Szklana podłoga

Szklana podłoga
Płyty szklane i szklane elementy konstrukcyjne to rzadkie rozwiązanie. Stosuje się je na schodach, półpiętrach, antresolach. Wszędzie tam, gdzie dzięki swojej przejrzystości wzbogacają architekturę i optycznie powiększają przestrzeń. Służą tez do doświetlenia ciemnych pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że otwierają widoki nie tylko z góry na dół, ale i odwrotnie.

Jakie szkło na podłogę wybrać?

Najbardziej odpowiednie na podłogi jest szkło wielowarstwowe laminowane. Zazwyczaj składa się z trzech warstw szkła hartowanego lub półhartowanego (połączonych ze sobą folią PVB, która zapewnia utrzymanie całości konstrukcji w przypadku jej rozbicia i pozwala utrzymać bezpieczeństwo konstrukcji do czasu jej wymiany). Tafle szklane powinny być oszlifowane, niezależnie od tego czy będą widoczne czy też nie. Usunięte podczas szlifowania nieregularności na krawędziach zwiększają wytrzymałość szkła.

Tafle szkła muszą opierać się na drewnianych lub metalowych stelażach. Szkło nie może stykać się z żadnym twardym materiałem. Dookoła tafli trzeba przewidzieć elastyczną spoinę (uszczelkę), z gumy lub silikonu zachowującą swoje właściwości pod obciążeniem. Zadaniem uszczelki, poza odizolowaniem szkła od elementów nośnych, jest amortyzacja drgań.

Podłogę szklaną można pokryć warstwą antypoślizgową. Nakłada się ją metodą sitodruku przed procesem hartowania.

Pomiędzy taflami szkła można umieścić kolorową, transparentną folię czy drukowany na transparentnej folii obraz.

Podłogę można wykonać również ze szkła typu crash zwanego czasem szkłem lodowym. Środkowa warstwa hartowana po stłuczeniu tworzy nieregularny wzór „uwięziony” pomiędzy warstwami zewnętrznymi.

Tafle szkła laminowanego lub kasetony pokryte szkłem laminowanym można też układać, jako posadzkę na betonowej wylewce. Projektując szklaną podłogę trzeba pamiętać o odpowiednich uszczelkach.

Standardowe szklane posadzki mają od 24 mm do 46 mm. Możliwe są również inne grubości, których dobór powinien być zweryfikowany przez konstruktora.

 

Biuro na antresoli

 

ZALETY SZKLANEJ PODŁOGI

 • Przejrzyste szkło nie stanowi bariery dla wzroku, optycznie powiększają przestrzeń. Pozwala doświetlić ciemne pomieszczenia.
 • Szkło jest łatwe do utrzymania. Posadzkę wystarczy odkurzać, a od czasu do czasu zmyć detergentem.
 • Szkło laminowane stanowi doskonałą barierę akustyczną, ponieważ ma znacznie wyższy współczynnik izolacyjności akustycznej niż szkło monolityczne podobnej grubości. Zdolność tłumienia hałasu jest spowodowana właściwościami folii znajdujących się między warstwami szkła.
 • Szkło wielowarstwowe (laminowane) jest bezpieczne. Po zbiciu fragmenty szkła pozostają mocno związane z folią, minimalizując ryzyko okaleczenia.

WADY SZKLANEJ PODŁOGI

 • Szkło jest śliskie. Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy coś się rozleje lub pomyciu, zanim podłoga wyschnie.
 • Szklana podłoga jest twarda. Dłuższe chodzenie po nim może męczyć nogi.
 • Szklane podłogi są drogie. Także, dlatego, że wymagają profesjonalnego wykonawstwa i montażu.

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Szklana mozaika na podłogę

Ze szklanych okładzin najbardziej popularne są mozaiki. Mają różne wielkości, kształty, kolory i faktury. Są barwione w masie (transparentne) lub lakierowane od spodu (mają głębie, ale nie są przejrzyste). Mogą zawierać różne domieszki, na przykład metali szlachetnych.
Nie są nasiąkliwe, dlatego nadają się do miejsc wilgotnych, a nawet zalewanych wodą. Sprawdzają się zwłaszcza w łazienkach, pokojach kąpielowych, w saunach i basenach.

Szklana mozaika na podłogę stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Można układać dowolne desenie, wręcz całe obrazy. Szkło daje wrażenie głębi i pozwala na uzyskanie wspaniałych efektów światłocieniowych. Świetnie się sprawdza w mocnym, sztucznym świetle. Odbijając światło mozaiki powiększają optycznie przestrzeń.

Technika ich montażu jest taka sama jak mozaik ceramicznych. Szklane kostki naklejane są na siatkę tworzywa lub na papier i tworzą arkusze (najczęściej o wymiarach 30 x 30 cm). Papier dodatkowo chroni kostki przed zarysowaniem podczas przechowywania i transportu. Mozaikę nakleja się siatką do dołu, a papierem na zewnątrz. Po naklejeniu mozaiki, a przed jej fugowaniem zrywa się papier.
Do układania szklanych mozaik na podłodze warto zastosować klej na bazie białego cementu, który nie zmieni koloru transparentnych kostek. Z tego samego powodu ważne jest również staranne dobranie koloru fugi. Przed położeniem mozaiki najlepiej zrobić próbę. Pod szklaną mozaiką można zamontować ogrzewanie podłogowe.

 

Szklana mozaika w łazience

 ZALETY SZKLANEJ MOZAIKI NA PODŁOGĘ

 • Jest odporna na wodę, wytrzymała na wysokie temperatury i ich nagłe zmiany. Bez obaw możemy zastosować szklana mozaikę w basenie, jacuzzi, saunie. Mozaika szklana jest też odporna na substancje chemiczne. Świetnie nadaje się też do pokrywania różnego rodzaju krzywizn, łuków, kolumn, można okładać nią schody, brodziki, siedziska.
 • Szklaną mozaikę łatwo jest utrzymać w czystości. Problem mogą stanowić jedynie fugi. Łatwiejsze w utrzymaniu są fugi epoksydowe. Niestety fugi te są trudne w aplikacji.

WADY SZKLANEJ MOZAIKI NA PODŁOGĘ

 • Szklana mozaika jest bardziej śliska niż ceramiczna.
 • Jest też podatna na zarysowania. Dlatego nie poleca się jej do miejsc o dużym natężeniu ruchu. W łazience, w której chodzimy na ogół w kapciach lub boso, sprawdzi się bardzo dobrze.
 • Szklane mozaiki mogą być bardzo drogie.

 

Zobacz również:

BETONOWA PODŁOGA

DREWNIANA PODŁOGA

JAK WYBRAĆ DYWAN?

JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ?

PŁYTKI CERAMICZNE

PODŁOGA W STYLU WNĘTRZA

PODŁOGA Z CEGŁY

PODŁOGA Z KAMIENIA

PODŁOGA Z METALU 

PODŁOGA Z ŻYWICY

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...