Styl eko - jak urządzić mieszkanie w stylu eko?

Styl eko - jak urządzić mieszkanie w stylu eko?
Ekologia to jedno z tych pojęć, które lubimy odmieniać przez wszystkie przypadki i przypinać do różnych dziedzin życia. Często używamy go nieprecyzyjnie i na wyrost, ale przekaz jest czytelny. Chodzi o stały kontakt z przyrodą, odpowiedzialność za środowisko naturalne i przekonanie, że właśnie tego nam trzeba. Także w aranżacji wnętrz. Style eko jest odmianą stylu rustykalnego.

Geneza stylu eko

Styl eko jest mocno osadzony w ideologii. Prostymi metodami budzi w nas zapomniane poczucie przynależności do Matki Natury. Wyrasta z przekonania, że jesteśmy odpowiedzialni za degradację świata i możemy ten proces powstrzymać. Wytycza przy tym wyraźny kierunek działania – musimy zacząć od siebie. A w tej materii znaczenie ma naprawdę wszystko: od wynalazków pozwalających czerpać z przyrody energię odnawialną, po codzienny nawyk segregowania śmieci czy choćby wybór ekologicznej farby do wnętrz.

Aranżacja wnętrz jest zazwyczaj „kilkuwarstwowa”. Prócz tego, że czuje się w nich bliskość przyrody i stosuje „zielone” rozwiązania techniczne, ważne są także harmonia i spokój kompozycji. W oczywisty sposób przenikają się one i łączą. Styl eko kieruje się rozsądkiem: jednocześnie dba o nasze zdrowie, środowisko oraz portfele.

Ten styl zawsze stawia na podstawowe formy, tradycyjne materiały i zdyscyplinowaną paletę barw. To jego wartość i siła.

Kuchnia z surowych desek 

Materiały używane w stylu eko

W stylu eko nie może być żadnych plastików, sztucznych barwników i dużych kontrastów! Eko korzysta z materiałów tradycyjnych jak wełna, kamień, ceramika, metal, ale równie chętnie z recyklingowej tektury czy powtórnie topionego szkła. Jednak podstawowym i ulubionym tworzywem jest drewno. Najlepiej lokalne, żeby zminimalizować koszty transportu. Styl ekologiczny lubi też materiały egzotyczne, jak zamorski bambus, korek czy kauczuk.

Kuchnia z betonowym blatem

 

I TOBIE SIĘ UDA
Szukaj produktów z atestami: tapet drukowanych naturalnymi barwnikami, farb z oznaczeniem No-VOC (Volatile Organic Compounds) – bez lotnych związków organicznych. 

 

Kolory wykorzystywane w stylu eko

Styl eko stawia na naturalne i neutralne kolory. Wnętrza w stylu eko toną w świetle. Lubią barwy surowego drewna, łagodne zielenie i piaskowe ochry. Kochają rozbielone szarości, poszarzałe, przydymione biele, gołębie błękity.

Mieszkaniom eko jest potrzebny oddech. Okna powinny wpuszczać maksymalnie dużo naturalnego światła. Dlatego tam, gdzie to tylko możliwe, warto zrezygnować z zasłon i rolet. Zaprośmy przyrodę do środka, a ściany, podłogi i framugi okien pomalujmy na biało. Ten kolor zawsze rozświetla i powiększa przestrzeń.

Biblioteczka w salonie


 

Meble w stylu eko

Czasem styl eko lekko zahacza o siermiężne klimaty rustykalne, częściej o stylistykę Skandynawii. Linie mebli są oszczędne. Ornamenty rzadkie i powściągliwe. Wzornictwo eko jest jeszcze niszowe, jeszcze nieśmiałe, ale żywotne i kreatywne. Szuka pomysłów praktycznych i przyjaznych środowisku, omija rozwiązania wymyślne i drogie. Tworzy modułowe meble wzorowane na przykład na strukturze plastra miodu i awangardowe połączenia ciętej wikliny ze stalą. Albo recyklingowe zegary z płyt winylowych i torby uszyte z dętek rowerowych. Niezwykle ciekawe są projekty z materiałów przetworzonych i ulegających biodegradacji, nadające się do produkcji przemysłowej: fotele z wytłoczek po jajkach, tekturowe krzesła składane jak pudełka czy opakowania, które można powtórnie wykorzystać jako kosze na odpadki albo półki.
Do wnętrz w stylu eko wchodzą też meble ogrodowe. Sprawdzają się zarówno ciężkie blaty na krzyżakach, jak i niezobowiązujące mobilne siedziska wyplecione z wikliny, rattanu, sznurka, słomy, trawy morskiej lub pasków zgrzebnego płótna. Meble te na deskach salonu wyglądają równie dobrze jak na trawie.

Wezgłowie z palety transportowej


 

Ekologiczne stylizacje wnętrz

Minimum, to sztandarowe hasło stylu eko, który konsekwentnie unika zbierających kurz bibelotów. Chętnie wykorzystuje toporne deski odzyskane z rozbiórki stodoły czy wyrzucone przez morze kłody. Sięga po polny kamień lub w jego zastępstwie oswaja szary beton. Maty z plecionej trawy morskiej i niebarwione dywany z czystej wełny zajmują miejsce popularnych wykładzin.

Wystarczy szkło wypełnione piaskiem albo otoczakami wyłowionymi z górskiego potoku czy też patykami zebranymi na plaży, aby mieć dekorację w stylu eko.


Bielona ceglana ściana


 

Warto wiedzieć o stylu eko

Pojęcie „ekologia” składa się z dwóch greckich słów: oíkos i lógos. Lógos znaczy nauka, ale oíkos ma dwa równoprawne znaczenia: stosunki życiowe i... dom. Dlatego, choć ekologia jest dziedziną biologii, można bez przesady powiedzieć, że idea urządzania domu jest w nią wpisana od zawsze. Dosłownie.

Salon z jadalnią w stylu eko

 

Zrób to sam

Reanimuj meble przeznaczone na śmietnik zgodnie z ideą „przetwarzanie zamiast wyrzucania”. Użyj do tego techniki patchworku lub kolażu. Uzyskasz trzy w jednym – zrewitalizujesz staroć, stworzysz małe dzieło sztuki i ograniczysz ilość odpadów.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...