Styl skandynawski - jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski - jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski w sposób idealny łączy estetykę z funkcjonalnością. Jest prosty, bezpretensjonalny, oszczędny i ekologiczny. Z dużą dawką światła i wprowadzającej harmonię bieli. Otwarty na nowoczesny design, antyki, a nawet inspiracje z innych stron świata. A przede wszystkim przyjazny ludziom.

Geneza stylu skandynawskiego


Na styl skandynawski duży wpływ miał zimny i surowy klimat. Długie zimy i brak słońca wymusiły wiele praktycznych rozwiązań. By rozjaśnić ponure wnętrza Szwedzi przestali zasłaniać okna, a dominującym kolorem stała się biel i pastelowe barwy. Styl stał się popularny za sprawą szwedzkiego malarza Carla Larssona. W cyklu akwarel „Ett hem” wydanych pod koniec XIX wieku przedstawił wnętrza swojego domu urządzone przez żonę Karin. Funkcjonalność rozwiązań i jasna kolorystyka zachwyciła Szwedów przyzwyczajonych do ciemnych i dusznych wnętrz. Z czasem styl skandynawski zaczął zyskiwać coraz większą popularność, zarówno w Szwecji jak i na całym świecie

 

Sztukaterie w salonie

 

Dom w stylu skandynawskim


Najcenniejszym bogactwem Półwyspu Skandynawskiego jest oczywiście drewno, którego jest bardzo dużo w stylu skandynawskim. Tradycyjne rzemiosło i rękodzieło, a także architektura, wykorzystywały ten materiał od zawsze. Budowano drewniane domy. Podłogi układano z dużej klepki lub szerokich desek o wyraźnie zaznaczonej fakturze słojów. Popularne było malowanie podłóg błyszczącą białą farbą. Ograniczanie potrzeb i szukanie tańszych rozwiązań w latach 30. XX wieku skłoniło projektantów do eksperymentowania ze sklejką. To mocny, a przy tym elastyczny materiał, łatwo poddający się obróbce i formowaniu. Jest tańszy od drewna, jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły.
Oprócz drewna i sklejki styl skandynawski chętnie wykorzystuje skórę, kamień, wiklinę, nie brakuje też naturalnych tkanin – bawełny, wełny, juty oraz lnu.


Salon z białą podłogą


Styl skandynawski jest ekologiczny
Bądź ekologiczny. Styl skandynawski lubi surowe drewno i naturalne tkaniny. Drewniana podłoga, pobejcowana lub pomalowana na biało, albo pozostawiona w naturalnym, jasnym odcieniu drewna, jest ciepła i łatwa w utrzymaniu.

Kolory w stylu skandynawskim


Dominującą barwą stylu skandynawskiego jest oczywiście biel. Znaleźć ją można nie tylko na ścianach, ale także w barwieniu mebli i drewna domów i mieszkań urzadzonych w stylu skandynawskim. Chętnie łączy się ją z odcieniami niebieskiego i delikatną szarością. Stanowi to doskonałe tło dla mocnych, zwykle czarnych i czerwonych, kolorystycznych dodatków - zasłon, narzut na łóżko, poduch, obrusów lub naczyń. Rzadziej tego typu ekstrawagancje kolorystyczne pojawiają się na meblach - jeżeli już, to w pojedynczych egzemplarzach, np. sofy lub fotela.

Chodnik w kuchni

 

Meble w skandynawskim stylu


Stosunek Skandynawów do mebli i przedmiotów odpowiada ich purytańskiej, protestanckiej naturze. Wszelkie sprzęty wykorzystywane w stylu skandynawskim, powinny być praktyczne, lekkie i łatwe do przenoszenia. Muszą być także gwarantem jakości i niezawodności. I oczywiście estetyczne. Szacunek, jakim w Skandynawii obdarza się naturę sprawia, że najbardziej cenione meble to te z jasnego, miejscowego drewna i sklejki, wytwarzane ekologicznymi metodami, najczęściej w małych rodzinnych firmach.
Skandynawowie od zawsze cenili minimalizm i oszczędność, dlatego rzadko pozbywają się strych mebli. Umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością. Meble przekazywane z pokolenia na pokolenie, uzupełniane są nowoczesnymi, dziś już seryjnie produkowanymi modelami w stylu skandynawskim, które muszą być przede wszystkim solidne, by mogły służyć przez długie lata.

Biały salon z kominkiem

 

Aranżacja w stylu skandynawskim
Łącz stare z nowoczesnym. Stare, nawet nieco podniszczone meble, świetnie dają się zestawiać z nowoczesnym designem. To prosty sposób na wykreowanie oryginalnej aranżacji niewielkim kosztem. 

Oświetlenie w stylu skandynawskim


W skandynawskiej kulturze światło odgrywa kluczową rolę, dlatego nie możemy o nim zapomnieć urządzając wnętrza w stylu skandynawskim. Długie zimy i brak słońca sprawiły, że mieszkańcy tamtych rejonów wszelkimi sposobami próbowali zatrzymać lub zwielokrotnić oddziaływanie promieni słonecznych. Stąd we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim powszechnie spotykane duże okna pozbawione zasłon i biała lub pastelowa kolorystyka, odbijająca światło. A także zamiłowanie do prostych lamp i naturalnych świec. Okrągłe metalowe lub szklane abażury, lampy sufitowe jakby przeniesione z warsztatu na salony, niewielkie metalowe lampki biurkowe. Surowość i prostota. To wyznaczniki stylu skandynawskiego.

Eklektyczna sypialnia


 

 

 

 

 

Dekoracje w stylu skandynawskim


Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim nie epatują luksusem, nie podążają za modą, nie są też manifestacją statusu materialnego. Nie znajdziemy w nich nadmiaru niepotrzebnych rzeczy. Piękno dla każdego, za rozsądną cenę - to idea, którą kierują się miejscowi projektanci. Dobry mebel to inwestycja na lata, musi więc być ponadczasowo estetyczny i funkcjonalny. Wbrew pozornej surowości, skandynawskie wnętrza są też bardzo przytulne i przyjazne dzieciom. Kolorowe dodatki mają ocieplić surowy i zimny klimat. Nie brakuje więc kaflowych pieców, pledów i poduszek ozdobionych haftami lub prostymi, powtarzalnymi motywami.

Salon ze stylowym piecem kaflowym

 

 

Warto wiedzieć o stylu skandynawskim

Skandynawski pokój ucznia


Skandynawskie wzornictwo znane jest na całym świecie. Do jego spopularyzowania przyczyniły się ikony współczesnego designu:

Alvar Aalto (1898-1976) – największy fiński architekt, a także projektant lamp, tkanin i wyrobów szklanych. Światową sławę zyskał tzw. "Wazon Aalta". Alvar Aalto był autorem bardzo popularnych mebli ze sklejki, produkowanych do dziś.

Arne Jacobsen (1902-1971) – duński architekt i projektant sztuki użytkowej, twórca m.in. foteli Egg (Jajko) i Swan (Łabędź) oraz najsłynniejszego krzesła XX wieku – Ant, czyli sklejkowej „Mrówki” na cienkich metalowych nóżkach.

Marimekko – fińska firma tekstylna działająca od lat 50. ubiegłego wieku. Jej znakiem rozpoznawczym są duże, geometryczne wzory o intensywnych kolorach, drukowane na bawełnie i lnie. Najbardziej popularnym wzorem jest Unikko – rozwinięty kwiat maku autorstwa Maiji Isoli.

IKEA – szwedzka firma produkująca meble i uniwersalne wzornictwo oraz promująca aranżację wnętrz w stylu skandynawskim. Założona została przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość, w której się wychował).
 

Zrób to sam

Wykorzystaj walory bieli. Ten kolor rozjaśnia i odświeża wnętrza. Aby białe przestrzenie utrzymać w nieskazitelnym stanie, wystarczy, że zastosujesz zdejmowane, łatwe do prania pokrowce na kanapach i fotelach, a ściany pomalujesz dobrą zmywalną farbę.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...