Stylowe mieszkanie w Sopocie

Stylowe mieszkanie w Sopocie

MÓWI WŁAŚCICIEL
Sikorska & Architekci

Inspiracje... Uciekłam od stylizacji wnętrza na cokolwiek. Nie chciałam mieszkać w żadnym „stylu” i stosować wnętrzarskiej kalki. Nie boję się tego u klientów, ale moje własne mieszkanie miało wyglądać jak zamieszkałe od zawsze, zwykłe. Gdy odwiedzają mnie znajomi nie potrafią określić konkretnego stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Często słyszę, że wygląda jak z filmów Woodiego Allena.
Twoje potrzeby... Miejsce na książki. Nasz księgozbiór liczy 5 tysięcy książek, dlatego potrzebowaliśmy miejsca na ich ekspozycję. Poza tym duża kuchnia z wyjściem na taras. To dla mnie najważniejsze miejsce w domu, jego centrum, w którym toczy się życie. Ponieważ kupiłam mieszkanie, które wymagało gruntownej przebudowy, miałam dowolność aranżacji układu mieszkania i instalacji. Kuchnia stanęło więc pośrodku mieszkania.
Najlepszy pomysł... Dwustronny mebel, który oddziela kuchnię od gabinetu. Jest pojemny, bo ma aż 80 centymetrów głębokości i pozwolił zaoszczędzić miejsce – jest o 12 cm cieńszy od standardowej ściany działowej. Ma też właściwości akustyczne i wiele tajemnic. Jest jak elewacje gdańskich kamienic – część jego elementów to atrapy, jak na przykład udawane szuflady, za którymi kryje się schowek.
Ulubiony przedmiot... Witryna na porcelanę w kuchni. Lubię patrzeć na zgromadzone w niej przedmioty, to mnie relaksuje. Za każdym razem, kiedy podchodzę do tego mebla, sprawia mi to wielką przyjemność. W naszym domu najbardziej jednak lubię nie przedmiot, ale miejsce. To kuchnia. Gotowanie to dla mnie wielka przyjemność. Gotuję, gdy mam na to ochotę, celebruję ten moment i cieszę się, że w końcu mam dużą kuchnię skrojoną na miarę moich potrzeb.
Najgorszy pomysł... Żałuję, że nie mam oddzielnej toalety. Bardzo by się przydała, gdy goszczą u nas przyjaciele. W wyspie kuchennej zrobiłabym też mniejszy, pomocniczy zlew – teraz brudne naczynia piętrzą się na widoku.
Pomysł na mieszkanie... Jestem zbieraczem. Uwielbiam porcelanę, której mam już całkiem sporą kolekcję. Osią kompozycyjną uczyniłam więc miejsca na ekspozycję naszych kolekcji.
Największe wyzwanie... Podniesienie stropów. Gdy kupiłam to mieszkanie nikt nie widział w nim potencjału. Było ciemne, niskie, z małymi oknami i piecami etażowymi. W miejscu, gdzie teraz mieści się salon znajdowało się tzw. pomieszczenie strychowe. By wprowadzić zmiany musiałam też zdobyć wiele urzędowych zgód i planów konstruktorskich. Trwało to ponad pół roku, ale w staraniach wspierało mnie miasto.
7
GDZIE? sopot
KTO TU MIESZKA? Marta Sikorska, architekt wnętrz, z mężem i psem
ILE METRÓW? 130 m2
Na początku nikt nie widział w tym wnętrzu potencjału. Ciemne, z niskimi stropami i małymi oknami. Ale dzięki uporowi architektki, Marty Sikorskiej, mieszkanie zamieniło się we wnętrze pełne stylowych mebli i dodatków. Starannie dobrane tkaniny, ceramika, naturalne materiały, wszystko to składa się na elegancką całość.
Wczytywanie rekomendacji...