Szare ściany

Szare ściany
Szary to kolor, który łączy w sobie cechy bieli i czerni. Jest pomiędzy nimi. To bardzo neutralny kolor, nie rzuca się w oczy i funkcjonuje jako tło dla innych barw. Popularny we wnętrzach w stylu loftowym i industrialnym. Ma opinię koloru nudnego i przytłaczającego, ale nic bardziej mylnego!

Gdzie zastosować szary kolor ścian?

Szary ma opinie nudnego i przytłaczającego koloru. Wiele osób unika go aranżując wnętrza, gdyż boi się, że staną się nieciekawe, przeciętne i ponure. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrany ton szarości pasuje do każdego wnętrza, łączy się z dodatkami w każdym kolorze i doskonale dopełnia graficzne motywy. Pozwala na elastyczne aranżowanie wnętrza dodatkami i meblami.
Ciemnych odcieni powinno się unikać w sypialni, pokojach dziecięcych i pomieszczeniach wymagających kreatywnego myślenia.

Beton i drewno w salonie


 

JAKIE ZNACZENIE MA SZARY KOLOR?

Szary to kolor osób, które nie chcą się wyróżniać, niepewnych siebie. To jedyny kolor, który nie wywołuje żadnych pozytywnych uczuć. Jeśli lubisz ubierać się na szaro oznacza to, że chcesz wtopić się w tłum i boisz się być w centrum uwagi. Szary to również synonim przeciętności, jak również dojrzałości, kompromisu i skromności. Jeśli używasz szarego we wnętrzach może to oznaczać, że chcesz oddzielić się od świata zewnętrznego i zamknąć we własnym.

Szara ściana w sypialni


 

JAK ZAARANŻOWAĆ SZARY KOLOR?

Szary to popularny kolor w pomieszczeniach w stylu industrialnym, loftowym i nowoczesnym. Znajdziemy go tam w szarościach betonowych ścian lub stalowych dodatków. Jasny odcień szarości to również częsty akcent we wnętrzach w stylu skandynawskim.
Szara sofa to klasyczne i bezpieczne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się jako motyw bazowy do aranżacji kolorowego wnętrza.
Aranżacyjne możliwości szarego zależą od jego odcienia. Szary z domieszką żółtego jest cieplejszy, a z dodatkiem niebieskiego lub zielonego, zimny. Odcień szarego zatem powinien być z tej samy gamy, jak kolor, z którym chcemy go połączyć.

Skandynawski kącik wypoczynkowy


 

Szaro-biała kuchnia


 

ZALETY SZARYCH ŚCIAN

  • Jasne odcienie szarości optycznie powiększają wnętrza.

 

WADY SZARYCH ŚCIAN

  • Nadmiar szarego we wnętrzu odbiera energię, może wprowadzić w apatię i wywoływać uczucie osamotnienia.


 

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE SZARYM?

 

Salon z tarasem

KULTURA
W okresie Średniowiecza kolor mnichów, chłopów i biedoty. Symbolizował skromność i pokorę.

POLITYKA
Pojęcie „szara eminencja” oznacza osobę kontrolującą sytuację za kulisami. Początek twierdzeniu dała postać Françoisa Josepha Le Clerc du Tremblay'a, francuskiego mnicha, doradcy kardynała Richelieu.

MALARSTWO
Grisaille to technika malarska polegająca na malowaniu różnymi odcieniami szarości, imitująca rzeźby lub stiuki. Szary to także doskonały kolor na tło pod złoto i odcienie imitujące skórę – często stosowany w portretach przez Rembrandta i El Greco.
 

Zrób to sam

Jeśli chcesz stonować we wnętrzu mocny, dominujący kolor, połącz go z szarym. Szary doskonale dopełnia wnętrza utrzymane w czystej bieli. W jasnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się zimne szarości, a w ciemnych ciepłe. Jeśli zdecydujesz się, by wszystkie ściany były szare, wybierz kilka odcieni szarości – zabieg ten wydobędzie głębie z wnętrza.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...