Niebieskie ściany

Niebieskie ściany
Najzimniejsza z barw. Jest kolorem, który posiada najwięcej odcieni w przyrodzie. Przywodzi na myśl niebo i wodę, dlatego ma tak kojący wpływ na ludzką psychikę. To również najpopularniejszy z kolorów, na równi preferowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Występuje w wielu odcieniach, które warto dobrać w zależności od rodzaju i wielkości pomieszczenia.

JAKIE ZNACZENIE MA NIEBIESKI KOLOR?

Osoby, które lubią niebieski, są godne zaufania, konserwatywne i szczere. Działają z namysłem. Cenią sobie harmonię i porządek. Ciemny odcień niebieskiego to kolor intelektu, dlatego tak wiele uczelni wyższych w swych godłach ma odcień indygo. To także ulubiony kolor biznesmenów – jego barwa podkreśla kompetencje i profesjonalizm oraz autorytet. Niebieski to także kolor osób twórczych, lubiących wymyślać nowe rozwiązania i kreować rzeczywistość.

Przedpokój w greckiej kolorystyce

 

 

 


 

Gdzie zastosować niebieski kolor ścian?

Niebieski najczęściej stosowany jest w sypialniach, gdyż rozładowuje napięcie i zapobiega nadciśnieniu, a co najważniejsze, pomaga w problemach z bezsennością. Jego chłodny odcień w połączeniu z bielą idealnie pasuje do łazienki – nada jej wrażenia czystości i sterylności. Może obniżać apetyt, dlatego nie pozwól, by zdominował kuchnię lub jadalnię. Niebieski zalecany jest też dla osób, które dużo pracują z komputerem – kolor ten relaksuje i pozwala odpocząć zmęczonym oczom, sprawdzi się więc w pokoju przeznaczonym do pracy.

Klasyczna sypialnia


 

Z JAKIMI KOLORAMI ZESTAWIĆ NIEBIESKI?

Najpopularniejszym zestawieniem kolorystycznym, w jakim występuje błękit, to duet z bielą. Popularny w stylu marynistycznym. Spotykany również we wnętrzach utrzymanych w stylistyce skandynawskiej. Kobaltowy odcień błękitu natomiast to nieodzowny element wnętrz w stylu greckim. Niebieski występuje w wielu odcieniach, które warto dobrać w zależności od charakteru i rozmiaru wnętrza. Najpopularniejsze to lazur, akwamaryna, turkus, indygo i kobalt. Lazurowy odcień niebieskiego sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdyż optycznie je powiększy. Indygo i kobalt to barwy intensywne i ciemne - najlepiej stosować je we wnętrzach o dużej powierzchni. Natomiast turkus i akwamaryna dobrze współgrają z drewnem w naturalnym kolorze.

 Niebieska łazienka


 

Niebieska kuchnia

 

 ZALETY NIEBIESKICH ŚCIAN

  • Jasne odcienie niebieskiego powiększają optycznie pomieszczenia.

 

WADY NIEBIESKICH ŚCIAN

  • Błękit na dużych płaszczyznach jest trudny w aranżacji i kiepsko znosi towarzystwo innych kolorów. Jego ciemny odcień może wprowadzić w przygnębienie i zmniejszyć pomieszczenie.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE NIEBIESKIM?

Niebieski salon

KULTURA
W Iranie, Turcji i Meksyku niebieski jest kolorem żałoby.
To najbardziej lubiany kolor na świecie – 45% osób podaje niebieski jako ulubioną barwę.
W XIX wieku niebieski został symbolem władzy – niebieskie stroje nosili przedstawiciele władz państwowych, policji lub straży.

RELIGIA
Po zielonym to drugi najważniejszy kolor w islamie. Ulubiony kolor Mahometa. Często wykorzystywany do motywów zdobniczych w meczetach.

PRZYRODA
Sowy jako jedyne z ptaków widzą kolor niebieski. Niebieski przyciąga komary dwukrotnie mocniej, niż jakikolwiek inny kolor.

PSYCHOLOGIA
Liczne badania udowodniły, że niebieskie światło ma wpływ na walkę z depresją, zaburzeniami łaknienia i uzależnieniami.

BIOLOGIA
99% Estończyków na niebieskie oczy.

 
 

Zrób to sam

Chłodny odcień niebieskiego ocieplisz drewnianą podłogą. Jeśli nie chcesz, by zdominował pomieszczenie, połącz błękit z bielą lub pastelowymi kolorami o chłodnym odcieniu.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...