Pomarańczowe ściany

Pomarańczowe ściany
Pomarańczowy to kolor pełen energii i ciepła. Nic dziwnego, powstaje bowiem z połączenia czerwieni i żółtego i doskonale łączy w sobie cechy tych dwóch barw. Nie jest to jednak popularny kolor we wnętrzach, gdyż jego zastosowanie wymaga wyczucia i starannego dobrania odcienia.

Gdzie zastosować pomarańczowy kolor ścian?

Energetycznego odcienia pomarańczowego powinno się unikać w sypialni – kolor pobudza, nie jest więc dobrym wyborem do miejsca, w którym chcesz odpocząć. Pomarańczowy stymuluje trawienie i wzmaga apetyt, dlatego w kuchni i jadalni powinno się go stosować z umiarem. Jasne, brzoskwiniowe i morelowe odcienie sprawdzą się w każdym typie pomieszczeń.  Wskazany do wnętrz przeznaczonych do aktywności fizycznej lub spotkań towarzyskich – nastraja optymistycznie, pobudza ciało i umysł.

Wzorzysta tapeta w pokoju do pracy

 


 

JAKIE ZNACZENIE MA POMARAŃCZOWY KOLOR?

Pomarańczowy to kolor optymistów i ekstrawertyków uwielbiających przygody i ciągłe zmiany. Ciepłych, przyjaznych i ugodowych osób, które w miejsce wybuchowej impulsywności wybierają asertywność i determinację. Fani pomarańczowego uwielbiają bywać w towarzystwie i utrzymywać bliskie kontakty z wieloma osobami. Bywają jednak  zarozumiałe i nielojalne oraz nieprzewidywalne, skupione na sobie i egocentryczne.

Pomarańczowa kuchnia na wysoki połysk


 

JAK ZAARANŻOWAĆ POMARAŃCZOWY KOLOR?

Wielki powrót pomarańczowego nastąpił w latach 60. XX wieku. Pojawiał się na ścianach, meblach,  a także na geometrycznych wzorach tkanin. Pomarańczowy to kolor ziemi.  Nie brakuje go więc we wnętrzach w stylu afrykańskim, które obfitują w różnego rodzaju oranże. Pomarańczowy we wnętrzach odgrywa pierwszoplanową rolę. Od razu rzuca się w oczy i nadaje ton całemu pomieszczeniu. Dlatego kolor ten lepiej sprawdza się jako motyw kolorystyczny np. na pojedynczej ścianie lub w dodatkach, niż jako dominujący we wnętrzu akcent.


Kolorowy salon


 

Kuchnia z kamiennym zlewem

 

ZALETY POMARAŃCZOWYCH ŚCIAN

  • Pomarańczowy to ciepły kolor – rozświetla i ożywia ciemne lub ponure wnętrza.  Działa stymulująco, pobudza do działania i wnosi optymistyczną atmosferę.

 

WADY POMARAŃCZOWYCH ŚCIAN

  • W nadmiarze kolor pomarańczowy wywołuje niepokój i rozdrażnienie.

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE POMARAŃCZOWYM?

 

Industrialny aneks kuchenny

 

ZASTOSOWANIE
Pomarańczowy to kolor najlepiej dostrzegalny w przytłumionym świetle lub w zestawieniu z wodą. Dlatego stosuje się go do oznaczania łodzi i kamizelek ratunkowych, boi lub uniformów ratowników wodnych.


GEOGRAFIA

Pomarańczowy to kolor narodowy Holandii. Rodzina panująca – dynastia Orańska – Nassau – przyznaje rodowy tytuł Oranje, a kolor pomarańczowy często występuje w zestawieniu z flagą narodową Holendrów.


RELIGIA
W konfucjanizmie pomarańczowy to kolor transformacji.  Ważne znaczenie ma także dla wyznawców buddyzmu – pomarańczowy bowiem symbolizuje najwyższy stopień oświecenia.  Często w pomarańczowych szatach prezentowany jest Budda, a mnisi noszą ten kolor na swoich habitach.

 

Zrób to sam

Jeśli chcesz, by wnętrze miało neutralny charakter, wybierz pastelowy odcień pomarańczowego. Intensywny pomarańcz dobrze przełamać domieszką brązowego.  Jeśli chcesz stonować pomarańczowy, połącz go z zimną barwą – szarym, bielą lub beżem.

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...