Fioletowe ściany

Fioletowe ściany
Fiolet powstaje z połączenia czerwieni i niebieskiego. We wnętrzach stosowany jest raczej jako kolor dodatków, niż dominująca we wnętrzu barwa. Jasny fiolet ze względu na swoje kojące właściwości, to idealny wybór do pomieszczeń, w których się odpoczywa.

Gdzie zastosować fioletowy kolor ścian?

Jasny fiolet ze względu na swoje kojące właściwości, to idealny wybór do pomieszczeń, w których się odpoczywa. Mocny pasuje do salonów i przedpokoi. Jego jasny odcień to dobry wybór do pokoju dziecięcego. Dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcesz stworzyć romantyczny nastrój – nie będzie tak dosłowny, jak róż.

Stylowa jadalnia


 

JAKIE ZNACZENIE MA FIOLETOWY KOLOR?

Fiolet to kolor artystów i marzycieli, osób poszukujących sensu i skupionych na sferze duchowej. Rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię. Jeśli często wybierasz ten kolor, lubisz podkreślać swój indywidualizm. Nie jest to najlepszy wybór dla osób samotnych, z niską samooceną lub popadających w melancholię – nadmiar fioletowego może potęgować te odczucia.

Ciemna ściana w sypialni


 

JAK ZAARANŻOWAĆ FIOLETOWY KOLOR?

Lawendowy to podstawowy kolor w stylu prowansalskim. Świetnie pasuje do romantycznych i sielskich wnętrz utrzymanych w tej stylistyce. Fiolet powstaje z połączenia czerwieni i niebieskiego. Unikaj jednak bezpośredniego połączenia z kolorami bazowymi, gdyż mogą być zbyt agresywne. Dobrze natomiast wypada połączenie fioletu ze złotem lub żółtym - stwarza klimat luksusu i elegancji. Zestawienie fioletowego i zielonego doda twoim wnętrzom świeżości. Fiolet dobrze wypada również w towarzystwie beżowego, kremowego oraz drewna, dając spokojny i klasyczny efekt.

Francuski salon z wrzosową ścianą


 

Talerze na ścianie w jadalni

 

ZALETY FIOLETOWYCH ŚCIAN

  • Łagodne odcienie fioletu mają terapeutyczne działanie – łagodzą bóle głowy, zwiększają poczucie bezpieczeństwa i przywracają harmonię.

 

WADY FIOLETOWYCH ŚCIAN

  • Ciemny fiolet pomniejszy pomieszczenie. Ciemny odcień po dłuższym czasie może być męczący.

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE FIOLETOWYM?

Fioletowy salon w stylu glamour

 

KULTURA
Do upadku Bizancjum purpura zarezerwowana była dla władców i duchownych najwyższego szczebla. Do dziś w kościele katolickim kolor wskazuje rangę duchownego – fioletowy przynależy do biskupów i arcybiskupów.

POLITYKA
W latach 70. XX wieku fioletowy stał się kolorem feministycznego Ruchu Wyzwolenia Kobiet i nawiązywał do kolorystyki używanej przez sufrażystki.

SYMBOLIKA

Fioletowy to kolor rzadko występujący w przyrodzie. Kojarzy się więc z ekstrawagancją i indywidualizmem. Częstym skojarzeniem z tym kolorem jest również próżność i obojętność.
 

Zrób to sam

Wybierając odcień zbliżony do czerwonego ocieplisz wnętrze, natomiast fiolet z dużą dawką niebieskiego będzie chłodny.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...