zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Białe ściany - jak wybrać kolor?

Białe ściany - jak wybrać kolor?
Biel to najjaśniejsza z barw. Najczęściej kojarzona z niewinnością, perfekcją i dobrem. Działa kojąco i uspokajająco. We wnętrzach jest najbardziej uniwersalnym z kolorów. Optycznie powiększa pomieszczenia, jednak zimny odcień może sprawić, że wnętrze wyda się zimne i sterylne.

Dla kogo wnętrza z białym kolorem ścian?

Kolor biały najczęściej wybierają osoby, które przechodzą poważne zmiany w życiu. Kolor ten bowiem oznacza początek i domaga się, by zapełnić go inną barwą. Charakteryzuje osoby, które cenią prostotę, porządek i czystość. Mogą przejawiać dużo samokontroli, są uważne i działają ostrożnie. Osoba, która dobrze czuje się w bieli to indywidualista i samotnik.  

Salon z białą podłogą 

Biały kolor ścian pasuje do każdego wnętrza

Biały to najbardziej uniwersalny kolor. Pasuje do każdego wnętrza, może jednak podkreślać charakter niektórych pomieszczeń. Jeśli zależy ci, by pomieszczenie wyglądało na sterylne i czyste, zastosuj biel w łazience lub kuchni. Jeśli szukasz ukojenia i spokoju, wybierz ciepły odcień bieli w sypialni.

Wiszące lampy w kuchni


 

Biały kolor ścian w nowoczesnych wnętrzach

Biel to kolor często spotykany we wnętrzach w stylu skandynawskim – drewniane meble, podłogi i ściany mają często cieplejszy odcień, biel przełamywana jest również dodatkami w kontrastowych kolorch, takich jak czerwień i czerń lub poprzez zimną biel.
Biel rządzi w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Pojawia się tam nie tylko na ścianach i suficie, dominuje również na meblach.

Biały kącik biurowy 

Biel w rustykalnej kuchni

 

ZALETY BIAŁYCH ŚCIAN


  • Biały optycznie powiększa pomieszczenia, rozjaśnia je i sprawia, że wydają się czystsze. Jest doskonałym tłem dla wzorzystych dodatków lub akcentów w kontrastowych, mocnych kolorach. Jasny sufit podwyższa pomieszczenie.

WADY BIAŁYCH ŚCIAN


  • Czysty odcień bieli może sprawić, że wnętrze wyda się zimne i sterylne.

 

Co warto wiedzieć o kolorze białym?

Żyrandol w kuchni

SYMBOLIKA
Biały kolor symbolizuje czystość, dlatego też przedmioty, które muszą pozostać czyste najczęściej są białe – lodówki, umywalki, wanny lub kitle lekarskie.

KULTURA
W zachodniej kulturze biały oznacza niewinność  i czystość duchową – w białych strojach chrzczone są dzieci, a w białych sukniach najczęściej występują panny młode. W starożytnym Egipcie oraz we współczesnych Chinach biały kojarzony jest ze śmiercią - kolor ten nakłada się w okresie żałoby. 
 

Zrób to sam

Wbrew pozorom biały to bardzo praktyczny kolor – bez problemu zamalujesz ubrudzone miejsce.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...