Żółte ściany

Żółte ściany
Żółty to jeden z podstawowych kolorów, na kole barw dopełnia niebieski. Kolor słońca i złota, którego symbolika najczęściej odwołuje się do rozumu i wiedzy. Poprawia nastrój, usuwa zmęczenie i dobrze wpływa na pamięć. Stosowany we wnętrzach rozjaśnia pomieszczenia i wprowadza do nich dużo energii.

JAKIE ZNACZENIE MA ŻÓŁTY KOLOR?

Żółty to kolor optymistów. Osoby utożsamiające się z tym kolorem są otwarte na innych, towarzyskie i rozmowne, pełne entuzjazmu. Żółty ma pozytywny wpływ na stan ducha - dodaje energii oraz pewności siebie, wprawia w radosny nastrój, rozwesela.  Uważa się, że to kolor osób kierujących się rozumem, a nie emocjami, dlatego pośród pozytywnych właściwości przypisywanych tej barwie znajdą się również kreatywność i innowacyjność. Osoby wybierające żółty lubią analizować, podejmować nowe działania i szybko działać - żółty kolor bowiem stymuluje obszar w mózgu odpowiedzialny za podejmowanie decyzji oraz logiczne myślenie. Działa inspirująco i pobudza do myślenia.
Barwa żółta odbija najwięcej światła, co dla niektórych osób może być drażniące. W nadmiarze kolor ten może więc irytować, wprowadzać niepokój, a nawet przyprawić o ból głowy. Kolor żółty gorzej tolerują osoby starsze, dzieci natomiast mogą być bardziej pobudzone i częściej płakać w pomieszczeniach o żółtych ścianach.

Tablica w pokoju dziecięcym 

GDZIE ZASTOSOWAĆ ŻÓŁTE ŚCIANY?

Stosując kolor żółty we wnętrzach rozjaśnisz pomieszczenie i dodasz mu energii. Najlepszym miejscem na wykorzystanie żółtego jest przedpokój, gdyż tam zazwyczaj dociera najmniej światła. Świetnie sprawdzi się również w pokoju przeznaczonym do pracy (stymuluje do działania) lub w jadalni (pobudza trawienie). Żółtego unikaj w sypialni - to miejsce na wyciszenie i odpoczynek, a mocno energetyczny kolor może sprawić, że nie zaśniesz.

Ergonomiczne biurko

 

 


 

JAK ZAARANŻOWAĆ ZÓŁTY KOLOR ŚCIAN?

Żółty nie jest łatwym kolorem do zaaranżowania. Nadmiar może zdominować i przytłoczyć wnętrze. Idealnie pasuje do stylu retro, gdyż dobrze komponuje się z drewnem. Dobrze sprawdzi się też w industrialnych wnętrzach w połączeniu z szarością betonu i metalu. Jego wyrazisty odcień znajdziemy również we wnętrzach utrzymanych w stylistyce pop-art.

Salon z żółtą ścianą

 


 

Kuchnia żółto-biała


 

ZALETY ŻÓŁTYCH ŚCIAN

  • Pokój pomalowany na żółto wydaje się cieplejszy. Żółta barwa rozjaśnia wnętrza – jest idealna do pomieszczeń o północnej ekspozycji.

 

WADY ŻÓŁTYCH ŚCIAN

  • Pamiętaj, że kolor we wnętrzu zależy w dużej mierze od oświetlenia. Żółte ściany w żółtym świetle mogą sprawiać wrażenie brudnych lub nawet stracić barwę. W mocnym świetle dziennym żółty może również stać się zbyt jaskrawy.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O KOLORZE ŻÓŁTYM?

Salon z żółtą ścianą i niebieską sofą

 

MALARSTWO
Żółty utożsamiany był ze złotem. W starożytnej Grecji jedynie bogów przedstawiano z żółtymi włosami. Ówcześni mężczyźni również dążyli do tego ideału - rozjaśniali włosy lub spędzali długie godziny na słońcu, by stały się jaśniejsze. W średniowiecznym malarstwie symbolizował zdradę – żółte szaty zarezerwowano więc dla Judasza.

KULTURA
Żółty długo był symbolem zdrady, fałszu, zazdrości i bezwstydu. Włoskie kurtyzany w okresie Renesansu nosiły żółte oznaczenia na sukniach. Dziś nie budzi tak negatywnych skojarzeń. Uważa się, że to najbardziej optymistyczny kolor w palecie barw. Mimo to jest barwą najrzadziej wskazywaną jako ulubioną - zaledwie 6% populacji Zachodu uważa żółty za najbardziej atrakcyjny kolor.
Żółty duże znaczenie ma w kulturach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, gdzie złoto zarezerwowane było dla cesarza - jedynie członkowie cesarskiej rodziny mogli nosić stroje w tym kolorze. Żółty symbolizował chwałę, mądrość i szczęście. Każdy z kierunków świata miał również przypisany kolor - żółty oznaczał środek - piąty kierunek na chińskim kompasie.


PSYCHOLOGIA

Kolor ten pełni ważną funkcję użytkową. To barwa, którą ludzkie oko wyłapuje w pierwszej kolejności, nawet z bardzo dużej odległości, dlatego często używana jest do oznaczania przedmiotów lub miejsc, których nie można przeoczyć. W wielu krajach żółte są taksówki, wozy strażackie lub oznaczenia pasów na jezdni. Nie bez powodu żółtego używa się też w sygnalizacji ostrzegawczej na drodze - kolor ten przyciąga uwagę i wprowadza w stan gotowości. Podobne właściwości żółtego wykorzystuje się w sporcie - w piłce nożnej żółta karta oznacza ostrzeżenie, a dopiero czerwona wyklucza z gry.   

NATURA
Żółty to również najczęstszy kolor kwiatów - jego barwa ma przyciągnąć owady, które zapylą rośliny, a tym samym zapewnią przetrwanie. W naturze żółty występuje pod wieloma postaciami. Szafran to jeden z najstarszych pigmentów dających piękną żółtą barwę. Charakterystyczny odcień żółtego na szatach mnichów buddyjskich uzyskuje się natomiast za pomocą kurkumy - rośliny rosnącej w Indiach i południowo-wschodniej Azji.

 

Zrób to sam

Żółty to mocny i dominujący kolor. Przełam go neutralnymi akcentami lub wybierz odcień pastelowy, delikatnie rozbielony lub „pobrudzony”. 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...