Jak wybrać kolory ścian?

Jak wybrać kolory ścian?
Kolor wnętrza decyduje o jego charakterze. Jego wybór to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na twoje samopoczucie. Pamiętaj jednak, że kolor ścian to element aranżacji, który najłatwiej zmienić, więc próbuj i eksperymentuj!

Wybór koloru ścianw zależności od pomieszczenia

Przeszklona ściana w salonie

Kolor dopasowany do rodzaju pomieszczenia

Kolor powinien być dopasowany zarówno do rodzaju pomieszczenia, jego wielkości, ale także do Twojej osobowości.
Do kuchni polecany jest kolor żółty, do sypialni niebieski, do salonu zielony, do przedpokoju czerwony, a do łazienki biały. W każdym rodzaju wnętrza sprawdzą się neutralne kolory: brąz, szary lub biały.

Jakie kolory stosować w jasnym i ciemnym pomieszczeniu?

W jasnym pomieszczeniu stosuj zimne kolory, które stonują nadmiar światła.
W ciemnym natomiast używaj kolorów o ciepłym odcieniu - sprawią, że wnętrze nie będzie ponure.
We wnętrzu, w którym chcesz wyeksponować dodatki, meble lub obrazy, zdecyduj się na neutralne kolory – biały, szary lub beż na ścianie będą idealnym tłem.
Kolor powinien współgrać z ukształtowaniem pomieszczenia. By wydobyć walory gzymsów lub wnęk, warto pomalować je na  odcień o ton ciemniejszy lub jaśniejszy, niż sąsiadujące ściany. By zamaskować niedoskonałości stosuj jaskrawe kolory, a unikaj bieli i beżu, które podkreślają wszelkie niedociągnięcia.

WARTO WIEDZIEĆ
Te wskazówki, to tylko zbiór prostych zasad, które mogą być pomocne w aranżacji wnętrza. Pamiętaj jednak, że zasady lubią być łamane, a żadne z powyższych zdań nie jest kategorycznym wnętrzarskim przykazaniem. Wielość dostępnych odcieni kolorów bowiem daje nieskończone możliwości aranżacyjne.
 

 

Jak dzięki kolorom i fakturom farb korygować wnętrza?

Klasyczny apartament w Gdańsku

 

Błyszczące i matowe faktury ścian

Na postrzeganie pomieszczenia może mieć wpływ faktura farby – błyszcząca sprawi, że ściany wydadzą się bardziej oddalone od tych pomalowanych farbą matową w tym samym kolorze.

Kolory farb a wielkość pomieszczenia

W małym pomieszczeniu używaj kolorów jasnych, najlepiej z palety barw zimnych.
W dużym pomieszczeniu
możesz zastosować bardzo ciemne odcienie kolorów – optycznie pomniejszą wnętrze. Pamiętaj jednak, że ciemne kolory szybko męczą – najlepiej sprawdzają się więc jako akcent lub plama kolorystyczna.
Efekt „przybliżenia” ścian dadzą intensywne odcienie ciepłych barw - żółtego, pomarańczowego lub brązowego.

Wybór koloru ścian do wąskiego, niskiego i wysokiego pomieszczenia


W wąskim pomieszczeniu dobrze sprawdzi się prosty trik – ściany krótsze pomalowane na ciemniejszy kolor, a długie na jasny. Dzięki temu wnętrze wyda się szersze i bardziej proporcjonalne.
W niskim wnętrzu kolor sufitu powinien być jaśniejszy od ścian o co najmniej dwa tony, a najlepiej jeśli będzie biały. Ten zabieg optycznie podwyższy pomieszczenie.
W wysokim pomieszczeniu natomiast zastosuj odwrotny trik – pomaluj sufit na ciemniejszą barwę. Dzięki temu pokój wyda się niższy.

 

Jak łączyć kolory we wnętrzu?

Salon z jadalnią

 

Biel jako bazowy kolor ścian

Najprościej i najbezpieczniej jako bazowy kolor wybrać biel i zestawić ją z bardziej zdecydowanymi barwami, które pojawią się na dodatkach – różowa ramka obrazu lub pomalowana na zielono rama okna ożywią wnętrze.
Jeśli jednak chcesz połączyć kolory na większych płaszczyznach, pomocne będzie koło barw. Podzielone jest na 12 części. Bazę stanowią barwy podstawowe: czerwony, żółty i niebieski. Pomiędzy nimi znajdują się pochodne tych kolorów powstałe z połączenia barw podstawowych. Reszta, to kolory uzyskane z połączenia barw podstawowych i pochodnych. Na kole barw nie ma czerni, bieli i szarości.

Trzy podstawowe sposoby zestawiania kolorów farby do ścian


Możesz zestawiać kolory na 3 podstawowe sposoby:

  • Łącząc różne odcienie tego samego koloru stworzysz wnętrze monochromatyczne i bezpieczne.
  • Jeśli chcesz, by efekt był harmonijny, połącz barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw.
  • Jeśli nie chcesz, by jeden kolor zdominował wnętrze, dobrym zabiegiem będzie połączenie go z kolorami dopełniającymi się – znajdują się po przeciwległej stronie na kole barw. W ten sposób uzyskasz zestawienie kontrastowe. Pamiętaj jednak, by kolory były w tej samej tonacji.

Możesz skorzystać też z zestawów barw, przygotowanych przez producentów farb lub zestawić kolory w jednym z dostępnych w sieci darmowych programów do aranżacji wnętrz.

WARTO WIEDZIEĆ
Pamiętaj jednak, że zbyt dużo kolorów może wprowadzić do wnętrza wizualny chaos. Najlepiej łączyć więc ze sobą maksymalnie trzy barwy. To jedna z podstawowych zasad aranżacji wnętrz. Proporcje stosowanych kolorów powinny wynosić 70: 20: 10 procent.

 
 

Jak wybrać odcień farby?

Skandynawska jadalnia

 

Wskazówki pomocne przy wyborze odcienia koloru farby do ścian

Gdy już wybierzesz odpowiedni kolor , pamiętaj, że to nie koniec. Musisz jeszcze wybrać jego właściwy odcień.
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci podjąć decyzję:

  • Kolor sprawdzaj zawsze na ścianie – na małej próbce będzie wyglądał inaczej, niż na dużej powierzchni.
  • Kolor na ścianie będzie ciemniejszy niż na próbce, więc jeśli masz wątpliwości wybierz barwę o kilka tonów jaśniejszą.
  • Zabierz do domu próbkę o ton ciemniejszą i o ton jaśniejszą od wybranego koloru  - umieść je w różnych miejscach w pomieszczeniu, które chcesz pomalować i sprawdź, jak wyglądają o różnych porach dnia. Sprawdź też, jak wygląda kolor w sztucznym świetle.
  • Kolory, które znajdziesz w Internecie lub w drukowanym magazynie, mogą być retuszowane i wyglądać w rzeczywistości inaczej, niż na zdjęciu. Skonfrontuj więc swój wybór z próbką w sklepie.
  •  Kolor może wyglądać inaczej w pustym pomieszczeniu – dostaw kilka mebli, by zobaczyć, jak inne barwy wpływają na odbiór barwy.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...