zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Brązowe ściany

Brązowe ściany
Brązowy – kolor ziemi i ciepła. Powstaje poprzez połączenie zielonego z czerwonym, żółtego z fioletowym lub pomarańczowego i niebieskiego. W zależności od zastosowanych proporcji zmienia się jego nasycenie, a tym samym charakter. Brązowy lubi odgrywać drugoplanową rolę – dopiero odpowiednio dobrane dodatki potrafią wydobyć siłę tego koloru.

Gdzie zastosować brązowy kolor ścian?

To bardzo uniwersalny kolor. Dobrze dobrany odcień sprawdzi się w każdym wnętrzu.  Jasne odcienie – kakao, cafe latte czy mleczna czekolada ocieplą wnętrze i sprawią, że stanie się przytulne. To najlepszy wybór do sypialni.  Ciemne odcienie jak na przykład orzech lub ciemna czekolada, wprowadzą do wnętrza dużo elegancji i klasycznego wyglądu. Najlepiej sprawdzą się w salonie.

Salon z drewnianymi żaluzjami


 

Dla kogo wnętrza z brązowym kolorem ścian?

Brązowy symbolizuje równowagę i dojrzałość. Takie też są osoby, które utożsamiają się z tą barwą. Mocno stąpają po ziemi, są uczciwe i godne zaufania. Na pierwszym miejscu stawiają obowiązki  oraz dobro rodziny. Są lojalne, godne zaufania, cenią sobie prostotę i podstawowe wartości.

Galeria nad łóżkiem


 

Brązowy kolor farby do ścian w połaczeniu z innymi kolorami

W zależności z jaką barwą zestawimy brąz, takie wydobędziemy jego kolorystyczne właściwości. W połączeniu z jasnym kolorem wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Gdy zestawimy go z czarnym może wydać się pomarańczowy. Ciepłe odcienie brązowego dobrze jest łączyć z kolorami o zimnej barwie – zielenią lub niebieskim. Zimne brązy natomiast dobrze wypadają w towarzystwie barw ciepłych – różu lub czerwonego.

Salon z tapetą w geometryczny wzór


 

Elegancka skandynawska jadalnia

 

Zalety brązowych ścian

  • Rozbielony, jasny odcień brązu ociepli ciemne pomieszczenie. Sprawi również, że stanie się bardziej przytulne.  Brąz sprawia, że we wnętrzach czujemy się bezpiecznie i spokojnie.

Wady brązowych ścian


  • Nadmiar ciemnego brązu może być przytłaczający i sprawić, że wnętrze stanie się ponure i nudne. Ciemny odcień również pomniejszy pomieszczenie, więc powinno się go stosować jedynie punktowo. Ponadto w złym oświetleniu może przechodzić  w czerń.

 

Co warto wiedzieć o kolorze brązowym?

Nowoczesny salon z kamienną ścianą

 

MALARSTWO
Brązowy to jeden z kolorów, który pojawił się już w pierwszych prehistorycznych malowidłach naskalnych.  W antycznej Grecji popularnym odcieniem była sepia. Wielki powrót brązu nastąpił dopiero  w XV wieku, gdy upowszechniło się stosowanie farb olejnych. Caravaggio i Rembrandt stosowali różne odcienie brązu, by uzyskać światłocień.

KULTURA
Od zawsze brązowy kojarzył się ze skromnością i prostotą. W antycznym Rzymie brąz przypisany był najniższym klasom społecznym oraz barbarzyńcom.

 

Zrób to sam

Jeśli chcesz, by brąz wydawał się chłodniejszy, wybierz jego odcień z domieszką zieleni. Brąz wpadający w czerwień natomiast sprawi wrażenie cieplejszego. 
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...