otrzymasz rabat
zapisz się*
Schowaj
* Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
Promocja ważna do
zapisz się do newslettera, otrzymasz rabat
zapisz się
.

Czarny kolor ścian

Czarny kolor ścian
Czerń to najciemniejsza z barw pełna sprzeczności. Obok negatywnych skojarzeń takich jak śmierć, koniec, zło, jest również wyrazem elegancji, tajemniczości i mocy. We wnętrzach czerń możesz połączyć z każdym kolorem, pamiętaj jednak, że nadmiar tego koloru może optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

Czerń to kolor osób niezależnych, które lubią władzę i prestiż. Mogą być konserwatywne, wymagające i apodyktyczne. Traktują siebie poważnie. Sprawiają wrażenie osób wyrafinowanych, niedostępnych i tajemniczych. Czerni powinny unikać osoby przygnębione, smutne i niepewne siebie. Nie działa również dobrze w okresach trudnych zmian i wydarzeń. Kolor sprzyja alienacji i wykluczeniu.
 

Czerń to najrzadziej stosowany kolor we wnętrzach. Odstrasza ciemną barwą i dominującym charakterem. Jednak odpowiednio dobrany może nadać pomieszczeniom dozę tajemniczości i elegancji. Jeśli chcesz pomalować ściany na czarno – wybierz łazienkę. Dobrym zabiegiem kompozycyjnym jest również czarna podłoga, która trzyma w ryzach pozostałe kolory. Czarne meble, zwłaszcza kanapy i fotele to dobre rozwiązanie do biur i gabinetów. Czerni nie powinno stosować się w pokojach dziecięcych oraz pomieszczeniach, w których chcemy stworzyć intymny nastrój.
 

Czerń to kolor, który łączy się z każdą barwą. Świetnie podkreśla kontrasty. Dobrze sprawdzi się też jako dominujący motyw graficzny na jasnym tle. We wnętrzach rustykalnych czerń tonuje ciepłe i jasne odcienie drewna i ścian.  Najlepiej sprawdza się jako kolor mebli, które dzięki niej wydają się bardziej stylowe. Często spotykany w nowoczesnych wnętrzach w stylu hi – tech. We wnętrzach w stylu japońskim popularne są czarne lakierowane meble często łączone z czerwonym odcieniem ścian.
 

Zalety czarnego koloru ścian

  • W połączeniu z czernią inne kolory wydają się jaśniejsze. Czerń sprawia, że wnętrza, w których dużo się dzieje stają się uporządkowane. Czerń to również dobry kolory, by ukryć niepożądaną część pomieszczenia – odbija najmniej światła, a tym samym nie skupia na sobie uwagi.

Wady czarnego koloru ścian

  • Czerń optycznie pomniejsza pomieszczenia. W dużych ilościach przygnębia i źle wpływa na samopoczucie.

KULTURA
W kulturze zachodniej czerń symbolizuje śmierć i nosi się ją w okresie żałoby. W Chinach czerń przypisana jest małym chłopcom i symbolizuje szczęście.

MODA
Czerń stała się synonimem damskiej elegancji, kiedy to w 1926 roku Coco Chanel zaprojektowała pierwszą „małą czarną”.

SPORT
W sztukach walki czerń oznacza najwyższy stopień wtajemniczenia, podczas gdy biel przypisuje się nowicjuszom.

TECHNIKA
Na przełomie XIX i XX wieku czerń używana była do podkreślania funkcjonalności przedmiotów. Pierwsze telefony i maszyny do szycia były czarne. Model T, pierwszy fabrycznie wyprodukowany samochód, był czarny.

 

Zrób to sam

Jeśli boisz się czystej czerni zdecyduj się na ścianę pokrytą farbą tablicową – jej lekko grafitowy odcień nie zdominuje wnętrza. Taka ściana będzie też świetnym tłem do zapisków i luźno poprzyklejanych notatek lub plakatów.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...