zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Styl prowansalski - jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski - jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?
Styl prowansalski przywodzi na myśl południe Francji: lawendowe wzgórza, zapach świeżych ziół i domy, których charakter ukształtował klimat słonecznej prowincji. Styl prowansalski jest odmianą stylu rustykalnego.

Geneza stylu prowansalskiego


Styl narodził się w Prowansji – regionie położonym na Południu Francji, tuż nad Morzem Śródziemnym. Ciepły klimat oraz bliskość alpejskich szczytów miały wpływ na rozwój prostego, wiejskiego budownictwa, które zachwyca paletą kojących barw i praktycznych rozwiązań.

Jadalnia w domu prowansalskim

 

Meble w stylu prowansalskim

Styl prowansalski obfituje w solidne drewniane meble – najczęściej białe, szare lub w kolorze spłowiałego drewna. Spotyka się też dużo elementów z kutego żelaza. Meble w stylu prowansalskim najczęściej zdobione są motywami roślinnymi – kwiatami, winogronami, gałązkami oliwnymi lub kłosami zbóż.


Sypialnia w stylu prowansalskim
I TOBIE SIĘ UDA
Typowy mebel w stylu prowansalskim możesz stworzyć przerabiając np. drewniane krzesło. Pomaluj je na jasnożółty kolor i ozdób poduszką z troczkami wykonaną z wzorzystej bawełny.

Kolory w stylu prowansalskim


Kolorów do prowansalskich wnętrz dostarcza sama natura. Ciepłe i jasne barwy to odzwierciedlenie słonecznego klimatu. Dominują lawendowy fiolet, jasny błękit oraz prowansalski żółty. Niektóre z pigmentów, to również zasługa tamtejszej przyrody. By uzyskać odcienie beżu, żółci i pomarańczowego stosuje się ochrę pochodzącą z kamieniołomów w Roussillon. Wnętrza w stylu prowansalskim maluje się na podstawowe kolory, które urozmaicane są pasmami bieli. Ściany następnie są przecierane i pokrywane wapnem.

Łazienka w stylu prowansalskim

 

Dom w stylu prowansalskim


Każde z rozwiązań stosowane w architekturze Prowansji, a co za tym idzie w stylu prowansalskim, ma praktyczne uzasadnienie. Przede wszystkim stawia się na lokalne surowce. Domy w stylu prowansalskim powstają z piaskowca lub wapienia, które dostarczane są z okolicznych terenów. Czasem fasady domów są tynkowane i malowane na jasne kolory. Unika się drewna – w gorącym klimacie nietrudno bowiem o pożar. Na dachach pojawia się charakterystyczna dla regionu dachówka hugenotka w ciepłych ceglanych odcieniach. By wnętrza domu w stylu prowansalskim nieco schłodzić, na podłodze stosuje się kamień lub terakotę.

Kuchnia z kamienną ścianą

 

Dekoracje w prowansalskich wnętrzach


We wnętrzach w stylu prowansalskim dominują naturalne tkaniny w kolorach charakterystycznych dla prowansalskiej prowincji. Najczęściej spotykany jest kreton zdobiony geometrycznymi i kwiatowymi wzorami. Bardzo  popularne jest boutis, czyli bawełniana narzuta na stół lub łóżko, ręcznie haftowana i wypychana watą.

W prowansalskich wnętrzach nie brakuje również ceramiki odwołującej się do lokalnych motywów. Fajans w kolorze zielonym lub niebieskim albo biały z kobaltowymi akcentami i naniesionymi motywami girland i koronek, to nieodzowny element wystroju tamtejszych wnętrz.

Prowansalski salon

 

Kuchnia w stylu prowansalskim


Jedzenie odgrywa dużą rolę we francuskiej kulturze. Nic dziwnego więc, że kuchnia to miejsce szczególne w prowansalskim domu. Dawniej jej centralny punkt stanowił piec na drewno, dziś wyparty został przez kuchenki gazowe. Ceglana zabudowa kuchni uzupełniana jest prostymi, drewnianymi frontami oraz kamiennymi blatami. Zamiast drzwiczek w szafkach często stosuje się zasłonki z kretonu ozdobione kwiatowymi motywami. Na powbijanych w ścianę haczykach wiesza się naczynia lub fajans, który często eksponowany jest także na długich, odkrytych półkach, znajdujących się nad kredensem.


Meble kuchenne w stylu prowansalskim
Styl prowansalski obfituje w solidne drewniane meble – najczęściej białe, szare lub w kolorze spłowiałego drewna. Spotyka się też dużo elementów z kutego żelaza. Meble najczęściej zdobione są motywami roślinnymi – kwiatami, winogronami, gałązkami oliwnymi lub kłosami zbóż.

Detale w prowansalskiej kuchni

 

Zrób to sam

W prowansalskim wnętrzu musi się znaleźć miejsce na woreczek z lawendą. Tę dekorację łatwo wykonasz w domu – przygotuj bawełnianą tkaninę pokrytą geometrycznymi lub kwiatowymi motywami. Wytnij z niej dwa równe prostokąty i przeszyj. Woreczek napełnij suszoną lawendą i przewiąż ozdobną tasiemką. Możesz zawiesić go w kuchni lub łazience albo umieścić w szafie z pościelą.

Typowy mebel w stylu prowansalskim możesz stworzyć przerabiając np. drewniane krzesło. Pomaluj je na jasnożółty kolor i ozdób poduszką z troczkami wykonaną z wzorzystej bawełny.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...