zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Styl vintage

Styl vintage
Liczą się przede wszystkim oryginalność oraz metryka rzeczy. Te, które przetrwały próbę czasu i dobrze się starzeją, mają we współczesnych wnętrzach szansę na drugą młodość. W zamian wnoszą do nich nostalgię za tym, co minęło, oraz kalejdoskop wzorniczych trendów XX wieku. Styl vintage jest odmianą stylu nowoczesnego.

Styl vintage - co to znaczy?


Słowo „vintage” ma angielski rodowód. Oznacza winobranie, a właściwie dobry rocznik: szlachetne wino z owoców jednego sezonu. Trudno powiedzieć, kto i dlaczego wprowadził je najpierw do świata mody, potem do historii wnętrz. Ważne, że się przyjęło. Chociaż dotyczy przedmiotów, które młodość mają dawno za sobą, vintage jest stylem młodego pokolenia. Jego popularność bierze się po części z potrzeby szukania własnych korzeni, po części z chęci bycia oryginalnym. Z buntu przeciw obowiązującym modom, regułom i poprawności perfekcyjnie dogranych wnętrz. Także z przekonania, że remiksy mają sens, bo naprawdę dobre projekty nie starzeją się nigdy. Są właśnie jak wino, które nabiera smaku z upływem czasu.

Jadalnia w stylu vintage

 

Dom w stylu retro?


Ponieważ vintage swobodnie łączy przeszłość z teraźniejszością, do starego wnętrza wprowadza rzeczy współczesne, do współczesnego dawne. Podobnie z materiałami, miesza tradycyjne z nowoczesnymi. Na tle betonu, szkła czy stali dobrze czują się odrapane drewniane przedmioty z odzysku, stare wiklinowe kosze czy staroświecka porcelana.

Białe meble kuchenne z niebieskimi frontami

 

Kolory wykorzystywane w stylu vintage


Przedmioty vintage nie boją się zmian. Można je malować, odświeżać, poddawać liftingowi, stosując nietypowe zabiegi i wprowadzając zaskakujące kolory. Jest tu miejsce zarówno na psychodeliczne barwy, jak i sepiowe odcienie starych fotografii. Dobrą bazą do eksponowania ciekawych przedmiotów i mebli jest biel, która zgrabnie łączy wszystko w jedną całość.

Stylowa witryna w jadalni

 

Styl vintage nie musi być drogi!


Na popularność vintage’u mają wpływ finanse. To styl, który raczej nie wymaga wielkich nakładów i drogich rozwiązań. Polowanie zaczyna się na aukcjach internetowych, pchlich targach, strychach i piwnicach domów krewnych czy znajomych. Celem są przedmioty z drugiej ręki. Stare, ale nie antyki. Piękne, z klasą, anegdotą, historią. Czasem po prostu zabawne. Jakości wnętrza nie określa cena zdobyczy, lecz pomysłowość, z jaką z przypadkowych elementów układa się nową całość. Vintage jest praktyczny. Nie potrzebuje dekoratorów. Stawia na inwencję i własnoręczną pracę włożoną w odnawianie, przerabianie, nadawanie przedmiotom nowych funkcji. Nie kopiuje przeszłości. Raczej zachęca do twórczych wariacji na jej temat. Klimat wnętrza vintage rodzi się często bez pieczołowicie wypracowanych koncepcji. Za to zazwyczaj dzięki dużej ilości tkanin: narzut, poduszek, pledów i zasłon, osiągalnych i tanich.

 

Salon z aneksem dla dziecka

 

Styl vintage we wnętrzach
Vintage nie boi się sentymentalnych bibelotów, rzeczy z odzysku. Dziwacznych, a nawet nieużytecznych przedmiotów lub ekstrawaganckich zestawień dających efekt przytulności. Ten styl ma wiele wersji. W polskiej odsłonie wprowadza na pokoje na przykład szydełkowane serwety, meblościanki Kowalskich, projekty spółdzielni Ład, ceramikę z Ćmielowa, modele i czarno-białe zdjęcia Syrenek czy skuterów Osa. Czasem jest surowy i męski, niekiedy przypomina teatralną rekwizytornię, innym razem skupia się wyłącznie na przedmiotach sygnowanych nazwiskami wielkich dizajnerów. Zwolennicy vintage’u to zbieracze osobliwości.

Jadalnia w stylu retro


 

 

Styl boho - vintage bohemian


Czym jest boho? „Vintage bohemian” brzmi jak zaklęcie. Słowo „bohema”, z której styl boho zaczerpnął nazwę, pochodzi od francuskiego „la boheme”, czyli cyganeria. Po łacinie „Bohemus” mówiono na mieszkańca Czech. We Francji nazywano tak Cyganów, sądząc, że właśnie z Czech przybyli do Europy Zachodniej. W XIX wieku w Paryżu nazwa przylgnęła do artystów zafascynowanych światem cygańskich taborów. W ten sposób doszliśmy do bohemy, cyganerii artystycznej, czyli twórców z przełomu wieków traktujących sztukę awangardowo, a obyczajowość więcej niż swobodnie. Sto lat później styliści mody do elementów cygańskich dorzucili styl hippie z końca lat 60. XX wieku i w 2004 roku wyprowadzili boho na wybiegi. Stamtąd przywędrował właśnie do wnętrz.


Salon w stylu vintage

 

Zrób to sam

Poluj na przedmioty i meble sprzed kilku dekad. Jednym z miejsc, gdzie warto się po nie wybrać, jest bazar Olimpia w Warszawie. Na aukcjach internetowych znajdziesz też klasyków dizajnu za ćwierć ceny. Pamiętaj, podróbki się nie liczą!


Cytaty z mody to prosty sposób, by osiągnąć cel. Zszywaj materiały, miksuj wzory i kolory. Wykorzystaj stare swetry, ubierz w nie pufy lub siedziska krzeseł. Sięgnij po popularne w latach 60. i 70. indonezyjskie tkaniny. Ręcznie pofarbuj zasłony, narzuty, poszewki na poduszki metodą tie-dye, czyli wiązania płótna w węzeł.
 

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...