Boazeria drewniana

Boazeria drewniana
Boazeria drewniane stosuje się zarówno we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. Tradycyjnie boazerie wykonuje się z desek różnej szerokości i o różnych profilach lub z innych gotowych elementów łączonych przy pomocy złącz ciesielskich na tak zwane własne lub obce pióro. Drewniane boazerie można zaprojektować w każdym stylu. A mnogość gatunków drewna o rożnym usłojeniu i w różnych odcieniach daje duże pole do popisu. Każda boazeria może być niepowtarzalna. Drewno można też różnie wykończyć: lakierować, bejcować, olejować, malować na dowolne kolory.

Jakie drewno na boazerię?

Pokój dla dziewczynek na poddaszu

Boazerie najczęściej wykonywane są na wymiar z tarcicy drewnianej. Takie usługi oferują zakłady stolarskie. Niektóre wręcz specjalizują się w produkcji boazerii, także klasycznych, na przykład angielskich czy francuskich. W sklepach z artykułami drzewnymi można też kupić gotowe deski, a także moduły, które są znacznie tańsze.

Na boazerię nadaje się drewno wszystkich gatunków drzew krajowych i egzotycznych. Najdroższe jest twarde drewno szlachetnych liściastych gatunków drzew: dąb, modrzew, mahoń. Znacznie tańsze jest miękkie drewno drzew iglastych: sosny i świerku.

Boazerię można również wykonać z materiałów drewnopochodnych. Moduły na przykład ze sklejki czy fornirowanej płyty MDF pozwalają pokryć duże płaszczyzny ścian stosunkowo niskim kosztem. By efektownie wyeksponować naturalną urodę drewna, można na przykład ułożyć na przemian płyty z usłojeniem w poziomie i w pionie, tak żeby powstała szachownica. Taka ściana jest dobrym tłem dla obrazów i mebli.

Zobacz nasz wybór: BOAZERIE, PANELE ŚCIENNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

CEGŁA NA ŚCIANĘ

Jak zabezpieczyć drewnianą boazerię?

Boazeria w przedpokoju

Ostateczny efekt zależy przede wszystkim, od jakości surowca oraz od staranności jego obróbki. Bezwzględnie drewno na boazerię powinno być odpowiednio suche, co zwiększa jego wytrzymałość i odporność na zmieniającą się temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.

Dostępne jest również drewno boazeryjne poddane obróbce termicznej. Taki materiał nie wymaga żadnej dodatkowej ochrony chemicznej. Obróbka termiczna podkreśla naturalne cechy drewna i nadaje deskom nieco rustykalny charakter. Deski poddane szczotkowaniu, podczas którego usuwa się miękkie, a pozostawia twarde włókna drewna, tworzą wyraźną fakturę.

Gotową boazerię drewnianą pokrywa się olejem, woskuje, lakieruje (lakierem lub lakierobejcą) lub maluje specjalnymi farbami do drewna (transparentnymi lub kryjącymi). Modne jest też, wzorem skandynawskim, bielenie drewna. Każdy z tych zabiegów, poza malowaniem farbą kryjącą, nie tylko chroni drewno, ale i pogłębia jego barwę i wydobywa fakturę. Tak wykończoną boazerię łatwo odnowić.

Uwaga! impregnację drewna woskiem lub olejem trzeba systematycznie powtarzać. Początkowo raz na 3-4 miesiące, z czasem rzadziej. Boazerie z desek można też zostawić w formie surowej. Nie polecamy jedynie pokrywania boazerii bezbarwnym, błyszczącym lakierem. Drewno nabierze sztucznego (nienaturalnego), wręcz plastikowego wyglądu.

Zobacz nasz wybór: BOAZERIE, PANELE ŚCIENNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

CEGŁA NA ŚCIANĘ

Co warto wiedzieć o boazerii drewnianej?

Pokój nastolatka z drewnianą ścianą

Terminem boazeria opisuje się także montowane na ścianach listwy z innych materiałów, np. PCW - boazeria PCW, korek – boazeria korkowa. Nie jest to poprawne. Termin boazeria pochodzi z francuskiego i znaczy dosłownie "obłożenie drzewem" (boiser - obkładać, bois - drzewo). W odniesieniu do innych niż drewno materiałów – lepiej używać określenia okładziny.

Zobacz nasz wybór: BOAZERIE, PANELE ŚCIENNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

CEGŁA NA ŚCIANĘ

Romantyczny salon z białą boazerią

ZALETY DREWNIANEJ BOAZERII

 • Drewniana boazeria to bardzo przyjazny materiał do wykańczania wnętrz. Jest dobrym izolatorem termicznym, ociepla wnętrza i sprawia, że są bardziej przytulne.
 • Boazeria stanowi dobrą izolację akustyczną, zatrzymując dźwięki dobiegające z zewnątrz i tłumiąc hałasy powstające w domu.
 • Boazeria drewniana chroni też ściany, szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia i zabrudzenie, w holach, na korytarzach i klatkach schodowych.
 • Boazerie drewniane nadają się do każdego wnętrza w domu. W kuchniach czy łazienkach, gdzie panuje duża wilgotność oraz występują duże wahania temperatury, sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki dużej zawartości garbników i naturalnych olejków są wodoodporne.
 • Duża rozpiętość cen drewna sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie na swoją kieszeń. Najtańsze są boazerie z drewna drzew iglastych.
 • Ściany pod boazerie nie muszą być idealnie gładkie.
 • Boazerię drewnianą łatwo odnowić. Jeśli jest zniszczona, pożółkła czy zmieniła barwę (co zdarza się głównie w wypadku desek sosnowych), można wierzchnią warstwę usunąć papierem ściernym i ponownie polakierować lub rozjaśnić używając białej lakierobejcy (widoczne pozostanie usłojenie drewna). Ewentualnie można też boazerię po prostu pomalować farbą kryjącą, zmieniając całkowicie jej charakter. Inspiracją niech będą piękne malowane boazerie typowe dla domów skandynawskich. W przypadku zniszczenia jednego modułu boazerii można go wymienić, jednak trzeba pamiętać, że będzie odróżniał się barwą od reszty powierzchni.

 

WADY DREWNIANEJ BOAZERII

 • Drewno na ścianach optycznie zmniejsza wnętrza. Szczególnie boazeria z ciemnych gatunków drewna.
 • Boazerie drewniane z desek sosnowych wskutek naturalnego procesu zmieniają z czasem kolor z jasnego na ciemnożółty, niemalże pomarańczowy.
 • Drewno, szczególnie gatunki krajowe, reaguje na wahania temperatury i wilgotności, zmieniając objętość – na połączeniach elementów boazerii pojawiają się szczeliny. Dlatego do kuchni i łazienek lepiej wybierać gatunki egzotyczne.
 • Impregnację drewna woskiem lub olejem trzeba regularnie powtarzać.
 • Okładziny z litego drewna mogą być naprawdę drogie, a ich położenie wymaga wiedzy i doświadczenia. Lepiej powierzyć je fachowcowi.

Zobacz nasz wybór: BOAZERIE, PANELE ŚCIENNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

CEGŁA NA ŚCIANĘ

Historia boazerii

Kolorowy salon z białą boazerią

Boazeria, znana od starożytności, stosowana w gotyku, renesansie, klasycyzmie, osiągnęła wyżyny rzemiosła artystycznego w okresie baroku, w XVII i XVIII wieku. Wystarczy przytoczyć chociażby dekoracje ścian z pałacu w Wersalu. Boazeria bywała zdobiona: snycerką (rzeźbiona), intarsją, polichromią (malowana), złocona.


Pokrywano nimi całe ściany, a nawet sufity. Izolowały zawilgocone i zimne ściany ocieplając wnętrza. W XVIII wieku modne stały się okładziny dolnych partii ścian do wysokości 90-150 cm. To wysokość, jaką miały krzesła z oparciami. W ten sposób chroniono ściany przed uszkodzeniem, ale też siedzący na ławach mieli się, o co oprzeć i nie była to zimna ściana.

Dzisiaj okładziny drewniane stosuje się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. I tak, jak w przeszłości, piękna i dobrze wykonana boazeria może być synonimem prestiżu i oznaką zamożności.

Zobacz nasz wybór: BOAZERIE, PANELE ŚCIENNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

CEGŁA NA ŚCIANĘ

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...