zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Styl eklektyczny - jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny - jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?
Styl eklektyczny to umiejętny mariaż kontrastowych stylistyk, elementów starych z nowymi oraz współczesnych trendów z osobistymi akcentami. Styl eklektyczny nie obejdzie się bez historycznych cytatów i nowoczesnej wersji klasyki. I co najważniejsze - wszystko jest dozwolone. Najlepiej łączyć ze sobą tylko dwa style – dzięki temu we wnętrzu nie będzie chaosu. Dobrze wypada m.in. zestawienie stylu minimalistycznego z bogatym w zdobienia barokiem. Styl eklektyczne jest odmianą stylu nowoczesnego.

Geneza stylu eklektycznego

Styl eklektyczny zrodził się z nostalgii za przeszłością. Jego początek przypada na lata 30. XIX wieku, kiedy to wnętrza mieszkań zapełniły się meblami i dodatkami stylizowanymi na starsze. Dziś bardzo popularny ze względu na łatwy dostęp do mebli z różnych stron świata oraz na duży wybór współczesnej interpretacji klasyki. Eklektyzm we wnętrzach odzwierciedla także ducha naszych czasów, w których każdy dąży do indywidualizmu.

Eklektyczna kuchnia

 

 

Meble w stylu eklektycznym

We wnętrzach w stylu eklektycznym nikogo nie zdziwi żyrandol stylizowany na barokowy kandelabr obok minimalistycznej czerwonej sofy lub plastikowa wersja krzeseł z epoki Ludwika XIV. W stylu eklektycznym najważniejszy jest jednak umiar i intuicja. Bardzo łatwo jest przeładować wnętrze wielością nawiązań i stworzyć daleki od eklektyzmu stylistyczny bałagan. Najlepiej wybrać styl główny, który będzie motywem przewodnim wnętrza oraz temat lub kolorystykę, która połączy wszystkie elementy w spójną całość. Styl eklektyczny to także znakomity sposób na podkreślenie funkcji i charakteru poszczególnych pomieszczeń. Klasyka najlepiej sprawdzi się w sypialni lub salonie, natomiast nowoczesne akcenty to dobry wybór do kuchni lub łazienki. Należy też pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje – przedmioty z różnych epok powinny mieć podobną wielkość, by wyglądały razem naturalnie.

Biała podłoga w salonie

 

Dekoracje w stylu eklektycznym

Wnętrza eklektyczne często powstają przez przypadek lub w sposób naturalny. Wprowadzając się do starego domu lub kamienicy łatwo o aranżacyjne „gotowce” – piece kaflowe, ciężkie, drewniane drzwi lub meble sprzed kilkudziesięciu lat. Dostosowując takie wnętrza do współczesnych standardów często zachowujemy w nich to, co najlepsze i z pełną świadomością podkreślamy historyczne walory. Z czasem gromadzimy też coraz więcej rodzinnych pamiątek, trudno nam też się rozstać z nagromadzanymi przez lata sprzętami. W ten sposób wnętrza same napełniają się mieszanką stylów bez wielkiego nakładu finansowego i odgórnie ustalonej koncepcji.

Eklektyczny salon w kamienicy

 

Warto wiedzieć o stylu eklektycznym

Decydując się na styl eklektyczny możemy stworzyć wnętrza o bardzo różnorodnym charakterze. Wielość nawiązań i stylistyk daje bowiem nieograniczone możliwości. Od eleganckich wnętrz pełnych mebli w stylu klubowym łatwo przejść do drapieżnych aranżacji wykorzystujących uwspółcześnioną wersję klasyki. Miksowanie to jedna z podstawowych cech eklektyzmu, który często ociera się o stylistyczny kicz. W wyniku kontrastowych zestawień powstają meble, które za nic mają sobie funkcję, materiał czy też formę. W eklektyzmie wszystko jest bowiem możliwe.

Eklektyczny salon z narożną kanapą

 

 

Zrób to sam

Meble i dodatki z różnych epok będą dobrze ze sobą wyglądały w stylu eklektycznym, jeśli połączy je wspólny detal – kolor, materiał lub faktura.

Jeśli chcesz wprowadzić do nowoczesnego wnętrza odrobinę eklektyzmu bez radykalnego przemeblowania, zacznij od tapet – ściany pokryte wzorami w stylu pałacowym to świetne rozwiązanie w minimalistycznym salonie.

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...