Dom z pracownią malarską

MÓWI WŁAŚCICIEL
Jacek Ziemiński

Inspiracje... Bryła domu zaprojektowanego przez naszą znajomą Małgorzatę Sadowską jest inspirowana zabudowaniami mieszkalno-gospodarczymi popularnymi na Kaszubach. Zwłaszcza elewacja z drewna modrzewiowego nadaje mu „wiejskiego” uroku. Z kolei wygląd wnętrza to mieszanka pomysłów moich, żony i córek. Można powiedzieć, że jest związany z moimi obrazami. Przeważają w nim proste formy i czyste kolory – zielonego blatu stołu na lekkich koziołkach, czerwonego uszaka po kolejnym liftingu w salonie, drzwi do pokoi na piętrze. A wszystko na tle białych ścian. Zupełnie jak w galerii sztuki.
Twoje potrzeby... Ten dom spełnił nasze dwie podstawowe potrzeby – przestrzeni i spokojnego miejsca do pracy. Dlatego dom jest przestronny, nie przeładowaliśmy go też meblami. Sami wymyśliliśmy ażurowe schody na piętro. To jedyna „przegroda” oddzielająca salon od holu. Na górze też nie ma wąskich korytarzy, tylko otwarta przestrzeń w wejściami do pokoi i łazienki. Osobna pracownia to miejsce, którym chętnie się dzielę. Moja młodsza córka czasem sobie coś tam maluje. Albo gra z koleżankami w tenisa stołowego.
Najlepszy pomysł... Zadaszony taras w prześwicie między domem a pracownią, które zajmują osobne skrzydła. To tak naprawdę serce domu i miejsce, gdzie nasza rodzina spędza wiele czasu w ciepłe dni. Lubimy też kładkę nad tarasem. Tam też można przesiadywać albo po prostu rozwiesić pranie na sznurkach, zupełnie jak na wsi.
Ulubiony przedmiot... Obrazy na ścianach. Są integralną częścią domu. Można powiedzieć, że właściwie w nim powstały. Ale nie tylko ja je tworzę. Moja córki Olga i Nela też malują.
Najgorszy pomysł... Dużo urzęduję w kuchni i kiedyś wydawało mi się, że taka z wyspą, bardziej otwarta na salon będzie najlepszym rozwiązaniem. Ale zostaliśmy przy oryginalnym projekcie ze ściankę działową, która nie sięga sufitu. Jest praktyczna, bo zakrywa kuchenny rozgardiasz.
3
GDZIE? w Czarnowie
KTO TU MIESZKA? Jacek, Weronika, Olga, Nela
ILE METRÓW? 300 m2
Dom malarza Jacka Ziemińskiego jest jak jego obrazy – pełen prostoty i wyrazistych kolorów. Z zewnątrz pokryty modrzewiem wpisuje się w otoczenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, na granicy którego został wybudowany. W sąsiadującej z częścią mieszkalną pracowni znanej jako Pracownia Czarnów artysta prowadzi warsztaty rysunku i malarstwa.
Wczytywanie rekomendacji...