Deski, parkiet i panele na podłogę

Deski, parkiet i panele na podłogę
Drewno jest najbardziej naturalnym materiałem podłogowym. Posadzki drewniane dzielimy na: posadzki z litego drewna (parkiet, parkiet mozaikowy, mozaika przemysłowa, bruk) i materiałów drewnopochodnych - panele drewniane i laminowane. Lite drewno jest trwale, ciepłe, dekoracyjne, ładnie się starzeje. Dobrze ułożony parkiet będzie służył wielu pokoleniom. Drewno nie jest niestety najlepszym izolatorem akustyczny. Czasami może być konieczne położenie dywanu, by wyciszyć odgłosy chodzenia. Najlepiej zapobiec skargom sąsiadów i pod podłogą położyć warstwę izolacyjną.

Parkiet na podłogę

Deszczułki zwane klepkami łączy się na pióro i wpust. Mają grubość 16-22 mm, szerokość 3-15 cm, długość od 20 do nawet 200 cm. Klepki można układać na wiele sposobów: w jodełkę, w mozaikę, parkiet.
Niektóre parkiety na podłogę są intarsjowane (wł. intarsio - wykładzina), czyli zdobione wstawkami z innych gatunków drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Technika ta wymaga długiej praktyki i dużych zdolności manualnych. Intarsja była znana już w starożytności, została rozwinięta w okresie baroku i renesansu. Dawniej wzory wycinano ręcznie, dzisiaj coraz częściej używa się do tego techniki laserowej.

 

Parkiet w kuchni

 

WARTO WIEDZIEĆ


Jodełka francuska

Klepki parkietu przycięte na krótszych bokach pod skosem. Najczęściej pod kątem 45 stopni, ale zdarza się również docięcie parkietu pod kątem 30 lub 60 stopni. Po połączeniu naprzeciwległych klepek tworzy się linia prosta. Wielkość klepek może być różna. Idealnie byłoby dobrać ją tak, by klepek nie trzeba było przycinać, czyli żeby nie zostawały tak zwane „przycinki”.

 

Salon z kominkiemParkiet ozdobny

Nazywany mozaiką pałacową albo parkiet taflowy. Ekskluzywna, przykuwająca uwagę mozaika z elementów o różnych rozmiarach i kształtach, a także z różnych gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Czasem rzadkich, jak na przykład czarny i czerwony dąb, akacja, jawor, wiąz. Często wykonywana ręcznie na zmówienie według indywidualnie przygotowanego projektu lub jako replika starej posadzki.
Stosowane są głównie w salach bankietowych, konferencyjnych, pałacowych, w rezydencjach i w salonach. Pięknie prezentują się na dużych powierzchniach, chociaż elementy wzorów, dekory, czy bordiury coraz częściej są wykorzystywane w mniejszych pomieszczeniach.

Parkiet mozaikowy

Listewki (zwane czasem paluszkami lub lamelkami) o grubości 8-10 mm, szerokości od 1,8 do 2,3 cm i długości od 11,5 do 16,5 cm. Nie łączy się ich na pióro i wpust jak klepkę, a nakleja na siatkę z tworzywa sztucznego tak, by tworzyła prostokątne płyty (formatki). Najczęściej o wymiarach: 64 x 32 cm. Formatki układa się w dwóch kierunkach, w taki sposób by posadzka tworzyła charakterystyczną szachownicę (wzór kostka). Popularny jest także wzór angielski. Parkiet mozaikowy produkuje się z krajowych gatunków drewna: dębu, buku, jesionu.

 

Szare ściany w sypialni

 

Zobacz nasz wybór:

DESKI PODŁOGOWE

PARKIETY

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Deski na podłogę

Mają najczęściej grubość 21-30 mm, szerokość 8-18 cm i długość 50-600 cm. Im deski szersze i dłuższe tym droższe. Deski na podłogę produkuje się z drewna iglastego i liściastego. Tradycyjnie kładzie się je na legarach. Nowoczesne deski, które mają pod spodem rowkowania poprawiające wentylację posadzki, dzięki czemu są mniej narażone na odkształcanie, nakleja się bezpośrednio na wylewkę. Pod deski wskazane jest położenie izolacji akustycznej.

 

Przytulna nowoczesna jadalnia

 

Zobacz nasz wybór:

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga przemysłowa (sztorcowa)

Składa się z krótkich listewek (lamelek) bez pióro-wpustu o szerokości 0,8-3,5 cm, długości 10-30 cm i grubości 1 -2,2 cm, szerokość połączonych w płyty (formatki) za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ułożeniu. W płytach listewki połączone są na sztorc tak, że mocuje się je węższym bokiem do podłoża. Dzięki temu parkiety przemysłowe mają znaczną grubość (1-3,5 cm) i są niezwykle trwałe. Porównuje się je z deskami.
Podłogi przemysłowe wykonuje się najczęściej z drewna dębu, buk i jesion, a także z gatunków egzotycznych o zróżnicowanej kolorystyce: ipe, merbau, teak, jatoba, palisander, doussie. Nie rażą nawet widoczne różnice w kolorach, a układ słoi może być dowolny.

 

Czarna ściana w sypialniWARTO WIEDZIEĆ
Mozaika przemysłowa jest produkowana z odpadów powstałych przy przerobie drewna jest tańsza od desek czy klasycznego pakietu. Ze względu na zwiększoną wytrzymałość do niedawna była przeznaczona wyłącznie do fabryk, magazynów, zakładów produkcyjnych, biur i obiektów gastronomicznych. Ostatnio coraz częściej stosowana jest w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych.

 

 

Parkiet w łazience

 

Zobacz nasz wybór:

PARKIETY

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Bruk drewniany na podłogę

Składa się z pojedynczych kostek drewna o wysokości 60, 70, 80 lub 100 mm i przekroju poprzecznym (boki lub średnica) od 60 do 200 mm. Spotykane są również kostki brukowe o przekroju sześciokątnym. Ułożone wyglądają jak plaster pszczeli. Pojedyncze kostki są naklejone po kilka a nawet kilkanaście sztuk na siatkę termoplastyczną i tworzą arkusze podobne do arkuszy mozaiki ceramicznej czy szklanej. Bruk najczęściej jest produkowany z dębu, buku i nieco rzadziej z jesionu, a także z drewna egzotycznego.
Licową stroną kostek jest poziomy przekrój pnia z widocznym fragmentem kręgów usłojenia. Ten rodzaj podłogi jest bardzo twardy i nawet 10 krotnie bardziej odporny na ścieranie niż inne rodzaje podłóg drewnianych wykonanych z przekrojów wzdłużnych drewna. Bruk ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jest też szalenie efektowny. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt podłogi brukowej, można zestawić ze sobą różne gatunki i kolory drewna.

 

Kuchnia z czerwonymi szafkamiI TOBIE SIĘ UDA
Kostki powinno się układać równolegle do krótszej ściany pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na bruk w pomieszczeniach, w których posadzka jest narażona na zalanie, czyli w kuchni i łazience, profilaktycznie wprowadź w odległości 30 – 40 cm od ścian pas z kostek głęboko naciętych od spodu w kilku miejscach. W razie awarii wodnej, kostki te odkleja się od podłoża i zostaną wypchnięte do góry przez sąsiednie silnie pęczniejące elementy. Dzięki temu ściany ocaleją.

 

Schody z drewnianego bruku

 

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Panele drewniane na podłogę

Wyglądają jak klepka czy deski. W przeciwieństwie do podłóg z litego drewna są z klejone z kilku warstw. Wierzchnia warstwa to lakierowane drewno. Lakier jest utwardzony promieniami UV lub termicznie. Można też spotkać panele pokryte olejem, woskiem lub postarzane. Środkowa warstwa czyli warstwa nośna, zbudowana jest z listewek lub płyty wiórowej HDF. Spodnia to sklejka lub okleina z drewna iglastego. Układa się je jako podłogę pływającą, bez trwałego mocowania do podłoża.

 

Salon z białą ceglaną ścianą

 

ZALETY PANELI DREWNIANYCH NA PODŁOGĘ

 • Panele drewniane na podłogę nie wymagają co kilka lat cyklinowania ani lakierowania. Są łatwe i szybkie w montażu. Pozwalają na oszczędność czasu. A efekt jest od razu widoczny.
 • Ich warstwowa budowa sprawia, że się nie wypaczają. Można je położyć nawet na ogrzewanie podłogowe. A nawet w saunie. Niektóre mają dodatkową warstwę izolacji dźwiękowej, z kauczuku lub filcu, co poprawia akustyczność paneli.
 • Wysokiej klasy panele drewniane, o grubości nawet 15 mm (gwarancji 30 lat), dorównujące wytrzymałością parkietowi, są w cenie droższych gatunków drewna. Za ich wyborem przemawia jednak zużycie mniejszej ilości surowca. Są wiec bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Zasłona w sypialni

 

WADY PANELI DREWNIANYCH NA PODŁOGĘ

 • Tylko panele z wierzchnią warstwą powyżej 4 mm nadają się do ewentualnego szlifowania. W praktyce nie jest to jednak takie proste, a często okazuje się wręcz niemożliwe.
 • Łączenia paneli nie są, jak łączenia klepek w parkiecie, zalakierowane. W tych miejscach możliwe jest wchłanianie wilgoci z powietrza, podczas mycia podłogi czy z rozlanych płynów, co może powodować łódeczkowanie (wypaczanie się) krawędzi.
 • Panelach drewniane również nie są dobrym izolatorem akustycznym. Czasami może też wystąpić trzeszczenie na łączeniach.
 • Uwaga, panele drewniane na podłogę to nie to samo co panele laminowane!

 

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

 

Panele laminowane na podłogę

Warstwa wierzchnia paneli laminowanych to laminat lub papier z nadrukiem wzmocniony warstwą żywicy melaminowej, która chroni przed działaniem wody, a także zabezpiecza przed ścieraniem. Rdzeń panelu to płyta HDF, MDF lub wiórowa grubości 7-8 mm. Warstwa spodnia to najczęściej melamina. Również zabezpiecza panele podłogowe przed wilgocią i zapewnia im stabilność kształtu.
Nadruki to fotografie drewna, płytek ceramicznych, kamienia (niekiedy z wprasowywaną strukturą odzwierciedlającą słoje drewna lub fakturę płytki). Rzadziej spotykane są inne, na przykład abstrakcyjne wzory.

 

Pokój dziecka z lamperią

 ZALETY PANELI LAMINOWANYCH NA PODŁOGĘ

 • Są tanie, łatwe do ułożenia, nie wymagają cyklinowania i lakierowania, trwałe i niekłopotliwa w eksploatacji.
 • Układane bezklejowo można zabrać podczas przeprowadzki.

 

Kamień wokół kominka

 

WADY PANELI LAMINOWANYCH NA PODŁOGĘ

 • Imitacje drewna czy kamienia wyglądają nienaturalnie, plastikowo. W najtańszych nadruki są słabej jakości co podkreśla, że mamy do czynienia z imitacją.
 • Nie można ich można układać w kuchni i łazience jeśli rdzeń jest z płyty wiórowej. Trzeba szukać paneli z rdzeniem z płyty HDF o podwyższonej odporności na wodę.
 • Są bardzo akustyczne. Jeśli nie mają systemu tłumiącego kroki wydają nieprzyjemne, głuche stuknięcia podczas chodzenia w butach na twardej podeszwie i na obcasach. Wówczas należy profilaktycznie zastosować warstwę podkładową - piankę wyciszającą.
 • Panele laminowane nie są odnawialne. Uszkodzonych nie można naprawić.

 

Zobacz nasz wybór:

PANELE LAMINOWANE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

 

Zrób to sam

Drewno może być zabezpieczone pokostem, woskowane. Obie metody pozwalają zachować jego naturalny kolor, aksamitny połysk i podkreślą usłojenie. Zabieg olejowania trzeba powtarzać.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...