Klasyka w bieli

MÓWI WŁAŚCICIEL
Katarzyna Domańska

Inspiracje... Spędziłam trochę czasu w Norwegii, gdzie pracuje mój mąż. Podpatrywałam jak mieszkają Skandynawowie i pokochałam ich styl. Jasne, proste wnętrza, bez ciężkich barw i sztucznych materiałów. Dużo drewna i bieli. Gdy dwanaście lat temu przeniosłam tę stylistykę do domu w Polsce, nie było jeszcze mody na skandynawskie wnętrza. Wciąż królowały brązy wenge i beże. Moje białe meble bardzo się wyróżniały na tle typowych, polskich wnętrz.
Twoje potrzeby... Najważniejsze było wygospodarowanie dodatkowego pokoju dla mojego niepełnosprawnego ruchowo brata. Zmniejszyłam łazienkę i z tej przestrzeni powstało 9-metrowe pomieszczenie. Strefę dla dzieci zaplanowałam na górze - mają tam swój świat do zabawy i nauki oraz własną łazienkę. Rodzinnego domu nie wyobrażam sobie też bez dużego stołu, miejsca spotkań i rozmów oraz dużej kuchni z mnóstwem miejsca do gotowania.
Najlepszy pomysł... Marzyłam o kominku, ale takim z duszą, który rozgrzał by nas w chłodne dni, a w pozostałe cieszył oko. Długo szukałam odpowiedniego. Podczas wizyty na targu staroci na warszawskim Kole znalazłam "swój" kominek - stary, żeliwny wkład z XVIII wieku, pamiętający jeszcze czasy carskiej Rosji. Mężowi się nie spodobał. Gdy kolejnym razem trafiłam na targ, kupiłam kominek w tajemnicy. Rok przeleżał na strychu, zanim trafił do salonu. Gdy mąż wrócił do Polski, był zachwycony. Tym razem docenił moje znalezisko.
Ulubiony przedmiot... Lubię wynajdować starocie. Często odwiedzam targi i bazary w poszukiwaniu wyjątkowych przedmiotów z przeszłością. Ulubione znalezisko to oczywiście kominek. W moim domu wisi też sporo starych obrazów przedstawiających Garwolin, mam do nich duży sentyment.
Najgorszy pomysł... Dziś urządziłabym mój dom bardziej funkcjonalnie. Brakuje mi schowków, spiżarni i podręcznego pomieszczenia gospodarczego. Powinny być w każdym domu, zwłaszcza, jeśli mieszka w nim kilkuosobowa rodzina. Zdecydowałabym się też na szprosy w oknach, bo po prostu tu pasują.
9
Fotograf Piotr Gęsicki
GDZIE? Garwolin
KTO TU MIESZKA? pięcioosobowa rodzina
ILE METRÓW? 180 m2
Kasia po inspiracje pojechała do Norwegii. Przywiozła stamtąd skandynawską skłonność do bieli i naturalnych materiałów. Połączyła je zamiłowaniem do przedmiotów z przeszłością, które konsekwentnie wyszukuje na targach staroci i bazarach.
Wczytywanie rekomendacji...