Styl etno

Styl etno
Wprowadza klimat namiotu nomadów na wysokie piętro wielkomiejskiego wieżowca, trofea z safari do szeregowego domu na przedmieściach, a dom w Alpach urządza za pomocą mebli z Dalekiego Wschodu. Lubi wyprawy dookoła świata. Podróże w czasie i przestrzeni. Do źródeł kultury ludowej, która pod szyldem etno nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Nazwa stylu ma greckie korzenie. „Ethnos” znaczy plemię i naród, a gromadzeniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach charakterystycznych dla ludzi różnych kultur zajmuje się etnografia. Od 200 lat tworzy naukowy zapis egzotyki drzemiącej w tradycjach ludowych, czyli tego, co tak naprawdę stanowi esencję etno w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy muzyce. Jednak rosnącą popularność stylu można też odczytać jako zjawisko całkiem współczesne. Potraktować jak alergiczną reakcję na plastikowy świat spod znaku McDonald’s i próbę ochrony oryginalności, która na naszych oczach cofa się przed nachalną globalizacją.

Styl etno chętnie sięga po naturalne pigmenty, ręcznie drukowane tkaniny, prymitywną ceramikę, zwierzęce skóry, plecione kilimy, plemienne stroje czy biżuterię.

Do aranżacji w stylu etno można podejść geograficznie, koncentrując się na jednym kontynencie czy regionie, lub przeciwnie – łączyć motywy z różnych miejsc i kultur. Ale jedna zasada jest wspólna – etno zawsze jest reakcją na bezosobowe wzornictwo i zmieniające się jak w kalejdoskopie sezonowe trendy. Szuka tego, co nie przemija, co opiera się katalogowym modom. Stawia na autentyczne rzemiosło i urodę przedmiotów, których piękno i funkcja są równie ważne, jak i tradycyjne, na ogół ręczne wykonanie. Od mebli masowych woli te unikatowe. Od drogich i ekskluzywnych – spracowane, z historią, osadzone w tradycji i wykonane z lokalnych materiałów.
Łączenie klimatu orientalnego z ikonami zachodniego dizajnu sprawdza się we współczesnych wnętrzach wyjątkowo dobrze. Ważne, by przedmioty z tak różnych światów nie dominowały, nie kłóciły się ze sobą, lecz budowały nastrój.

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj o ostrej selekcji przedmiotów, wzorów i kolorów, a wnętrze buduj za pomocą autentyków, a nie rzeczy stylizowanych na etno. 

Etno ma wiele wariantów. W wydaniu afrykańskim postawi na lamparcie cętki, tygrysie pasy, totemiczne motywy i plemienne maski. W wersji arabskiej będzie miało wzorzyste dywany w wypalonych słońcem i startych przez czas kolorach, fajki wodne, baldachimy czy gliniane tadżiny. Etno po meksykańsku nie zapomni o grubo tkanej wełnie w gorących barwach i pasiakach, a w klimacie japońskim o plecionych matach, lampach z ryżowego papieru i drzewku bonsai.

Styl Etno potrafi dopasować się do każdego wnętrza i zbudować klimat za pomocą kilku przedmiotów – spójnej kombinacji ornamentu, faktur, form, materiałów i kolorów. Właśnie dlatego tak bardzo cenią go architekci i dekoratorzy wnętrz.
Pamiętaj jednak, że tworząc aranżacje w tym stylu, warto pamiętać o zachowaniu kolekcjonerskiego umiaru. Bez niego łatwo przekształcić mieszkanie w muzeum.

I TOBIE SIĘ UDA
Do stworzenia klimatu etno wykorzystaj wielkoformatowe fotografie oryginalnych motywów, wzorów, przedmiotów i detali.  

Po inspiracje etniczne chętnie sięgają też projektanci przemysłowi, a łączenie nowych technologii z oswojonymi przez pokolenia motywami daje zaskakująco dobre efekty. Czasem cytują dawne wzory dosłownie, częściej przetwarzają je i upraszczają, uzyskując mocno zakorzenione w tradycji nowoczesne formy i symbole. Ten ogólnoświatowy trend, nazwany etnodizajnem czy neofolkiem, stawia na prostotę, dobry przekaz, projekty łatwe do produkcji i, oczywiście, folklorystyczne zdobnictwo. Jest świetnym rozwiązaniem dla seryjnej produkcji szukającej tożsamości.

Zrób to sam

W albumie Modern Ethno Interiors wydanym przez Amazon, znajdziesz wiele przykładów wnętrz inspirowanych klimatami Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...