zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Styl loftowy - jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Styl loftowy - jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
Surowe, proste, minimalistyczne. Wnętrza w stylu loftowym i industrialnym są przestronne i oszczędne. Ich stylistyka głęboko zakorzeniona jest w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, a w połączeniu z nowoczesnym designem, tworzy swój unikatowy klimat. Styl loft, nazywany też loftowym jest odmianą stylu nowoczesnego.

Geneza stylu loftowego

Pierwszy loft powstał na Manhattanie na początku ubiegłego wieku. Zakłady produkujące tkaniny, szkło i porcelanę opuściły dzielnicę SoHo i przeniosły się na przedmieścia. Pofabryczna hala latami stała pusta, by w latach 60. XX wieku stać miejscem artystycznych działań. Przestrzeń zajęli artyści i stworzyli tam pracownię, dom i galerię w jednym. W podobnym wnętrzu mieszkał sam Andy Warhol – jego słynna „Fabryka” przez długie lata była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. I to właśnie w Nowym Jorku swoje korzenie ma industrialny styl loftowy.

Elegancki salon w stylu loft

 

Moda na lofty
Moda na industrialne wnętrza szybko dotarła do Europy i dobrze się tam zadomowiła. Równie szybko lofty przestały być domeną jedynie artystów, którzy tanim kosztem adaptowali je na swoje pracownie. Industrialne wnętrza pokochali bogaci mieszczanie oraz właściciele firm, którzy w poszukiwaniu oryginalności zaczęli korzystać z surowych pofabrycznych wnętrz. Mimo że stając się popularne, lofty nie mają już takiego klimatu, jak ich amerykańskie pierwowzory, dzięki swej popularności przyczyniły się jednak do zrewitalizowania wielu zabytkowych budynków.

 

Industrialne meble w stylu loftowym


Wiele mebli w stylu loftowym to autorskie projekty mieszkańców wnętrz. Duża powierzchnia bowiem wymaga rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb. W industrialnych, loftowych wnetrzach powszechnie stosuje się tanie materiały budowlane – beton, szkło, drewno i stal. Nie brakuje też w stylu loftowym przywróconych do życia przemysłowych elementów, które po renowacji zyskują nowe oblicze. Obowiązkowo eksponuje się kable, rury i instalacje – bez nich trudno poczuć loftowy klimat.
Jednak styl loftowy nie jest tak ascetyczny, jak mogłoby się wydawać. Dobrze przemycić do niego designerski mebel, dobrą grafikę lub obraz, by nadać mu artystyczny sznyt.

Mieszkanie z antresolą

 

Industrialne wnętrza w stylu loftowym


Dzisiejszy wygląd loftów to połączenie starego z nowym. Bardzo często budynki, w których powstają industrialne wnętrza, to zabytkowe obiekty. Zmiany wymagają zgody konserwatora zabytków, co ogranicza swobodę aranżacji, pomaga jednak zachować oryginalny charakter miejsca. Zabytkowe detale sąsiadują z nowoczesnymi rozwiązaniami. Windy towarowe, ceglane ściany lub stalowe schody są świetnym tłem dla elementów z surowego betonu, szkła lub metalu. Na miejscu pozostają także fragmenty instalacji, rury lub drewniane stropy, które składają się na przemysłowy charakter loftów. Ściany, najlepiej surowe - z żelbetonu lub cegły.
Współczesne lofty nie są jednak opcją dla każdego – ich dostosowanie do warunków mieszkalnych, a także koszty utrzymania, to spora inwestycja.

Czarna kuchnia ze szklanym sufitem

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne loftów


Wewnątrz loftów nie ma ścisłego podziału na strefy i funkcje. Otwarta przestrzeń dostosowywana jest do potrzeb mieszkańców i zmieniających się upodobań. W stylu loftowym obowiązuje całkowita swoboda. Można dostawić ściankę działową lub przedzielić pomieszczenie taflą szkła albo kotarą. Elementy charakterystyczne dla wystroju fabrycznych wnętrz zostają na swoim miejscu. Surowe betonowe ściany, nieotynkowana cegła i solidna drewniana podłoga składają się na industrialny charakter loftów.

Salon z oranżerią

 

Warto wiedzieć o stylu loftowym


Za prekursora stylu loftowego w Polsce uważa się architekta Przemo Łukasika. W 2003 roku w budynku starej lampiarni w Bytomiu powstał pierwszy polski loft. Łukasik wraz z rodziną zamieszkał osiem metrów nad ziemią w bryle umieszczonej na żelbetowych słupach. Bolko Loft to dziś ikona współczesnej polskiej architektury, która zapoczątkowała u nas modę na lofty.

www.medusagroup.pl

Zrób to sam

Fragmenty instalacji elektrycznej lub rur to stały element loftowych wnętrz. Nie chowaj ich pod tynkiem, tylko wyeksponuj.
Do wnętrz wprowadź przemysłowe lampy z metalowymi kloszami i kratami. Zamiast drewnianego łóżka wybierz model z metalową ramą. Drewnianą balustradę zastąp metalowymi relingami.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...