zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Jak wybrać podłogę?

Jak wybrać podłogę?
Wybierając materiał na podłogę możesz skoncentrować się na przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. W tym wypadku najważniejsze są parametry fizyczne materiałów podłogowych i ich właściwości użytkowe: trwałość, komfort, izolację cieplną i akustyczna, bezpieczeństwo. Jeśli uda ci się pogodzić oba kryteria podłoga będzie nie tylko efektownie wyglądać, ale dobrze i długo ci służyć. Oto ściągawka, która ułatwi Ci decyzję jaką podłogę wybrać i do jakiego pomieszczenia.

Podłoga w kuchni

Podłoga w kuchni powinna być trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Odpowiedni będzie gres, terakota, klinkier, kamień, konglomerat, nawet drewno. Gres, terakota, klinkier, a także kamień są efektowne i praktyczna, ale też zimne w dotyku, chyba że ułoży się pod nimi ogrzewanie podłogowe.

Gres

Płytki gresu mają wyjątkowo niską nasiąkliwość (nie będą powstawały plamy) i praktycznie są nieścieralne, dlatego niezmienione będą ci służyć latami. A jeśli wybierzesz duże formaty zminimalizujesz ilość fug, które są słabym ogniwem wszystkich podłóg ceramicznych. Fugi nie łatwo wyczyścić, a z czasem się wykruszają i trzeba je uzupełniać. Gres polerowany jest trudniejszy w utrzymaniu od gresu matowego i niebezpiecznie śliski.

 

 

Kuchnia z niebieskimi szafkami

 

Terakota i klinkier

To płytki ceramiczne o szkliwionej, gładkiej powierzchni i niskiej nasiąkliwości. Dostępne są w wersji matowej i błyszczącej. Niestety terakota jest mniej odporna od gresu; łatwiej się wyciera, częściej pęka i obtłukuje się. Na przykład, gdy upuścisz coś ciężkiego.

 

Rustykalna kuchnia

Granit

Z kamieni naturalnych na kuchenną podłogę odpowiedni będzie nienasiąkliwy i odporny na ścieranie granit. Także wodoodporny i trwały łupek. Natomiast wapień, piaskowiec, trawertyn przez lata będą wyglądać tak pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zabezpieczone. Posadzki kamienne są łatwe w utrzymaniu także dlatego, że kamienne pytki mogą mieć większe formaty niż kafle, a więc na podłodze będzie mniej spoin do czyszczenia.

 

Kuchnia w stylu lat 20.

Konglomerat

Na kuchenną podłogę dobre będą również konglomeraty granitowo-kwarcowe. Są trwałe, odporne i mają ciekawą kolorystykę. Występują także w dużych formatach.

Wykładziny elastyczne

Odpowiednie do kuchni są także wykładziny elastyczne. Są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na wodę i całkowicie wodoszczelne. Oczywiście pod warunkiem, że położymy jeden kawałek w całym pomieszczeniu. Zaletą jest także nieograniczony wybór kolorów i wzorów w najróżniejszych stylach. W kuchni sprawdzą się wykładziny grube, bardziej sprężyste. Podczas kręcenia się po takiej wykładzinie w trakcie gotowania nogi się mniej męczą. Także antybakteryjna wierzchnia warstwa i antypoślizgowa powierzchnia mogą być w kuchni dodatkowymi zaletami. Z powodu bezpieczeństwa nie powinno się też żadnych wykładzin czyścić środkami z nabłyszczaczem ani pastować.

 

Kuchnia z gumową wykładziną

 

Posadzka drewniana

Posadzka drewniana jest przyjemna i ciepła w dotyku, a również bezpieczna (amortyzuje upadki). Do kuchni wybierz twarde drewno. Z rodzimych gatunków najlepsze będą: dąb, akacja, czereśnia, jawor, klon, a z egzotycznych ipe (lapacho), badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, sucupira, brazylijska wiśnia. Najlepsze będą duże deski lub parkiet. A żeby posadzka była trwała i łatwa do utrzymania w czystości musi być w dobrym gatunku; bez przebarwień i bez sęków (mogą wypadać pod wpływem intensywnego użytkowania i wilgoci). Drewno trzeba też zabezpieczyć środkiem do uszczelniania krawędzi, by nie wnikała w nie i pod nie woda. W kuchni można też położyć kilkakrotnie lakierowane panele drewniane. Ciekawą opcją do zastosowania w kuchni jest także parkiet przemysłowy lub bruk drewniany z drewna krajowego, na przykład z dębu i buku lub z drewna egzotycznego. Oba materiały przeznaczone do trudnych warunków; są twarde i odporne na ścieranie. A także panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności i linoleum.

 

Otwarta kuchnia

 

 

Zobacz nasz wybór:

PŁYTKI CERAMICZNE

TERAKOTA

KAMIEŃ

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w łazience

Płytki ceramiczne to najczęściej stosowane, praktyczne rozwiązanie na podłogę w łazience. Gres, terakota, mozaika – są trwałe, odporne na wilgoć, grzyby i pleśń. Nie mają sobie równych, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Podobne właściwości ma kamień naturalny.
A, że w łazience podłoga nie jest narażona ani na ciężkie buty, ani na buty na obcasach możesz sobie też pozwolić na mniej odporną na ścieranie szklaną mozaikę czy szklane płytki. Szkło barwione w masie lub lakierowane od spodu ma głębię i pięknie odbija światło. Taka posadzka żyje i jest efektowna.

 

Mozaika na podłodze w łazience


Do łazienki nadaje się również odpowiednio przygotowany trawertyn, granit i marmur, oraz stosunkowo tanie podłogi z winylu, gumy, linoleum. Są to materiały łatwe do utrzymania w czystości.
Wody nie boją się także specjalne, przeznaczone do łazienek laminowane panele podłogowe. Niektóre mają warstwę antypoślizgową.
Pod podłogami ceramicznymi, kamiennymi, szklanymi można zamontować ogrzewanie podłogowe.

W łazience sprawdza się też ciepłe i przyjemne w dotyku drewno. Najlepiej olejowane. Olej wnikając w pory drewna, dodatkowo zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci. Trzeba jednak wybrać twarde i oleiste gatunki: teak, wenge, merbau, lapacho, modrzew.

 

Łazienka z rustykalną podłogą

 

I TOBIE SIĘ UDA
Przy wyborze drewna na podłogę do łazienki najprościej jest kierować się całkowitym (objętościowym) współczynnikiem skurczu wyrażanym w %. Im niższy, tym drewno jest bardziej odporne na wilgoć. Do łazienek poleca się drewno o całkowitym współczynniku skurczu poniżej 10%. Merbau –ma współczynnik skurczu 9%, teak, iroko, jatoba, doussie - 9, 5%, ale już lapacho-12,5%. Tyle, co dąb. Ważne jest również, by przed zakupem sprawdzić wilgotność drewna – powinna wynosić 7- 10%. Drewno o takiej właśnie wilgotności będzie się mniej rozsychało pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności w łazience. Również podłoże musi być jak najbardziej suche.

 

Zobacz nasz wybór:

PŁYTKI CERAMICZNE

KAMIEŃ

PANELE LAMINOWANE

DESKI PODŁOGOWE 

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w pokoju dziennym

Pokój dzienny to przestrzeń wspólna domu służąca domownikom, jak i gościom. Pełni, więc także rolę reprezentacyjną. Dlatego poza użytkowymi walorami, jak trwałość, odporność na uszkodzenia i łatwość utrzymania w czystości, oczekujemy, że będzie wyróżniać się także efektownym wyglądem. Komfort cieplny, izolacja akustyczna czy bezpieczeństwo często schodzą na plan dalszy.

Najbardziej uniwersalnym materiałem na podłogi w części dziennej będzie drewno. Ciepłe, przyjazne, trwałe, a także dostępne w wielu gatunkach i kolorach pozwala stworzyć podłogę spełniająca najwyższe wymagania użytkowe i pasującą do wnętrz w każdym stylu.

 

Dekoracyjne panele w saloniePłyty kamienne
(granit, marmur, trawertyn, piaskowiec, wapień czy łupek), gres, terakota są równie odpowiednim wykończeniem całości podłóg w strefie dziennej. W naszym klimacie wydają się jednak zbyt chłodne. Wrażenia tego nie niweluje nawet ogrzewanie podłogowe. Zmysły możesz nieco oszukać stosując gres imitujący drewno czy wykładziny dywanowe. Możesz też położyć kamień czy płyty ceramiczne tylko w miejscach narażonych na silne zabrudzenia, przy wejściu z tarasu, w otoczeniu kominka.

 

 

Okładzina korkowa w salonieW nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się także podłogi z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej.

 

Salon z podłogą z żywicyMniej popularne są u nas wykładziny dywanowe i elastyczne. Szkoda, bo są ciepłe i praktyczne. Szczególnie w mieszkaniach i domach wielorodzinnych, do których rzadko wchodzi się prosto z podwórka czy ogrodu. Wykładzina właściwie dobrane do stylu wnętrz również może dać spektakularny efekt.

 

Wykładzina w salonie

 

 

Zobacz nasz wybór:

KAMIEŃ

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w sypialni

Wszystkie rodzaje podłóg odpowiednich do części dziennej z salonem możesz użyć również w sypialni. A, że podłoga w sypialni jest zwykle mniej intensywnie eksploatowana możesz pozwolić sobie również na mniej odporne na ścieranie i nie tak trwałe materiały jak w części dziennej. To dobry sposób, by trochę zaoszczędzić. Na przykład wybierając zamiast podłogi z litego drewna – panele drewniane, które mają tylko cienką warstwa drewna (2-6 mm), więc nie wytrzymają częstej renowacji. Idealne do sypialni są też wykładziny dywanowe. Chronią przed zimnem, wygłuszają kroki. Są miękkie, sprężyste, i niezbyt drogie. Na podłogę do sypialni odpowiednie są wykładziny pętelkowo-strzyżone, strzyżone, welurowe. Najlepiej swoją rolę spełni jednak wełniana – wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Dzięki temu powietrze w sypialni stanie się mniej suche i zdrowsze. Piękne, ciepłe i ciche są także wykładziny z sizalu, trawy morskiej, juty czy włókna kokosowego. Do sypialni chętnie jest wybierany także odporny na wgniecenia, ciepły i wyciszający parkiet z korka.

 

Wydzielony aneks sypialny

 

Zobacz nasz wybór:

PANELE LAMINOWANE

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w pokoju dziecka

Podłoga w pokoju dziecięcym powinna być ciepła i miękka, by uprzyjemnić raczkowanie małym dzieciom i zabawy starszym, a także amortyzować upadki. Najlepiej, by była drewniana. Drewniane podłogi są również zalecana dla alergików.
Ze względu na trwałość i odporność na zarysowania polecane są także panele laminowane. Nie muszą imitować drewna.

 

Nowoczesna sypialnia niemowlaka z romantycznym baldachimem


Na podłogę w pokoju dziecka prawdzają się również wykładziny elastyczne. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu. Mają właściwości bakteriostatyczne, antystatyczne, a także są odporne na rozwój grzybów i bakterii, czyli również są odpowiednie dla alergików. Większość wykładzin elastycznych wykończona jest miękką pianką o właściwościach amortyzujących.

 

Pokój nastolatka z szarą lamperią


A jeśli myślisz o miękkiej wykładzinie dywanowej to wybierz taką z krótkim gęstym runem z poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie. Najlepiej na podkładzie filcowym lub tak zwanej pianomacie, które wyciszają i ocieplą podłogę. Pamiętaj, że są także antyalergiczne wykładziny dywanowe, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się kurzu podczas chodzenia. A jeśli chcesz położyć w dziecinnym pokoju dywan to z akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń.

 

Łóżko na podeście

 

Zobacz nasz wybór:

PANELE LAMINOWANE

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w przedpokoju

Przy drzwiach wejściowych pożądane są materiały, którym nie straszne błoto, piasek, wilgoć wnoszone do domu na butach. Liczy się duża wytrzymałość na nacisk oraz ścieranie, a także odporność na wilgoć. Ważne jest także, by podłoga w przedpokoju była łatwa do utrzymania w czystości.
Polecany jest gres, kamień naturalny, terakota, klinkier.

Gres polerowany

Gres polerowany do przedpokoju jest bardziej śliski niż gres matowy czy strukturalny, ale też dzięki gładkiej powierzchni łatwo usuwa się z niego zabrudzenia. Jest jednak niebezpieczeństwo, że intensywnie użytkowany w holu gres może zmatowieć. Na szczęście, nawet wówczas nie zmienia barwy dzięki jednolitej strukturze. Wybierz jak największe formaty kafli, tak żeby na podłodze było jak najmniej spoin do czyszczenia. Gres sprawdzi się także w domu, w którym jest pies.

 

Przedpokój z pasiastą tapetą

 

Granit

Podobne do gresu właściwości ma granit. Jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie. Do holu odpowiedni będzie także odporny na wodę i ścieranie, a także niewymagający specjalnej pielęgnacji łupek. Często stosowane są także inne, mniej odporne na ścieranie, kamienie naturalne jak ciemne odmiany marmuru (są trwalsze od tych jasnych), trawertyn, a także piaskowiec i wapień. Te ostatnie sprawdzą się pod warunkiem jednak, że zostaną odpowiednio zabezpieczone przez częste woskowanie i polerowanie. Posadzki kamienne w przedpokoju są łatwe do czyszczenia. Tak, jak w wypadku gresu, im kamienne płyty większe tym ich utrzymanie łatwiejsze.

 

Przedpokój z marmurową podłogąTerakota i klinkier

Terakota i klinkier mają nieco większą nasiąkliwość niż ges czy większość kamieni naturalnych i nie są tak twarde, a więc i nie tak wytrzymałe. Za to gładka powierzchnia sprawia, że terakotę i klinkier łatwo się myje. Problem może być jedynie z czyszczeniem fug. Jeśli w domu są dzieci czy osoby starsze wybierz płytki antypoślizgowe.

 

Terkota w przedpokoju

Konglomerat i panele laminowane

Na podłogę w przedpokoju bardzo dobre będą także trwałe, odporne konglomeraty granitowo-kwarcowe. A także laminowane panele podłogowe odporne na wilgoć i o wysokiej klasie ścieralności.

Drewniana podłoga

Jeśli myślisz o drewnianej podłodze do przedpokoju wybierz twardy gatunek drewna: grusza , jabłoń, dąb czerwony, jesion , wiśnię i bardzo twarde: dąb, buk, grab, robinia akacjowa, heban, kokos.

 

Komoda w przedpokojuW holu wejściowym doskonały będzie parkiet przemysłowy lub bruk drewniany. Ten ostatni jest odporny nawet na kobiece szpilki.

 

Kolorowe wieszaki w przedpokoju

 

Zobacz nasz wybór:

PŁYTKI CERAMICZNE

TERAKOTA

KAMIEŃ

DESKI PODŁOGOWE

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Podłoga w małym mieszkaniu

Inna podłoga w każdym pomieszczeniu poszatkuje mieszkanie na klitki. I odwrotnie - taka sama podłoga w całym mieszkaniu ujednolici przestrzeń, a tym samym optycznie ją powiększy. Dlatego w niewielkim mieszkaniu zdecyduj się na jeden, najwyżej dwa rodzaje podłogi. Także w kuchni, łazience i przedpokoju może to być drewno: deski, klepka, klepka przemysłowa czy panele. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na egzotyczny gatunek drewna o wysokich parametrach użytkowych. Warta polecenia jest też wykładzina elastyczna. A także beton i żywica. Płytki ceramiczne (gres, terakota) i kamień naturalny wniosą do mieszkania wrażenie chłodu. Wrażenia tego nie zniweluje nawet ogrzewanie podłogowe. Poza tym są to materiały twarde, które nie amortyzują kroków. Chodzenie po nich może być meczące dla nóg. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zależy ci na ceramicznej czy kamiennej posadzce przynajmniej w sypialni połóż dywan. Wstając z łóżka będzie przyjemnie stanąć na ciepłej i miękkiej tkaninie.

 

Mieszkanie bez przedpokoju

 

I Tobie się uda
Pamiętaj, że wzorzyste powierzchnie w małym mieszkaniu wprowadzą wrażenie nadmiaru (zagęszczenia) i zmniejszają optycznie mieszkanie. Lepiej stosować je ostrożnie i wybierać drobne desenie. Przy tym wzorzysta powierzchnia to także powierzchnie drewniane z drewna o wyraźnych słojach czy kamienne o gęstej siatce żyłek, jak popularny marmur Forest Brown.

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...