Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje
Jak udekorować dom na święta? Dla każdego z nas święta Bożego Narodzenia to dni szczególne, wyczekiwane przez cały rok. Wiele dekoracji świątecznych ma symboliczne znaczenia, głęboko zakorzenione w naszej kulturze, o których często zapominamy. Warto o nich pamiętać i wykorzystać w wystroju wnętrza. Inne zapożyczyliśmy od bliższych i dalszych sąsiadów, łącząc je z naszą tradycją świętowania. Jak więc przygotować dom na święta?

Świąteczne dekoracje domu

Dla każdego z nas święta Bożego Narodzenia to dni szczególne, wyczekiwane przez cały rok. Kojarzą się nam z beztroskim dzieciństwem, zapachem świątecznych wypieków, wigilijną kolacją, pięknie przystrojoną choinką, radością, jaką dzieciom sprawiają prezenty. Zanim zasiądziemy w gronie rodziny i przyjaciół do pięknie nakrytego stołu czeka nas wiele przygotowań; zakupy, sprzątanie, gotowanie i dekorowanie domu.

Nic bardziej nie podkreśla świątecznej atmosfery jak pachnąca zielona sosna, kolorowe światełka, migocące światło świec, stroiki i wieńce. Dla większości z nas pięknie udekorowana choinka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia i to ona stanowi najważniejszą dekorację domu. Jednak zanim, jak co roku, kupimy choinkę warto zastanowić się jak możemy podkreślić świąteczny charakter całego domu, stworzyć niepowtarzalną atmosferę i sprawić sobie wiele radości planując i wybierając dekoracje. Do wyboru mamy nieskończenie dużo elementów dekoracyjnych, które umiejętnie dobrane ozdobią pokoje, kuchnię, przedpokój czy nawet łazienkę. 


Świąteczna tradycja

 

Dekorowanie domu w czterech krokach:

KROK 1. Zastanów się w jakim stylu chciałbyś udekorować dom - klasycznym czy nowoczesnym?

Do wyboru masz wiele możliwości w zależności od stylu w jaki dominuje w twoim domu.
We wnętrzach klasycznych sprawdzają się zarówno tradycyjne dekoracje i ozdoby jak i na zasadzie kontrastu – nowoczesne.
 

Świąteczny eklektyzm

Czerwień i zieleń to kolory tradycyjne kojarzone ze świętami. Jeżeli jesteś więc miłośnikiem tradycji wybierz dekoracje w tych kolorach.

Srebro, złoto i biel także kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Są jednak rzadziej wybierane gdyż sprawiają wrażenie zimna. W nowoczesnym minimalistycznym wnętrzu takie kolory będą wyglądać bardzo stylowo. Staraj się unikać eksperymentów kolorystycznych np. brązów czy fioletów, które mogą pasować do wnętrz publicznych i biur, ale niekoniecznie sprawdzą się w domu.
  

Nowoczesna dekoracja na Boże Narodzenie

We wnętrzach utrzymanych w stylu folk powinniśmy unikać dekoracji wykonanych ze sztucznych materiałów, plastiku i jego pochodnych, poszukajmy raczej ozdób ze słomy, tkanin, papieru, filcu, wełny, gałązek jedliny lub zróbmy je sami. Zajrzyjmy do piwnicy lub na strych. Może kryją się tam własnoręcznie wykonane łańcuchy, stare bombki, porcelanowe aniołki, gwiazdy z papieru?
 
We wnętrzach „etno”, inspirowanych różnymi kulturami świata, możemy mieszać i łączyć elementy dekoracyjne pochodzące z nieraz odległych tradycji i krajów.
 
Wnętrza „glamour” polubią, modne obecnie, metalowe, błyszczące przedmioty: srebrzyste misy, miedziane i mosiężne świeczniki, kryształki, złote girlandy.
 
KROK 2.  Czy mieszkasz w małym mieszkaniu czy dużym domu z ogrodem? Dostosuj ilość, wielkość i formę dekoracji do przestrzeni.

Rozłożysta choinka w małym mieszkaniu czy kawalerce przytłoczy wnętrze i utrudni poruszanie się. Wybierz raczej niewielkie stroiki z jedliny, wiszące dekoracje w oknach, poinsecję lub cyprysiki w ozdobnych osłonkach, które możesz postawić na parapecie, stole czy stoliku kawowym.
 
Jabłka i orzechy, przybrane niewielkimi gałązkami sosny będą atrakcyjnie wyglądały w dużej, ozdobnej misie. Kolorowe bombki włóż do prostego szklanego wazonu lub zawieś na kolorowych wstążkach na oknie.
 
Nie zapomnij o nastrojowym świetle; lampkach, świecznikach i lichtarzach. Szczęśliwi mieszkańcy dużych domów mogą puścić wodze fantazji i udekorować cały dom, ale uwaga: nadmiar ozdób jest równie niemiły jak ich brak. Umiar w dekoracjach będzie bardziej przyjemny dla oka i naszego samopoczucia.

Stylowy świąteczny salon

Świąteczne akcenty możemy wprowadzić do wszystkich pomieszczeń domu: kuchni, przedpokoju, łazienki, a w sposób specjalny i wyjątkowy udekorować salon czy jadalnię.

Rozłożysta choinka w przestronnym pokoju sama w sobie jest dominującą ozdobą. Wystarczy dodać delikatne światło świec, pięknie nakryty stół, czerwone jabłka na kominku, pachnące pierniczki.
 
Jeżeli w naszym ogrodzie rosną iglaki to możemy powiesić na nich lampki choinkowe (do użytku zewnętrznego). To doskonała alternatywa dla tradycyjnej choinki. Mrugające światełka za oknem tworzą wyjątkowy nastrój.
 
 
KROK 3. Czy wyjeżdżasz na święta do rodziny czy spędzasz je w domu?

Nawet jeżeli nie będzie cię w domu warto zaakcentować te wyjątkowe dni. Wybierz kilka prostych klasycznych ozdób, zawieś lampiony w oknie, połóż świąteczny obrus na stole – przedłużysz w ten sposób magię świąt.
 
Jeżeli spędzasz święta w domu to przed tobą ciężka, ale satysfakcjonująca praca: wybieranie, planowanie, kupowanie i dekorowanie domu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Usiądźcie przy stole, porozmawiajcie o świątecznym domu. Może zamiast powielania z roku na rok tych samych pomysłów i rozwiązań zdecydujecie się na coś nowego. Może zamiast klasycznej choinki kupicie drzewko w doniczce i na wiosnę posadzicie je w ogrodzie? Może udekorujecie dom światłem? Może zdecydujecie się na świąteczne fantazje w stylu folk albo glamour?

KROK 4. Czy masz małe dzieci lub zwierzęta?

To prawda, że dzieci wyczekują na święta przez cały roku, marzą o prezentach, choince, świątecznych potrawach, niezapomnianym nastroju. Często przygotowujemy je specjalnie dla nich. Jednak zawsze pamiętajmy o ich bezpieczeństwie. Unikajmy szklanych ozdób, długich łańcuchów, nieosłoniętego światła świec, wysokich choinek, które łatwo przewrócić. Warto wiedzieć, że liście poinsecji, czyli popularnej Gwiazdy Betlejemskiej, są trujące.
 
Zamiast tego wybierzmy dekoracje z papieru, słomy, filcu i wełny. Małą choinkę w doniczce, którą trudno przewrócić. Wieńce i stroiki z jedliny, przybrane wstążkami. Udekorujmy dom jabłkami i orzechami.
 
Upieczmy pierniczki i powieśmy je na choince. I zagońmy dzieci do pomocy – na pewno będą zachwycone. Czy wiesz, że jeden niewielki domowy kot potrafi w ciągu kilku minut zniszczyć pracowicie ubieraną choinkę? Jeżeli więc masz domowe zwierzęta dostosuj dekoracje do ich możliwości.


 

Świąteczne dekoracje okien na Boże Narodzenie

Świąteczne okna będą wyglądać zjawiskowo, gdy zawiesisz na karniszu girlandy malutkich lampek, w kształcie sopelków, gwiazdek, nitek lub sznurków - lub przywiążesz do niego długie wstążki zakończone bombką czy kryształkiem.


Świąteczne dekoracje w oknie

Jeśli w oknach masz firanki i zasłony, na czas świąt możesz je podpiąć kokardą, powiesić dekoracje od strony pokoju lub przypiąć je do firanki.

Wianek w roli głównej

Okna odsłonięte udekoruj girlandami i łańcuchem, powieś dużą ozdobną dekoracje świetlną albo sznur błyszczących dzwonków.

Na parapecie postaw świąteczne, wielorammienne świeczniki – najlepiej elektryczne, lampiony i latarenki. Zestaw je z gałązkami jedliny, czerwonymi jabłkami, szyszkami, zabawkami z drewna i słomy. Pięknie będą wyglądały miniaturowe, czerwone poinsecje w towarzystwie cyprysów i gałązek ostrokrzewu.

Świąteczne okno

Świąteczne dekoracje okien dostosuj do wystroju całego pokoju – jeżeli dominującym elementem będzie rozłożysta, bogato ozdobiona choinka to wystarczy jak ozdobisz okna światłem. Jeśli jednak masz małe mieszkanie i brakuje ci miejsca na okazałe drzewko to podkreśl świąteczny nastrój dekoracjami okien.

 

Nowoczesny wianek świąteczny


Jak świątecznie ozdobić wejście do domu?

Świąteczny nastrój, choćby symbolicznie, warto zaznaczyć przed domem, na ganku, podeście i drzwiach wejściowych. Dekoracje wyznaczą granicę między mroźnym i ciemnym światem na zewnątrz, a jasnym i przyjaznym wewnątrz.

Najbardziej klasyczną, ale nie jedyną, ozdobą drzwi wejściowych są wieńce plecione z gałązek sosny i świerka i dekorowane czerwonymi wstążkami. Teraz coraz częściej wykonuje się wieńce i girlandy z PCV. Są tańsze i mniej kłopotliwe do zrobienia i utrzymania.

 

Czerwone drzwi

W krajach północy przed wejściem do domu ustawia się świece w osłonkach (najlepiej tealighty) i latarenki, które oświetlają drogę gościom. Ten stary zwyczaj ma coraz więcej naśladowców i jest wart upowszechnienia. Nic tak nie buduje nastroju jak właśnie światło świec. Latarenki mogą występować w różnych wielkościach i kolorach, z metalu i drewna. Wybierając latarenki trzeba zwrócić uwagę, aby miały szczelne zamknięcie uniemożliwiające wydostanie się płomienia świecy na zewnątrz.

 

Święta Bożego Narodzenia w ogrodzie

Bardzo wdzięcznie wyglądają niewielkie choinki ustawione po obu stronach drzwi wejściowych. Rośliny zimozielone rosnące w donicach ustrojone we wstążki i bombki. Własnoręcznie wykonane stroiki z jedliny, gwiazdy ze sznurka, rattanu, gałązek czy innych naturalnych materiałów na metalowym stelażu.

 

Po schodkach

Popularne staje się też ozdabianie krawędzi dachu girlandami światełek. W podobny sposób można ozdobić drzewo rosnące przed domem, niekoniecznie iglaste czy balustradę balkonu. Musimy pamiętać, że planując świąteczne oświetlenie domu powinniśmy używać wyłącznie lampek przeznaczonych na zewnątrz i tak właśnie opisanych przez producenta. Mają one bowiem inną konstrukcję niż wewnętrzne lampki choinkowe, często też żarówki w nich zalane są izolacją.

 

Świerkowe schody


Czy wiesz, że …..

Zwyczaj oświetlania drzwi wejściowych świecami lub latarenkami pochodzi z Holandii. W wieczór wigilijny przed wejściem do każdego domu ustawiano płonący lampion, często bogato zdobiony, czasem zamiast niego ustawiano zwykłą świecę. Światło miało być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby Jezus narodził się w każdym domu. Oświetlało też drogę dla nadchodzących gości.

 

Świąteczny lampion w ogrodzie


Jak udekorować mieszkanie przed świętami - przedpokój, korytarz, schody

Świąteczny nastrój możemy zaakcentować w przedpokoju, korytarzu i na schodach wykorzystując drobne elementy dekoracyjne i światło. Pięknie wyglada, upieta wokół drzwi wejściowych girlanda z jedliny ozdobiona pomalowanymi na srebrno szyszkami, szklanymi bombkami i wstążeczkami.

Girlanda ze świerków

Dekorując przedpokój pamiętajmy, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na odzież i buty. Przedpokoje są zazwyczaj niewielkie i nadmiar dekoracji może przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Schody udekorowane bombkami

Balustradę schodów możemy ozdobić zieloną girlandą, gałązkami jedliny, lampkami choinkowymi, bombkami, kolorowymi wstążeczkami.

Nowoczesna dekoracja na Boże Narodzenie

Jeżeli w przedpokoju lub na schodach znajduje się okno wykorzystaj parapet do dekoracji (tu link do dekoracji okna), a pozostałą przestrzeń pozostaw jej normalnej funkcji czyli komunikacji.

Jak udekorować kuchnię

Zazwyczaj najwięcej uwagi i troski przykładamy do dekoracji reprezentacyjnych pomieszczeń w domu - salonu i jadalni. Jednak doświadczenie uczy, że to kuchnia jest magnesem dla gości i domowników. Tu wszyscy prędzej czy później trafią, zasiądą przy kuchennym stole i będą podjadać świąteczne smakołyki. Dekorowanie kuchni lepiej zostawić na ostatnią chwilę, kiedy wszystkie potrawy są już gotowe, ciasta upieczone, naczynia umyte, blaty kuchenne posprzątane.

Piec kuchenny świątecznie

 Dekoracje w kuchni ograniczmy do części wypoczynkowej i okien pozostawiając blat roboczy sterylny i czysty. Do wyboru mamy wiele różnych możliwości i rozwiązań od symbolicznych akcentów świątecznych po skomplikowane dekoracje przeznaczone do dużych przestronnych pomieszczeń.

Świąteczne dekoracje w kuchni

 W dekorowaniu kuchni warto wykorzystać świece, lampy, tkaniny, misy i patery, zielone gałązki jedliny, szyszki i wszystko to co kojarzy się ze świątecznym stołem: jabłka, orzechy, pierniczki, drobne ciasteczka, cukierki.

Świąteczne ozdoby z pierników

 Na stole możemy położyć świąteczny obrus lub czerwone czy zielone podkładki. Do dekoracji świetnie nadają się drobne gałazki, jabłka, orzechy, świeczniki i serwetki.

 

Dekoracja świątecznego stołu

 Nie bójmy się eskperymentów: świateczne motywy i ozdoby możemy wykorzystać w niekonwencjonalny sposób lub bawić się z konwencją. Choinka z papieru, girlanda z pierniczków, bombki ze skrawków futra lub filcu, drewniane gwiazki ozdobią nasz dom równie dobrze jak tradycyjne dekoracje.

Dyskretna dekoracja świątecznego stołu

Rośliny i zioła, które często hodujemy w kuchni włóżmy do okolicznościowych osłonek czerwonych, zielonych, srebrnych lub złotych. Bardzo ładnie będą wyglądały rośliny w osłonkach ze świątecznymi motywami: gwiazdek, dzwonków, pierniczków, reniferów itp. Dodatkowo możemy je ozdobić drobnymi dekoracjami świątecznymi.

 

Święta w kuchni

Najwięcej pola do popisu mamy przy ozdabianiu kuchennego okna. Możemy zmienić firanki i zasłony na świąteczne, ozdobić karnisz zieloną girlandą z dzwoneczkami, postawić na parapecie świeczniki, „tealighty” (podgrzewacze) w osłonkach, skomponować dekorację składającą się ze słomianych lub drewnianych figurek, szyszek, orzechów, niewielkich bombek.

Wianek w oknie

Niezastąpione będą poinsecje w ozdobnych doniczkach i małe cyprysiki. Komponując dekorację powinniśmy pamiętać, aby nie zasłaniać całej powierzchni okna. Będziemy chcieli je przecież otworzyć lub wyjrzeć, aby zobaczyć pierwszą gwiazdę. Lepiej więc wykorzystać małe i niskie formy: niewysokie rośliny, tealighty w osłonkach zamiast świeczników, drobne figurki, płaskie tace i talerze.

Specjalną, nastrojową ozdobą każdej kuchni będzie lampa zawieszona w oknie. Najlepsze są oczywiście lampy LED, które dają ciepłe światło, nie zużywają dużo prądu i mogą się świecić praktycznie całą dobę. Tylko od naszej wyobraźni zależy będą to lampki zawieszone na karniszu w postaci sopli, nitek, gwiazdek czy jedna lampa w centralnym punkcie okna.

Czyste piękno

Jak udekorować salon i jadalnię

Najwięcej uwagi przywiązujemy do dekoracji salonu i jadalni. To tu zasiądziemy do świątecznego stołu, spędzimy czas z rodziną, przyjmiemy przyjaciół. Tu będziemy wyglądać pierwszej gwiazdy na niebie i rozpakowywać prezenty. Świąteczne dekoracje podkreślą wyjątkową atmosferę tych niezwykłych dni w roku. Najważniejszym elementem wystroju jest zazwyczaj pięknie „ubrana” choinka, zajmująca centralne miejsce w pokoju.

Święta stylowe

Nie musimy jednak ograniczyć się wyłącznie do niej. Nastrój zbudujemy przy pomocy światła sztucznego i naturalnego – niezastąpione będą świece, tealighty, świeczniki, lampki LED, lampki choinkowe.


Salon w świątecznej odsłonie

 Do dekoracji pokoju możemy wykorzystać zielone girlandy, złote łańcuchy, czerwone poinsecje, srebrzyste gwiazdy, dzwonki, orzechy i jabłka.

Girlandy i inne sposoby na świąteczną dekorację domu

W świątecznych dekoracjach reprezentacyjnych pokoi dominuje trend, który umownie możemy nazwać „”?, który odwołuje się do tradycyjnej kolorystyki i ozdób – jest bogaty i barokowy, z przewagą zieleni i czerwieni, pełno w nim stroików, girland, wiszących i stojących dekoracji. Wnętrza w stylu „glamour” wyglądają pięknie na zdjęciach w kolorowych magazynach, ale w rzeczywistości są skomplikowane do uzyskania, praco- i czasochłonne. Jeżeli jednak podoba ci się styl „glamour” to wykorzystaj wybrane pomysły do dekoracji swojego pokoju. Udekoruj okna bombkami ułożonymi na ozdobnej paterze, girlandami i łańcuchami.

Świąteczna kaskada

Na podłodze postaw rozłożyste czerwone poinsecje, wysokie, szklane wazony z gałązkami jedliny, renifery z wikliny.

Czas gwiazd

Na gzymsie kominka (o ile oczywiście go masz) połóż kolorowe jabłka, czerwone bombki, świeczniki, a na stolikach misy wypełnione orzechami, stroiki z zielonych gałązek przybrane czerwonymi wstążkami.

Przy kominku

Do dekoracji pokoju możesz też wykorzystać, pochodzące z tradycji anglosaskiej, ozdobne skarpety na prezenty i wieńce.

 

Półka prezentów

Do wnętrz w stylu nowoczesnym bardziej pasują proste, wywodzące się z tradycji skandynawskich formy i kształty ozdób. Świąteczny nastrój buduje się przede wszystkim przy pomocy światła sztucznego i naturalnego, oszczędnych, nieskomplikowanych dekoracji często z nietypowych materiałów. Niezastąpione są świece o różnych kształtach i wielkościach, umieszczone w świecznikach i lichtarzach, latarenki, tealighty w osłonkach umieszczone na parapetach okiennych, stolikach, szafkach, gzymsie kominka. Ustawione w rzędach lub grupach, po kilka, a nawet kilkanaście z powodzeniem uzupełnią sztuczne światło lamp.


Dekoracja wigilijnego stołu

W odsłoniętych oknach wieszamy okolicznościowe lampy w kształcie gwiazd lub lampki choinkowe.

Świąteczne ozdoby z szyszek

Na podłodze, zamiast tradycyjnej choinki stawiamy wysoki wazon z gałązkami jedliny, a na stole w ozdobnej misie układamy srebrzyste szyszki, czerwone jabłka, orzechy, pierniczki.

Świąteczna kompozycja z wiankiem

Dekorując pokój światłem pomyśl nie tylko o wizualnym efekcie. Pamiętaj też o bezpieczeństwie. Nigdy nie stawiaj świeczników blisko zasłon, firanek, ozdób wykonanych ze słomy, papieru, drewna. Do dekoracji okna wybierz raczej latarenki i tealighty w osłonkach ze szkła, metalu, porcelany niż świece. Możesz też wykorzystać lampy w kształcie świecznika, a nawet lampki choinkowe. Świece blokowe ustawiaj na odpowiednio dużych podstawkach.

Skromnie i stylowo 


Świąteczny wystrój domu

Dla większości z nas nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka – najczęściej naturalna:, świerk , jodła, lub sosna lub ich plastikowa wersja. Nic nie zastąpi zapachu i wyglądu naturalnych iglastych gałązek. Choć nie musi to być jodła pod sam sufit.

Jak wybrać choinkę na święta?

Świerk na swięta
Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk - zarówno świerk pospolity (Picea abies) – tańszy, jak i świerk kłujący (Picea pungens) -  znacznie droższy. Popularność świerku wynika z długiej tradycji, stożkowego pokroju i przystępnej ceny, a przede wszystkim intensywnego, żywicznego  zapachu świerkowych igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już od pierwszej minuty po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak wskazuje nazwa rośliny - są bardzo kłujące.

Jodła na swięta
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do tzn. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko na rynku). Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły nie pachną.

Sosna na świeta
Sosna pospolita (Pinus silvestris) nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Naturalne drzewka są jednak nieco kłopotliwe. W ciepłych mieszkaniach szybko gubią igły. Jeśli nie lubisz zbierać opadłego igliwia, ale nie wyobrażasz sobie domu bez prawdziwej choinki możesz wybrać drzewko w doniczce. Na wiosnę posadzisz je w ogrodzie albo postawisz na balkonie. 

W małych mieszkaniach doskonale sprawdzą się także pojedyncze sosnowe gałązki w wazonie, cyprysiki i jałowce w ozdobnych doniczkach, stroiki i wieńce zrobione z gałązek.


Lampa udekorowana na święta

Sztuczne choinki jako świąteczne dekoracje
Chętnie wybierane ze względu na swoje zalety: przystępną cenę, możliwość przechowywania i użytkowania przez kilka sezonów. Nie gubią igieł i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. To dobre rozwiązanie dla zapracowanych i zabieganych oraz tych wszystkich spośród nas, którzy wyjeżdżają na święta, ale chcieliby zachować świąteczny nastrój w domu. Niektóre sztuczne choinki do złudzenia przypominają naturalne kształtem, pokrojem gałęzi i  wyglądem igieł. Mogą też mieć przymocowane na stałe szyszki lub światełka. Dosyć popularne są choinki w kolorze białym lub o białych końcówkach gałązek. Występują w różnych wielkościach i kształtach; od niewysokich i wysmukłych po ponad dwumetrowe rozłożyste drzewa.


Nowoczesne dekoracje świąteczne

Większość sztucznych choinek łatwo złożyć na płasko i przechować, choć zdarzają się też takie, które mają gałązki mocowane do stelaża. Drzewka plastikowe są trwałe i łatwe do przechowywania. Posłużą ci przez wiele zim. Do złudzenia przypominają naturalne jodły i sosny. Niektóre mają już zamocowane oświetlenie. Są doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych i w bardzo wysokich pomieszczeniach; w biurach i obiektach użyteczności publicznej, a nawet na tarasie i przed domem. 

Jak udekorować choinkę?

Przede wszystkim ze smakiem i pomysłem oraz tak, aby pasowała do naszego domu i humoru. Możemy zdecydować się na klasyczne dekoracje w jednym lub w dwóch kolorach np. czerwonym i złotym. Możemy wybrać ozdoby z naturalnych materiałów i uzupełnić je o dzieła naszych pociech. Możemy pójść tropem ludowym i zawiesić na choince cukierki, jabłka, orzechy, drobne ciasteczka, czekoladki i radośnie łasuchować wraz z dziećmi. Możemy powiesić migoczące kryształki pięknie odbijające światło, delikatne gwiazdki i dzwoneczki. Możemy wreszcie wyjąć z zakamarków przechowywane i zbierane przez lata bombki i stworzyć eklektyczną choinkę, pełną wspomnień i rodzinnych historii.


Choinka w drewnianej skrzynce

Wśród choinkowych ozdób królują szklane bombki w najróżniejszych kolorach, wzorach i kształtach. Często pieczołowicie przechowywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Całe w srebrze lub bieli i w kryształkach, które pięknie mienią się w świetle. Bombki mogą być klasyczne, okrągłe lub przybierać fantazyjne kształty - aniołków, reniferów, lalek, serduszek, rajskich ptaków, zabawek i gwiazdek. Najczęściej wykonywane są ze szkła, ale jeżeli mamy małe dzieci to raczej wybierzmy bombki z nietłukących się materiałów.

Na choince nie może zabraknąć światełek, długich girland, którymi oplatamy drzewko. Do wyboru mamy światełka w różnych kolorach, natężeniu światła, migoczące i drgające. Sznury lampek choinkowych wieszamy w pierwszej kolejności, zawsze od góry do dołu. Dzięki temu oświetlimy choinkę równomiernie. Urody choince dodadzą łańcuchy, duże i małe gwiazdki, figurki, aniołki i gwiazda betlejemska zwieńczająca czubek drzewka.
zdjęcie

Historia choinki jako świateczny wystrój domu

Zwyczaj przystrajania choinki na Boże Narodzenie ma korzenie w średniowieczu. Iglaste drzewko zawdzięcza swą nobilitację świętemu Bonifacemu, który w VIII wieku nawracał pogan żyjących na terenie dzisiejszych środkowych i wschodnich Niemiec. Jak głosi legenda, pewnego dnia Bonifacy nakazał ściąć potężny dąb, darzony przez Germanów szczególną czcią. Upadając, drzewo zniszczyło wszystkie inne rosnące obok, oprócz niewielkiej jodełki. Bonifacy uznał to za znak niebios. Wiecznie zielone drzewko stało się symbolem chrześcijaństwa.
Pierwsze bożonarodzeniowe choinki w obecnym kształcie zaczęto ubierać na początku XVII wieku, na francusko-niemieckim pograniczu. Wieszano na nich jabłka i świeczki, a na czubku umieszczano gwiazdę. Zwyczaj przystrajania choinek na Boże Narodzenie upowszechnił się na początku XIX wieku w Niemczech i Austrii, a potem w całej Europie.

Zanim zaczęto produkować szklane bombki, na świątecznych drzewkach umieszczano ozdoby z papieru, słomy, drewna oraz różnego rodzaju słodycze i owoce. Ich dobór nie był przypadkowy, gdyż miały zapewnić rodzinie pomyślność w nadchodzącym roku. Jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, orzechy zawijane w złotko - dobrobyt i siły witalne, pierniki - dostatek, łańcuchy - wzmocnienie więzi rodzinnych. Gwiazdka na czubku choinki to pamiątka gwiazdy betlejemskiej i znak wskazujący wędrowcom drogę do domu, a dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie.

Pierwsze bombki ze szkła zaczęto wytwarzać w połowie XIX wieku we wschodnich Niemczech, w Turyngii. Ich produkcja była możliwa dzięki udoskonaleniu technologii wydmuchiwania bardzo cienkich i lekkich kul. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Tomas Edison opatentował elektryczne lampki na choinkę. Wcześniej zawieszano na drzewkach świeczki lub zimne ognie, co miewało przykre konsekwencje.

Czy wiesz, że ….

Oprócz choinki, tradycyjnym roślinnym elementem bożonarodzeniowych dekoracji jest jemioła, gałązki drzew iglastych i ostrokrzewu. Pęki jemioły, która jest symbolem miłości, przyjaźni i zgody, zawiesza się nad wigilijnym stołem albo nad wejściowymi drzwiami, kuchnią, czy kominkiem.

Czy wiesz, że….

 • Na polskiej wsi długo dominowała ozdoba, tak zwana „podłaźniczką”. Była to ucięta gałąź  sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

 • Dekoracje choinki nie były przypadkowe. Kiedyś na choince wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, ozdoby z papieru i słomy. Na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Każda ozdoba ma swoje symboliczne znaczenie:

  Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę,
  Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
  Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  Gwiazda betlejemska: wskazuje drogę do domu.
  Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Poinsecja czyli gwiazda betlejemska

Początkowo występowała jako motyw dekoracyjny ozdób choinkowych. Teraz coraz częściej staje się równoprawnym elementem dekoracji świątecznych, z powodzeniem zastępując tradycyjną choinkę. Nazwa gatunkowa poinsecji - Euphorbia pulcherrima - oddaje sprawiedliwość urodzie tej rośliny ozdobionej barwnymi liśćmi przykwiatowymi - po łacinie pulcherrima oznacza najpiękniejsza.

Do wyboru mamy nie tylko gwiazdy betlejemskie o jednobarwnych liściach przykwiatowych (przy kwiatkach), ale także pstrych, obrzeżonych, w plamki lub marmurkowych. Możemy wybrać rośliny klasyczne lub miniaturowe, o pofałdowanych "kwiatach" przypominających róże, intensywnie czerwone czy w odcieniach pomarańczy, różu i barwy kremowej. Pamiętajmy, że poinsecja jest trująca, więc należy uważać, aby dzieci jej nie spróbowały. 

 

Choinki żywe możecie nabyć u nas w sklepie, z transportem do domu  :-)  ZAPRASZAMY

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...