Styl angielski - jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

Styl angielski - jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?
Wnętrza w stylu angielskim nie onieśmielają. Są przytulne i tworzone z myślą o rodzinie. Nie znajdziemy w nich drogich mebli lub wytwornych dodatków. Pośród wielości tkanin, koronek i obrusów, tkwią meble wykonane z prostych materiałów. Styl angielski jest odmianą stylu klasycznego.

Geneza stylu angielskiego

Rodzina zawsze odgrywała szczególną rolę w życiu Anglików. Jej znaczenie podkreśliła królowa Wiktoria, która kładła duży nacisk na tę sferę życia. Na okres jej panowania przypada początek stylu, który dziś nazywamy angielskim. Oprócz rodziny, Anglicy cenią także wygodę. Lubią otaczać się zarówno pamiątkami rodzinnymi, jak i praktycznymi przedmiotami. Połączenie tych dwóch cech tworzy charakterystyczny klimat angielskich domów, w których nikogo nie zdziwi zestawienie wytwornego skórzanego fotela z prostą bieliźniarką. Anglicy cenią także rękodzieło – w każdym z domów musi się znaleźć miejsce na ręcznie haftowaną poduszkę lub obrus. Powyższe elementy tworzą klimat wnętrz urządzonych w stylu angielskim.

Stylowy salon z kominkiem

 

Meble w stylu angielskim

Tradycja i wygoda – te dwie wartości najlepiej określają charakter dodatków w angielskich domach. Pamiątki rodzinne, zbierane latami bibeloty lub zabytkowe meble przekazywane z pokolenia na pokolenie zajmują centralne miejsce we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim. Kolekcje fajansu lub wazonów zdobionych kwiatami eksponowane są na licznych szafkach, stolikach lub komodach. Aby było wygodnie, angielskie wnętrze nie może się obejść bez miękkich, tapicerowanych sof i foteli, na których znajdziemy mnóstwo poduszek.   

Na ścianach angielskich wnetrz nie brakuje również dekoracyjnych elementów – rodzinne portrety, lustra, zdobione talerze i obowiązkowe zegary, nadają domom przytulnego, rustykalnego charakteru.

Jadalnia jak z angielskiej wsi 

Kolory wnętrz w stylu angielskim

Deszczowa pogoda przyzwyczaiła Anglików do ponurej aury. Gdy szaro za oknem, zawsze można ocieplić się w sielskim wnętrzu domu, który obowiązkowo utrzymany jest w jasnej tonacji. Pastele, wszelkie odcienie bieli w połączeniu z naturalnymi barwami drewna, gliny, wanilii lub miodu tworzą przytulną mieszankę we wnętrzach angielskich domów. Ich monotonię przerywają kolorowe akcenty – czerwone, niebieskie lub zielone detale stolarki okiennej, drzwi lub balustrad. Ciemne wnętrza rozjaśniają także jasne meble malowane najczęściej na biało.

Mały salon w stylu angielskim

 

Elementy dekoracyjne w stylu angielskim

Wszechobecnym motywem w angielskich wnętrzach są kwiaty. To jedna z podstawowych cech stylu angielskiego. Świeże lub suszone w wazonie i w formie ozdoby na przedmiotach codziennego użytku. Motywy florystyczne na dobre zadomowiły się na poduszkach, zasłonach, porcelanie i obiciach mebli. Najczęściej lilie lub róże, które często zestawiane są też z drobną kratką lub paskami. Znajdziemy je także na ścianach, które pokrywają tapety w kwieciste wzory.

Równie często w stylu angielskim spotykane są motywy myśliwskie. Polowania to część angielskiej kultury, która w angielskim domu ma szczególne miejsce. Na kredensach nie brakuje porcelanowych figurek hartów lub koni. Sceny z polowań zdobią talerze lub kubki, a ryciny myśliwskie to nieodzowny element ściennych dekoracji.

Wyspa kuchenna z zasłonką

 

 

Rozwiązania aranżacyjne we wnętrzach w stylu angielskim

Ściany w typowych angielskich domach mają charakterystyczny wygląd: dolna część wykonana jest najczęściej z boazerii, a górna pomalowana farbą lub pokryta tapetą. W oknach bardzo często stosuje się szprosy, czyli listwy dzielące okno na mniejsze części.

Łazienka w rustykalnym stylu

 

Warto wiedzieć o stylu angielskim

Angielskie wnętrza są eleganckie, jednak dalekie od luksusu i przepychu. Najważniejsze są proste rozwiązania i wygoda. Akcenty obecne w epoce wiktoriańskiej nie są już tak popularne. Mahoń i orzech został wyparty przez bardziej przystępny dąb i drewno z drzew owocowych. Cienki muślin zastąpiony został przez solidny samodział. Natomiast róże ustąpiły miejsca polnym kwiatom.

Mała rustykalna jadalnia

 

Zrób to sam

Stwórz salon w stylu angielskim: stolik kawowy, dwa wygodne fotele i kilka wazonów z kwiatami będą bazą do dalszych zmian. Stolarkę możesz przemalować na odcień złamanej bieli. Nie może też zabraknąć ręcznie haftowanych obrusów, koronek i narzut oraz rodzinnych pamiątek i kolekcji bibelotów. Z muślinu lub bawełny wykonasz natomiast efektowne draperie.

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...