Cegła na ścianę

Cegła na ścianę
Cegła na ścianach najbardziej pasuje do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych czy industrialnych. Dla podkreślenia charakteru wiekowej kamienicy czy domu zwykle wystarczy jedna ściana lub nieliczne fragmenty odsłoniętego muru. Użycie cegły we w nowoczesnej architekturze wymaga wyczucia.

Jaką cegłę na ścianę wybrać?

Ceglana ściana w salonie

W miejskiej scenerii zwykle sprawdza się szara cegła (cementowa), popularna w latach 20. XX wieku, szczególnie w Warszawie. W rejonach, w których od wieków budowano z nieotynkowanej cegły – ceglany mur w minimalistycznym budynku będzie nawiązaniem do lokalnej tradycji.

Najefektowniejsze są ściany ze starej cegły. Nieliczni szczęściarze, pod warstwami tynku i farby mają ceglany mur. Warto go odsłonić. Barwa i faktura ściany z cegły będą niespodzianką. Czasami udaje się też kupić cegłę rozbiórkową. Można też pokusić się o postarzenie współczesnych cegieł.

Warte polecenia, szczególnie do wnętrz nowoczesnych, są cegły formowane ręcznie. Przez swój brak perfekcji, drobne różnice wymiarów i koloru - mają autentyczny urok.

Skuwanie tynku i czyszczenie ceglanego muru jest pracochłonne, czasochłonne i związane z nie lada bałaganem. Po skuciu tynku i usunięciu wierzchniej warstwy spoin ścianę trzeba oszlifować, wygładzić, uzupełnić spoiny i zaimpregnować. Środki impregnujące konserwują, zapobiegają wchłanianiu wilgoci, która mogłaby wywołać korozję (wykwity) cegieł i zapobiegają osiadaniu kurzu. Impregnacja jest niezbędna w kuchni. Zabezpieczy ściany przed tłuszczem, brudem i wilgocią. Nad blatem kuchennym cegłę można zabezpieczyć taflą bezbarwnego, transparentnego szkła.

Gdy budujemy mur od podstaw, to tylko od nas zależy barwa i faktura cegieł. Można wówczas pozostawić niektóre ściany nieotynkowane. Rozwiązaniem jest również obłożenie ściany plastrami cegły (płytki klinkierowe, gipsowe albo kamienne) lub okładziną z imitacją cegły.

Ściany z surowych cegieł można też malować na dowolny kolor farbami przeznaczonymi do malowania ścian.

Zobacz nasz wybór: KAMIENIE DEKORACYJNE, ELEWACYJNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

BOAZERIA DREWNIANA

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

Wygląd ściany z cegły

Salon w stylu loft

W dekoracji ścian ma znaczenie fakt, że cegły zwykłe mogą być gładkie, ryflowane, łupane, ciosane, drapane, piaskowane... i że występują w wielu odcieniach i barwach. Kolor zależy od rodzaju użytej gliny. W Polsce dostępne są złoża glin, które w naturalny sposób wypalają się na kolor czerwony. Rzadkie są gliny wypalające się na kolor żółty. Poprzez zmieszanie dwóch lub więcej gatunków glin można uzyskiwać barwy pośrednie (od kremowej po ciemnoczerwoną) lub wyroby cieniowane. Dotyczy to także cegły klinkierowej. Kolor cegle klinkierowej można też nadać przez angobowanie, czyli nałożenie na uformowaną i wysuszoną cegłę glinki o zwykle kontrastowym kolorze. Po wypaleniu produktu uzyskujemy jednolity spiek.

Na wygląd ściany z cegły wpływ ma również kolor spoiny, która nie tylko utrwala i wiąże konstrukcję ściany, ale również pomaga wyeksponować barwę cegły. Wybierając jasną lub ciemną spoinę, możemy rozjaśnić lub przyciemnić ścianę oraz podkreślić wzór wątku (wiązania). W murarce stosuje się różne wątki. Popularny jest wątek wozówkowy, który polega na powtarzaniu warstw cegły ułożonych wyłącznie wozówkami (dłuższy bok), przesuniętymi o ½, 1/3 lub ¼ cegły. Watek wozówkowy najlepiej wygląda w dużych pomieszczeniach.

Zobacz nasz wybór: KAMIENIE DEKORACYJNE, ELEWACYJNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

BOAZERIA DREWNIANA

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ


 

Ceglana ściana w salonie

ZALETY CEGŁY NA ŚCIANĘ

  • Cegła ma niepowtarzalny, ponadczasowy charakter i urok, który zawdzięcza swoim nieregularnym kształtom i niejednolitej kolorystyce.
  • Cegły na ścianę mają różną nasiąkliwość (czyli ile wody wchłonie w siebie cegła) oraz wytrzymałością (jaki nacisk wytrzyma). Im większa nasiąkliwość, tym mniejsza wytrzymałość. I tak cegła klinkierowa - odznacza się wyjątkową twardością i mniejszą nasiąkliwość niż cegły licowe.
  • Cegły są niepalne i nie zmieniają koloru pod wpływem słońca. Kolor nie ma prawa się odbarwić czy wyblaknąć, a to dlatego, że cegły zawdzięczają swoją barwę rodzajom użytej do ich wyrobu gliny, a nie dodanym pigmentom.
  • Jedynie cegła klinkierowa na ścianę jest odporna na mróz, co we wnętrzach rzecz jasna, nie ma znaczenia.
  • Płytki klinkierowe, znów w przeciwieństwie do cegły zwykłej i licowej, charakteryzują się idealnie gładką strukturą, dzięki której ściany mają bardziej jednorodny wygląd.


WADY CEGŁY NA ŚCIANĘ

  • Na cegłach nowych murów mogą powstawać szpecące wykwity soli. To zjawisko naturalne, wstępujcie w każdym murze nie tylko ceglanym. Wykwity nie mają wpływu ani na trwałość materiału, ani na jego parametry techniczne. Jeśli konstrukcja została wzniesiona poprawnie wykwity zwykle zanikają samoistnie po wyschnięciu muru. Im bardziej doświadczony fachowiec wznoszący ścianę z cegły, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania wykwitów.
  • Nie jest możliwe utrzymanie powtarzalności wymiarów czy koloru cegły produkowanej w różnych partiach. Dlatego należy kupować cegły z jednej partii. Jeśli jest to niemożliwe murarz powinien posegregować cegły według wymiarów i tak zaplanować stawianie ściany, by wygubić różnice. Natomiast cegły o różnych odcieniach trzeba wymieszać, by na ścianie uzyskać zamiast ciemniejszych i jaśniejszych plam - harmonijny melanż.
  • Skuwanie tynku i czyszczenie ceglanego muru jest pracochłonne, czasochłonne. Oznacza także dużo gruzu i trudny do uprzątnięcia pył.

Zobacz nasz wybór: KAMIENIE DEKORACYJNE, ELEWACYJNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

BOAZERIA DREWNIANA

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

Historia cegły i standardy

Czarne ściany w salonie

Cegła znana była już pięć tysięcy lat przed nasza erą. Początkowo formowane z gliny cegły suszono na słońcu (cegła surowa inaczej adobe). Suszona i wypalana pojawiła się dopiero od IV wieku p.n.e. Dzisiaj ten rodzaj cegły, zwany cegłą zwykłą lub ceramiczną, to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie.

Cegła jest produkowana z glin żelazistych i wapnistych i wypalana w temperaturze rzędu 900 °C. Otrzymane wyroby są porowate (20-80%).

Współczesna cegła zwykła pełna ma wymiary 25 × 12 × 6,5 cm. Cegły gotyckie czy romańskie były znacznie większe. Nawet przed II Wojną Światową stosowane w Polsce miały wymiary 27 × 13 × 6 cm.

Do okładania ścian elewacyjnych i wewnętrznych (licowania) stosuje się głównie cegłę licówkę (do tej grupy należą niemal wszystkie cegły tzw. ręcznie formowane) lub cegłę klinkierową.

Cegła klinkierowa powstaje z wyselekcjonowanych gatunków glin (nie każda glina się nadaje) i jest wypalana w temperaturze około 1000–1100 st. C. Do masy nie dodaje się niczego więcej poza piaskiem i szamotem, które ograniczają skurcz cegły tak, by trzymała pożądane wymiary oraz nadać cegle właściwe parametry fizyczne. Cegła klinkierowa jest spieczona, czyli ma zdecydowanie mniejszą porowatość od cegły zwykłej, poniżej 20%. Natomiast wymiary ma takie same: 25,0 × 12,0 x 6,5 cm.

Zobacz nasz wybór: KAMIENIE DEKORACYJNE, ELEWACYJNE

Zobacz również:

FARBY DO ŚCIAN

BETON ARCHITEKTONICZNY

BOAZERIA DREWNIANA

KAMIEŃ NA ŚCIANIE

KOREK ŚCIENNY

TAPETY NA ŚCIANĘ

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...