Jak dopasować dywan do funkcji wnętrza?
Nawet najpiękniejszy dywan nie spełni twoich oczekiwań i nie będzie cię cieszyć jeżeli nie dostosujesz go do funkcji wnętrza. Inne dywany sprawdzą się w salonie, w jadalni inne w sypialni a zupełnie inne w kuchni.
(1).jpg)
Nowoczesny salon z eklektyczną galerią ścienną
Jaki dywan do salonu?
Pokój dzienny wymaga dłuższego namysłu, wybierając dywan musisz wziąć pod uwagę styl i kolorystykę pomieszczenia. Jaki dywan wybrać: nowoczesny czy tradycyjny, wykonany z naturalnych czy sztucznych włókien. W pokoju dziennym, który pełni dodatkową funkcję jadalni lub miejsca do pracy najlepiej wyglądają mniejsze dywany w jednolitych kolorach. Za ich pomocą można wydzielić różne strefy: wypoczynkową – z wygodną kanapą, małym stolikiem i fotelem, domowe biuro – z biurkiem i krzesłem, jadalnię – ze stołem i krzesłami.
.jpg)
Skandynawski salon z białą podłogą
Godnym polecenia rozwiązaniem są długowłose dywany do salonu typu „shaggy”, uzupełnione o kolorowe poduchy stanowią dodatkowe miejsce do siedzenia. Jeżeli po pokoju biegają zwierzęta i bawią się dzieci unikaj dywanów z naturalnej wełny. Są trudniejsze do utrzymania w czystości.
.jpg)
.jpg)
Drzwi przesuwane w salonie / Błękitny salon
Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem salonu, który pełni tylko funkcje salonowe, czyli reprezentacyjnego wnętrza do bawienia i przyjmowania gości; wybierz wełniany, ręcznie tkany dywan w orientalne wzory. Będzie pięknie komponował się ze skórzanymi kanapami i stanowił unikalną ozdobę. Nie stawiaj na nim mebli, nie tylko dlatego, że mogą odkształcić naturalne włókna. Potraktuj dywan jak dekorację i wyeksponuj jego urodę.
Jaki dywan do jadalni?
W tradycyjnej jadalni zazwyczaj kładzie się dywan pod stołem. Taki dywan powinien być odpowiednio duży, a więc zanim zdecydujesz się na zakup zmierz stół wraz z odsuniętymi od niego krzesłami i dodaj 20 cm z każdej strony. W ten sposób uzyskasz minimalną wielkość dywanu.
.jpg)
Salon z jadalnią
Jeżeli masz okrągły stół to twój dywan do jadalni także powinien być okrągły.
.jpg)
Eklektyczna jadalnia
W nowoczesnych jadalniach rzadziej kładzie się dywany pod stołem, co nie znaczy, że powinieneś ich unikać. Wybór należy do ciebie. Dobrym rozwiązaniem są naturalne dywany jutowe. Pamiętaj, że niewielki dekoracyjny dywan lub chodnik w jadalni, będzie zawsze wyglądał atrakcyjnie i wprowadzi miłą domową atmosferę. Potraktuj go raczej jak piękną ozdobę, a nie przedmiot użytkowy.
Jaki dywan do sypialni?
Do sypialni najlepiej pasują niewielkie dywaniki z włókien naturalnych lub długowłose dywany typu „shaggy” w neutralnych barwach. Ważne aby były miłe i miękkie w dotyku. To przecież właśnie na dywanie postawimy bosą stopę wcześnie rano.
.jpg)
Łóżko z baldachimem
Jeżeli mieszkamy w wielorodzinnym domu lub mamy hałaśliwych sąsiadów korzystnym rozwiązaniem będzie wykładzina dywanowa, która stanowi dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Granatowa ściana w sypialni
Niezależnie czy wybierzemy dywan do sypialni czy wykładzinę powinniśmy zadbać o dyscyplinę kolorystyczną.
.jpg)
Malowana na biało podłoga w sypialni
Nadmiar wzorów i kolorów nie sprzyja relaksowi, zwłaszcza w małej sypialni: stonowane, jasne barwy, drobne wzory, delikatne nastrojowe światło ułatwią wypoczynek.
Jaki dywan do pokoju dziecka?
Do pokoju dziecka polecane są dywany z włókien sztucznych, odporne na zanieczyszczenia. Popularne są dziecięce dywany w zabawne lub edukacyjne wzory. Pamiętaj jednak, że nadmiar bodźców nie jest korzystny dla małego dziecka. Kolorowy dywan wymaga stonowanych, jednobarwnych mebli i dodatków. Nie powinien być też za duży. Jeśli pokój dziecinny jest niewielki, a meble kolorowe to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednobarwny, łatwy do utrzymania w czystości dywan ze sztucznych włókien.
.jpg)
Sypialnia dziecięca z dwoma łóżkami
Nie zapomnij o macie antypoślizgowej. Urządzając pokój nastolatka warto zapytać go o zdanie. Pewnie zaskoczy nas swoimi preferencjami. Dziewczynka prawdopodobnie polubi pokój w stylu „pensjonarki” z białymi meblami i pasiastym chodnikiem, chłopiec – industrialne klimaty.

Łóżko na podeście
Choć równie dobrym rozwiązaniem będzie skóra owcza pod łóżkiem, mata z juty, patchworkowy chodnik albo dywanik w abstrakcyjne wzory.
Jaki dywan do kuchni?
Czy możemy położyć dywan w kuchni? Nawet w małej kuchni możemy położyć może nie dywan ale na pewno chodnik. Kuchnia w stylu skandynawskim aż prosi się dziergany chodnik.
.jpg)
Kuchnia ze stalowym blatem
Ostatnio bardzo modne są też chodniki do kuchni z kolorowego, odpornego na wodę polipropylenu. Jeżeli nasza kuchnia jest duża lub połączona z pokojem dziennym to dywan będzie mile widzianym elementem wystroju.

Żyrandol w kuchni
Należy jednak unikać bezpośredniego sąsiedztwa z blatem roboczym czyli zachować odległość ok. 1 m. W kuchni najlepiej sprawdzi się dywan lub chodnik wykonany w włókien sztucznych, łatwy do pielęgnacji i czyszczenia. Warto zabezpieczyć go przed przesuwaniem matą antypoślizgową. W dużych tradycyjnych kuchniach, gdzie toczy się codzienne życie rodziny często wydzielamy kącik wypoczynkowy – to idealne miejsce na wygodny fotel uzupełniony o niewielki dywanik kuchenny.
.jpg)
Mała kuchnia otwarta na salon
Dywany w innych wnętrzach
W niewielkich pokojach lepiej sprawdzą się dywany jednokolorowe lub o dyskretnych wzorach, lekkie i nieduże. W dużych salonach można zaszaleć z wielkością, ale lepiej uważać ze wzorem.
.jpg)
Szary salon
Jeżeli mieszkamy w domu i często wychodzimy z pokoju do ogrodu połóżmy mały dywanik przed drzwiami tarasowymi. Będzie ładnie wyglądał i zatrzyma kurz w lecie, a chłód w zimie.
.jpg)
Nowoczesny przedpokój z wyjściem na taras
W przedpokojach, korytarzach i innych pomieszczeniach narażonych na zanieczyszczenia lepiej sprawdzają się dywany i chodniki z tworzyw sztucznych niż włókien naturalnych. Nie obawiaj się, że będą wyglądały mniej elegancko. Współcześnie produkowane dywany z wiskozy czy poliestru w niczym nie ustępują tym z wełny lub bawełny.
.jpg)
Wolno stojący wieszak w przedpokoju