Czerwone ściany

Czerwone ściany
Czerwony to mocny kolor pełen skrajnych emocji. Miłość, namiętność i pasja, a jednocześnie agresja, gniew i wojna, to znaczenia, które najczęściej przypisuje się tej barwie. Czerwony pobudza, wprowadza w dobry nastrój, wzmaga apetyt. Najlepiej sprawdza się we wnętrzach, w których dużo się dzieje.

JAKIE ZNACZENIE MA CZERWONY KOLOR?

Czerwony jest kolorem miłości, namiętności, ciepła i wygody. Uważa się, że ma najsilniejszy wpływ na ludzką psychikę. Osoby wybierające ten kolor są energiczne i odważne. To również najbardziej cielesny z kolorów, dlatego kojarzy się ze zmysłowością i intymnością. Jeśli lubisz czerwony, chcesz być w centrum uwagi. Masz otwarty charakter, lubisz władzę i współzawodnictwo. Nie boisz się podążać za marzeniami, działasz z nastawieniem na osiąganie celów. Czerwony to także kolor osób impulsywnych, często wpadających w gniew i niecierpliwych, popadających szybko w skrajne nastroje. Jeśli wybierasz czerwony, masz również apodyktyczne skłonności – chcesz, by wszystko zawsze toczyło się po twojej myśli, lubisz kontrolować i mieć ostatnie zdanie. Koloru powinny unikać osoby szukające wyciszenia, żyjące w stresie i napięciu emocjonalnym.

Czerwona kuchnia


 

Gdzie zastosować czerwony kolor ścian?

Zalecany do pomieszczeń, w których dużo się dzieje – najlepsze miejsce na ognistą barwę to przedpokój lub klatka schodowa. Czerwień dobrze sprawdza się również we wnętrzach przeznaczonych do aktywności fizycznej - siłowniach, halach sportowych, gdyż pobudza do działania. Jeśli w sypialni szukasz przede wszystkim odpoczynku zrezygnuj z czerwonego – kolor ten podnosi ciśnienie krwi i w dużych dawkach nie wpłynie korzystnie na twoje samopoczucie. Nie bez powodu jednak większość pomieszczeń w domach publicznych ma ten pełen temperamentu odcień – czerwień wprowadza bowiem intymny nastrój, dodaje energii i wzmaga apetyt na seks.
Czerwonego nie powinno się stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, gdyż nie sprzyja koncentracji i przyciąga zbyt wiele uwagi. Uważa się również, że wzmaga apetyt, dlatego w kuchni lub jadalni warto wybrać jego stonowany odcień, by nie poczuć się jak w barze szybkiej obsługi. 

Wnętrze w stylu meksykańskim

 

 


 

JAK ŁĄCZYĆ CZERWONY KOLOR Z INNYMI KOLORAMI?

Czerwony to kolor, który najlepiej sprawdzi się w dodatkach lub detalach, niż na dużych, jednolitych płaszczyznach. Dobrze przełamać go też kilkoma innymi akcentami kolorystycznymi, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na czystą i wyrazistą czerwień. Najlepiej czuje się w zestawieniu z czernią i bielą, które dobrze współgrają z energetyczną barwą.
Charakterystyczny jest dla wnętrz w stylu orientalnym - dobrze sprawdzi się w połączeniu z ciemnym drewnem. Ociepla również chłodne, minimalistyczne wnętrza – czerwone akcenty ożywiają pomieszczenia utrzymane w zimnej, monotonnej kolorystyce. Stanowi doskonałe tło dla prostego i nowoczesnego wzornictwa.

Salon z Warholem

 


 

Gabinet do pracy

 

ZALETY CZERWONYCH ŚCIAN

  • Czerwony sprawi, że wnętrze wyda się cieplejsze i przytulniejsze. Jego koralowy odcień może wydobyć głębie z innych barw znajdujących się w pomieszczeniu.

 

WADY CZERWONYCH ŚCIAN

  • Pomieszczenia pomalowane na czerwono wydają się mniejsze. Jednolita czerwień we wnętrzach może także wywoływać agresję i poddenerowanie.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE CZERWONYM?

Nowoczesny salon w stylu japońskim

 

 JĘZYK
Czerwony uważany jest za króla wśród kolorów. W rosyjskim słowo „czerwony” ma tę samą podstawę co wyraz „piękny”. W innych językach natomiast „czerwony” równoznaczny jest ze słowem „kolorowy”. Czerwony jest utożsamiany z odwagą i poświęceniem, gdyż w oczywisty sposób kojarzy się z krwią. W wielu językach to właśnie krew dała podstawę słowotwórczą dla określenia tego koloru.

KULTURA
W większości kultur kojarzony przede wszystkim z miłością – czerwone serca, karminowe usta i czerwone róże, to tylko niektóre z atrybutów romantycznego uczucia. Chińskie i hinduskie panny młode noszą stroję ślubne w tym kolorze.
W średniowiecznej Europie czerwone stroje były oznaką wysokiego statusu i bogactwa. Czerwone były szaty kardynałów, a szkarłatne nosili królowie. Czerwony jest również oznaką odświętnego nastroju i podniosłych sytuacji. Znamienitych gości wita się czerwonym dywanem, krzesła w salach operowych są zazwyczaj czerwone, a święty Mikołaj zawsze nosi czerwony strój.

HISTORIA
Krwista barwa jest również symbolem męczenników i bohaterów, których w średniowiecznym malarstwie wyróżniano tym kolorem. Nic dziwnego, że czerwony stanął na barykadach rewolucji, symbolizuje bowiem odwagę i gwałtowne zmiany, dlatego tak bardzo polubili go francuscy Jakobini i bolszewicy. Czerwony szybko stał się symbolem socjalistów - widniał na flagach wszystkich światowych partii komunistycznych.


PSYCHOLOGIA
Dlaczego ludzkie oko jest tak wrażliwe na czerwony kolor? Jedna z teorii mówi, że naszym przodkom wyczulenie na ten kolor pomagało odróżnić dojrzały owoc od niedojrzałego. Dziś wiadomo, że czerwony to najbardziej widoczny z kolorów. Symbolizuje niebezpieczeństwo i stosuje się go do podkreślenia zagrożenia. Na drodze używa się go do wyrażenia znaków zakazu. Międzynarodowy kolor dla znaku „Stop” to właśnie czerwony. W malarstwie często przedstawia się ogień jako czerwony, co jest niezgodne ze stanem rzeczywistym, gdyż płomienie mają najczęściej kolor żółty, pomarańczowy lub niebieski. Jednak symbolika ta utrwaliła się w naszej świadomości – wozy strażackie, butle gaśnicze lub alarmy przeciwpożarowe mają zazwyczaj czerwony kolor. To również najczęściej stosowany kolor w reklamie – często oznacza się nim wyprzedaże, obniżki cen lub specjalne oferty.
 

Zrób to sam

Jeśli chcesz pomalować pomieszczenie na czerwono zdecyduj się tylko na jedną ścianę w tym kolorze - wyeksponujesz w ten sposób najatrakcyjniejszą część wnętrza, a jednocześnie nie przytłoczysz całości. Nawet niewielka dawka czerwieni sprawi, że wnętrze stanie się bardziej dynamiczne.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...