzić rośliny balkonowe?

Uwaga! Większość roślin balkonowych sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy już minie ryzyko przymrozków. Najlepiej wybierać jasne donice i osłonki, które odbijają światło i ziemia w nich nie wysycha tak szybko. Można też pomieszać ziemię z hydrożelem, który pozwala zatrzymać wilgoć w glebie w upalne dni. Warto mieszać różne gatunki kwiatów – taka barwna kompozycja doda balkonowi kolorów! Można je zestawiać tak, by wszystkie kwitły w tym samym czasie albo dobrać gatunki które kwitną w różnym czasie, wtedy gdy jedne przekwitną, inne wypuszczą kwiaty i balkon cały czas będzie kolorowy. Albo pomieszać kwitnące z takimi, które mają tylko liście, np. kocanka włochata lub plektrantus. Ciekawie zaprezentują się rośliny szczepione na pniu (które wyglądają jak małe drzewka), np. wierzba japońska Hakuro Nishiki lub róża, które warto umieścić w dużej donicy na środku i otoczyć niższymi roślinami.

Ławka na balkonie

 

I Tobie się uda

Warto pamiętać, że niektóre rośliny odstraszają owady, zwłaszcza dokuczliwe wieczorami komary. Takie właściwości ma mirt, kocimiętka, komarzyca, lawenda, a z ziół – koper włoski i bazylia.


 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Hodowla warzyw lub ziół na tarasie i balkonie

Na balkonie lub tarasie jest możliwa uprawa warzyw, trzeba jednak dobrać odpowiednie gatunki. Co to znaczy? Ponieważ hodowla będzie się odbywać w pojemnikach o ograniczonych rozmiarach, nie przyjmą się takie warzywa jak marchewka czy buraczki, które mają rozbudowany system korzeniowy, albo dynia, która potrzebuje dużo miejsca. Za to warto posadzić pomidory koktajlowe, papryczki, koperek, rzodkiewkę czy sałatę. Nadają się do tego też wszelkiego rodzaju zioła, a także truskawki i poziomki. Trzeba je sadzić w pojemnikach o głębokości przynajmniej 40 cm, bo w takich ziemia nie będzie szybko wysychać. Niektóre warzywa, jak fasola pnąca czy ogórki będą potrzebowały dodatkowo podpórek – mogą to być bambusowe lub drewniane kratki albo specjalne linki ogrodnicze. W donicy trzeba koniecznie zrobić dziurki do odprowadzania nadmiaru wody i wysypać warstwę drenażową z keramzytu lub potłuczonych glinianych skorup.

Miniogródek na balkonie

 

Rośliny balkonowe potrzebują odpowiednich warunków

Gatunki balkonowe lubią światło, ale nie znoszą przegrzania. W upalne dni lepiej zapewnić im cień. Przyda się też ochrona przed wiatrem. I regularne podlewanie (dwa razy dziennie). Najlepsze warunki będą miały rośliny posadzone od strony północnej – panuje tam umiarkowane nasłonecznienie, wyrównana temperatura i utrzymuje się wilgoć w ziemi. Do sadzenia warzyw potrzebna będzie ziemia do uprawy warzyw lub roślin balkonowych. Od czasu do czasu warto nawozić taką ziemię, do czego bardzo dobrym środkiem jest biohumus. Bardzo wdzięczne do hodowli balkonowej są pomidorki. Ich nasiona wysiewa się pod koniec marca, a owoców można się spodziewać pod koniec lipca. Do uprawy na balkonie polecane są szczególnie odmiany Balcony Red, Cherola, Koralik, Mirabel, Pendulina Red, Perun czy Venus. Jeśli jesteś poczatkującym ogrodnikiem, lepiej kup gotowe sadzonki warzyw czy ziół zamiast wysiewać je z nasion. To zwiększy prawdopodobieństwo udanych plonów.

Miniszklarnia na tarasie

 

Zioła są łatwe w uprawie i szybko się rozsiewają. Przydadzą się w kuchni, więc warto je mieć pod ręką. Poza bazylią, oregano, tymiankiem czy kolendrą warto posiać też szczypiorek i natkę pietruszki. Wystarczy im zwykła ziemia i nie wymagają nawożenia, co jest gwarancją zdrowia. Lepiej sadzić je w skrzynkach lub szerokich naczyniach, żeby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Szczególnie godne polecenia jest oregano, które może rosnąć w jednym miejscu 5 lat. Trzeba tylko pamiętać o obrywaniu kwiatów latem, żeby pobudzić jego wzrost.

Rustykalny kwietnik

 

Czym jest allelopatia?

Znaczenie dla udanych upraw ma allelopatia. To wpływ, jaki poszczególne rośliny wywierają na siebie. Jedne mogą przyspieszać lub hamować rozwój innych albo wydzielać związki, które działają bakteriobójczo lub grzybobójczo, bądź też odstraszają owady. Warto o tym wiedzieć, by odpowiednio skomponować hodowlę. I tak na przykład seler korzystnie wpływa na pomidory, a ogórki dobrze rosną w pobliżu fasoli, grochu, rzodkiewki, słonecznika i kopru. Za to zioła mają niekorzystny wpływ na uprawę ogórka, a cebula i czosnek na fasolę.


 

Inne artykuły o tarasie i balkonie:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

PODŁOGA NA TARAS I BALKON

MEBLE NA BALKON I TARAS

GRILLOWANIE NA TARASIE I BALKONIE

OŚWIETLENIE NA TARASIE I BALKONIE

SŁOŃCE NA TARASIE I BALKONIE

MAŁY BALKON – PRAKTYCZNE PORADY

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...