zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Styl skandynawski

Styl skandynawski
W sposób idealny łączy estetykę z funkcjonalnością. Jest prosty, bezpretensjonalny, oszczędny i ekologiczny. Z dużą dawką światła i wprowadzającej harmonię bieli. Otwarty na nowoczesny design, antyki, a nawet inspiracje z innych stron świata. A przede wszystkim przyjazny ludziom.

Powstanie stylu skandynawskiego


Na styl skandynawski duży wpływ miał zimny i surowy klimat. Długie zimy i brak słońca wymusiły wiele praktycznych rozwiązań. By rozjaśnić ponure wnętrza Szwedzi przestali zasłaniać okna, a dominującym kolorem stała się biel i pastelowe barwy. Styl stał się popularny za sprawą szwedzkiego malarza Carla Larssona. W cyklu akwarel „Ett hem” wydanych pod koniec XIX wieku przedstawił wnętrza swojego domu urządzone przez żonę Karin. Funkcjonalność rozwiązań i jasna kolorystyka zachwyciła Szwedów przyzwyczajonych do ciemnych i dusznych wnętrz.

Sztukaterie w salonie

 

Dom w stylu skandynawskim


Najcenniejszym bogactwem Półwyspu Skandynawskiego jest oczywiście drewno. Tradycyjne rzemiosło i rękodzieło, a także architektura, wykorzystywały ten materiał od zawsze. Budowano drewniane domy. Podłogi układano z dużej klepki lub szerokich desek o wyraźnie zaznaczonej fakturze słojów. Popularne było malowanie podłóg błyszczącą białą farbą. Ograniczanie potrzeb i szukanie tańszych rozwiązań w latach 30. XX wieku skłoniło projektantów do eksperymentowania ze sklejką. To mocny, a przy tym elastyczny materiał, łatwo poddający się obróbce i formowaniu. Jest tańszy od drewna, jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły.
Oprócz drewna i sklejki styl skandynawski chętnie wykorzystuje skórę, kamień, wiklinę, nie brakuje też naturalnych tkanin – bawełny, wełny, juty oraz lnu.


Salon z białą podłogą


Styl skandynawski jest ekologiczny
Bądź ekologiczny. Styl skandynawski lubi surowe drewno i naturalne tkaniny. Drewniana podłoga, pobejcowana lub pomalowana na biało, albo pozostawiona w naturalnym, jasnym odcieniu drewna, jest ciepła i łatwa w utrzymaniu.

Kolory wykorzystywane w stylu skandynawskim


Dominującą barwą jest oczywiście biel. Znaleźć ją można nie tylko na ścianach, ale także w barwieniu mebli i drewna. Chętnie łączy się ją z odcieniami niebieskiego i delikatną szarością. Stanowi to doskonałe tło dla mocnych, zwykle czarnych i czerwonych, kolorystycznych dodatków - zasłon, narzut na łóżko, poduch, obrusów lub naczyń. Rzadziej tego typu ekstrawagancje kolorystyczne pojawiają się na meblach - jeżeli już, to w pojedynczych egzemplarzach, np. sofy lub fotela.

Chodnik w kuchni

 

Meble w skandynawskim stylu


Stosunek Skandynawów do mebli i przedmiotów odpowiada ich purytańskiej, protestanckiej naturze. Wszelkie sprzęty powinny być praktyczne, lekkie i łatwe do przenoszenia. Muszą być także gwarantem jakości i niezawodności. I oczywiście estetyczne. Szacunek, jakim w Skandynawii obdarza się naturę sprawia, że najbardziej cenione meble to te z jasnego, miejscowego drewna i sklejki, wytwarzane ekologicznymi metodami, najczęściej w małych rodzinnych firmach.
Skandynawowie od zawsze cenili minimalizm i oszczędność, dlatego rzadko pozbywają się strych mebli. Umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością. Meble przekazywane z pokolenia na pokolenie, uzupełniane są nowoczesnymi, dziś już seryjnie produkowanymi modelami, które muszą być przede wszystkim solidne, by mogły służyć przez długie lata.

Biały salon z kominkiem

 

Aranżacja w stylu skandynawskim
Łącz stare z nowoczesnym. Stare, nawet nieco podniszczone meble, świetnie dają się zestawiać z nowoczesnym designem. To prosty sposób na wykreowanie oryginalnej aranżacji niewielkim kosztem. 

Jak wybrać pasujące lampy i oświetlenie?


W skandynawskiej kulturze światło odgrywa kluczową rolę. Długie zimy i brak słońca sprawiły, że mieszkańcy tamtych rejonów wszelkimi sposobami próbowali zatrzymać lub zwielokrotnić oddziaływanie promieni słonecznych. Stąd powszechnie spotykane duże okna pozbawione zasłon i biała lub pastelowa kolorystyka, odbijająca światło. A także zamiłowanie do prostych lamp i naturalnych świec. Okrągłe metalowe lub szklane abażury, lampy sufitowe jakby przeniesione z warsztatu na salony, niewielkie metalowe lampki biurkowe. Surowość i prostota. To wyznaczniki stylu skandynawskiego.

Eklektyczna sypialnia


 

 

 

 

 

Skandynawskie wnętrza


Skandynawskie wnętrza nie epatują luksusem, nie podążają za modą, nie są też manifestacją statusu materialnego. Nie znajdziemy w nich nadmiaru niepotrzebnych rzeczy. Piękno dla każdego, za rozsądną cenę - to idea, którą kierują się miejscowi projektanci. Dobry mebel to inwestycja na lata, musi więc być ponadczasowo estetyczny i funkcjonalny. Wbrew pozornej surowości, skandynawskie wnętrza są też bardzo przytulne i przyjazne dzieciom. Kolorowe dodatki mają ocieplić surowy i zimny klimat. Nie brakuje więc kaflowych pieców, pledów i poduszek ozdobionych haftami lub prostymi, powtarzalnymi motywami.

Salon ze stylowym piecem kaflowym

 

 

Czym się wyróżnia skandynawski design?

Skandynawski pokój ucznia


Skandynawskie wzornictwo znane jest na całym świecie. Do jego spopularyzowania przyczyniły się ikony współczesnego designu:

Alvar Aalto (1898-1976) – największy fiński architekt, a także projektant lamp, tkanin i wyrobów szklanych. Światową sławę zyskał tzw. "Wazon Aalta". Alvar Aalto był autorem bardzo popularnych mebli ze sklejki, produkowanych do dziś.

Arne Jacobsen (1902-1971) – duński architekt i projektant sztuki użytkowej, twórca m.in. foteli Egg (Jajko) i Swan (Łabędź) oraz najsłynniejszego krzesła XX wieku – Ant, czyli sklejkowej „Mrówki” na cienkich metalowych nóżkach.

Marimekko – fińska firma tekstylna działająca od lat 50. ubiegłego wieku. Jej znakiem rozpoznawczym są duże, geometryczne wzory o intensywnych kolorach, drukowane na bawełnie i lnie. Najbardziej popularnym wzorem jest Unikko – rozwinięty kwiat maku autorstwa Maiji Isoli.

IKEA – szwedzka firma produkująca meble i uniwersalne wzornictwo oraz promująca aranżację wnętrz w stylu skandynawskim. Założona została przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość, w której się wychował).
 

Zrób to sam

Wykorzystaj walory bieli. Ten kolor rozjaśnia i odświeża wnętrza. Aby białe przestrzenie utrzymać w nieskazitelnym stanie, wystarczy, że zastosujesz zdejmowane, łatwe do prania pokrowce na kanapach i fotelach, a ściany pomalujesz dobrą zmywalną farbę.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...