Styl etno - jak urządzić mieszkanie w stylu etno?

Styl etno - jak urządzić mieszkanie w stylu etno?
Wprowadza klimat namiotu nomadów na wysokie piętro wielkomiejskiego wieżowca, trofea z safari do szeregowego domu na przedmieściach, a dom w Alpach urządza za pomocą mebli z Dalekiego Wschodu. Lubi wyprawy dookoła świata. Podróże w czasie i przestrzeni. Do źródeł kultury ludowej, która pod szyldem stylu etno nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Historia stylu etno

Nazwa stylu ma greckie korzenie. „Ethnos” znaczy plemię i naród, a gromadzeniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach charakterystycznych dla ludzi różnych kultur zajmuje się etnografia. Od 200 lat tworzy naukowy zapis egzotyki drzemiącej w tradycjach ludowych, czyli tego, co tak naprawdę stanowi esencję etno w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy muzyce. Jednak rosnącą popularność stylu etno można też odczytać jako zjawisko całkiem współczesne. Wnętrza w stylu etno można potraktować jako alergiczną reakcję na plastikowy świat spod znaku McDonald’s i próbę ochrony oryginalności, która na naszych oczach cofa się przed nachalną globalizacją.

Etniczny salon z jadalnią

 

Naturalne materiały w stylu etno

Styl etno chętnie sięga po naturalne pigmenty, ręcznie drukowane tkaniny, prymitywną ceramikę, zwierzęce skóry, plecione kilimy, plemienne stroje czy biżuterię. Prosto zdobioną, glinianą wazę można postawić w rogu pokoju gdzie będzie służyć jako ozdoba, jak również jako etno wazon na kwiaty.

 

Salon wielokulturowy

 

Meble w stylistyce etno

Do aranżacji w stylu etno można podejść geograficznie, koncentrując się na jednym kontynencie czy regionie, lub przeciwnie – łączyć motywy z różnych miejsc i kultur. Ale jedna zasada jest wspólna – styl etno zawsze jest reakcją na bezosobowe wzornictwo i zmieniające się jak w kalejdoskopie sezonowe trendy. Szuka tego, co nie przemija, co opiera się katalogowym modom. Styl etno stawia na autentyczne rzemiosło i urodę przedmiotów, których piękno i funkcja są równie ważne, jak i tradycyjne, na ogół ręczne wykonanie. Od mebli masowych woli te unikatowe. Od drogich i ekskluzywnych – spracowane, z historią, osadzone w tradycji i wykonane z lokalnych materiałów.
Łączenie klimatu orientalnego z ikonami zachodniego dizajnu sprawdza się we współczesnych wnętrzach wyjątkowo dobrze. Ważne, by przedmioty z tak różnych światów nie dominowały, nie kłóciły się ze sobą, lecz budowały nastrój.

Biblioteka w stylu etno

 

 

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj o ostrej selekcji przedmiotów, wzorów i kolorów, a wnętrze buduj za pomocą autentyków, a nie rzeczy stylizowanych na etno. 

Dekoracje w stylu etno do domu

Styl etno ma wiele wariantów. Etno w wydaniu afrykańskim postawi na lamparcie cętki, tygrysie pasy, totemiczne motywy i plemienne maski. W wersji arabskiej będzie miało wzorzyste dywany w wypalonych słońcem i startych przez czas kolorach, fajki wodne, baldachimy czy gliniane tadżiny. Etno po meksykańsku nie zapomni o grubo tkanej wełnie w gorących barwach i pasiakach, a w klimacie japońskim o plecionych matach, lampach z ryżowego papieru i drzewku bonsai.

Styl Etno potrafi dopasować się do każdego wnętrza i zbudować klimat za pomocą kilku przedmiotów – spójnej kombinacji ornamentu, faktur, form, materiałów i kolorów. Właśnie dlatego tak bardzo cenią go architekci i dekoratorzy wnętrz.
Pamiętaj jednak, że tworząc aranżacje w stylu etno, warto pamiętać o zachowaniu kolekcjonerskiego umiaru. Bez niego łatwo przekształcić mieszkanie w muzeum.

Sypialnia w stylu etno

 

I TOBIE SIĘ UDA
Do stworzenia klimatu etno wykorzystaj wielkoformatowe fotografie oryginalnych motywów, wzorów, przedmiotów i detali.  

Warto wiedzieć o stylu etno

Po inspiracje etniczne chętnie sięgają też projektanci przemysłowi, a łączenie nowych technologii z oswojonymi przez pokolenia motywami daje zaskakująco dobre efekty. Czasem cytują dawne wzory dosłownie, częściej przetwarzają je i upraszczają, uzyskując mocno zakorzenione w tradycji nowoczesne formy i symbole. Ten ogólnoświatowy trend, nazwany etnodizajnem czy neofolkiem, stawia na prostotę, dobry przekaz, projekty łatwe do produkcji i, oczywiście, folklorystyczne zdobnictwo. Jest świetnym rozwiązaniem dla seryjnej produkcji szukającej tożsamości.

Łazienka z folkowym akcentem

 

Zrób to sam

W albumie Modern Ethno Interiors wydanym przez Amazon, znajdziesz wiele przykładów wnętrz inspirowanych klimatami Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.

 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...