Zielone ściany

Zielone ściany
Zielony to najczęściej spotykany w naturze kolor. Ma najbardziej kojący wpływ na ludzką psychikę. Niemal od zawsze kojarzony z nadzieją, wzrostem, zdrowiem i nowym życiem. Daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga w skupieniu, poprawia pamięć. To bardzo uniwersalny kolor. Odpowiednio dobrany odcień sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

JAKIE ZNACZENIE MA ZIELONY KOLOR?

Zieleń to kolor osób kochających przyrodę, twardo stąpających po ziemi realistów. Osoby, które utożsamiają się z tym kolorem są praktyczne, zrównoważone i pełne spokoju lub usilnie poszukują tych cech. Miłośnicy zieleni uwielbiają się uczyć i szybko dostosowują się do nowych zadań. Lubią też czuć się częścią grupy i mają dużą potrzebę akceptacji. Mają jednak tendencje do bycia zazdrosnym i zawistnym, lubią kontrolę.

Gabinet w kolonialnym stylu


 

Gdzie zastosować zielony kolor ścian?

Zielony to bardzo uniwersalny kolor. Stonowany odcień sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Szczególnie pożądany we wnętrzach, w których chcesz odpocząć – działa kojąco, uspokaja i wprowadza harmonię. Można znaleźć go również w pomieszczeniach, w których należy zachować spokój – salach szpitalnych lub halach fabrycznych. Szmaragdowy odcień zieleni sprawi, że pomieszczenie nabierze cech elegancji i luksusu – dobrze wyglądać będzie w salonie lub w jadalni. Jaskrawy limonkowy odcień jest pełen energii i dynamizmu – lepiej sprawdzi się w kuchni lub łazience niż w sypialni.


 

Zielona kuchnia

 

Z CZYM ŁĄCZYĆ ZIELONY KOLOR?

Zieleń to kolor natury, dobrze łączy się z materiałami i barwami występującymi w przyrodzie – drewnem, gliną lub kamieniem. Idealny jako tło dla motywów roślinnych. Zielony w odcieniu mchu w połączeniu z drewnem świetnie sprawdzi się we wnętrzach pełnych antyków. Zielony jest barwą neutralną – w połączeniu z innymi kolorami może zyskać nowe znaczenie. Najmniej korzystnie wypada połączenie zieleni i czerwieni, gdyż te dwie barwy najbardziej ze sobą kontrastują. Odcień zieleni dopasuj do charakteru wnętrza: oliwkowa zieleń jest przytulna i rustykalna, limonkowa sprawia wrażenie nowoczesnej i dynamicznej, niebieskie odcienie zieleni są chłodne i działają uspokajająco, a żywa zieleń zbliżona do koloru trawy daje poczucie świeżości.

Limonkowa sypialnia


 

Aneks jadalniany z zieloną ścianą

 

 

ZALETY ZIELONYCH ŚCIAN

  • Jasny odcień zieleni sprawi, że pomieszczenie wyda się większe, ciemniejszy nada mu głębi. Jeśli połączysz zielony z jaskrawymi kolorami stworzysz wnętrze pełne energii.

 

WADY ZIELONYCH ŚCIAN

  • Ciemna i intensywna zieleń optycznie zmniejszy pomieszczenie. Zimne, przytłumione odcienie zieleni, jak na przykład oliwkowy lub khaki, mogą wprowadzić w przygnębienie. Zielone lampy lub abażury mogą rozpraszać inne kolory w pomieszczeniu.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE ZIELONYM?

Rustykalne wnętrze toskańskie

 


JĘZYK
W języku tajskim, wietnamskim, starochińskim i starojapońskim występuje jedno słowo do oznaczania zielonego i niebieskiego.

KULTURA

W okresie Średniowiecza zielone stroje nosili kupcy, bankierzy oraz szlachta. Zielony jako kolor utożsamiany z przyrodą stał się symbolem ruchów ekologicznych np. Greenpeace, a także Partii Zielonych.
Kolor ten symbolizuje również truciznę i toksyczność – przekonanie to zrodziło się stąd, iż kilka zielonych pigmentów, jak na przykład grynszpan, zawierało wiele trujących i toksycznych składników, jak arszenik czy miedź.
Dolary nie zawsze były zielone – kolor ten wprowadzono, by zabezpieczyć się przed fałszerzami, którzy wykonywali czarnobiałe duplikaty za pomocą pierwszych aparatów fotograficznych.
Zielone światło to międzynarodowe oznaczenie na włączony i sprawnie działający mechanizm. Zielone światło oznacza też przyzwolenie do udziału w ruchu drogowym – kolor ten wybrano ponieważ mocno kontrastuje z czerwonym, który oznacza zakaz.

RELIGIA
Zielony to tradycyjny kolor w Islamie. Zielone były szaty Mahometa, zielne stroje mają również nosić szczęśliwcy, którzy trafią do raju. Zielony widnieje na wielu flagach krajów islamskich, często stosowany jest też do dekoracji meczetów.

SPORT
Stoły bilardowe mają zieloną wyściółkę, podobnie jak stoły w kasynach, co odnosi się do symboliki losowości i nadziei, którą niesie zielony kolor.

 

Zrób to sam

W ciemnych pomieszczeniach używaj zieleni z domieszką białego. Jeżeli decydujesz się na inną niż czysta zieleń, najpierw wykonaj próbę na ścianie – wygląd zielonego zależy od oświetlenia. Jasne odcienie zielonego ocieplisz kremowym lub maślanym odcieniem żółtego.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...