Dom-kostka w nowej odsłonie

 Przemysław Lisiecki
MÓWI ARCHITEKT
Przemysław Lisiecki
Wstępne założenia... Właścicielka chciała, aby w projekcie został wykorzystany potencjał zastanej architektury, czyli kostki z lat 60. Unowocześniliśmy budynek z zewnątrz, zachowując jednak to, co było zamysłem twórców. Miał to być dom otwarty, nowoczesny, z miejscem na domowe biuro, dlatego wyburzyliśmy ściany na parterze, tworząc wspólną przestrzeń dla przedpokoju, salonu i jadalni. Zaadaptowaliśmy dawny garaż na domowe biuro i dobudowaliśmy moduł z tarasem, dzięki czemu powiększyliśmy powierzchnię pokoju dziennego. W rezultacie z pierwotnych 110 m2 zrobiło się 225 m2 powierzchni użytkowej.
Pomysł na mieszkanie... Aby dom spełniał współczesne standardy, trzeba było dostosować jego funkcjonalność do oczekiwań użytkownika z XXI wieku. Pojawiła się idea domu inteligentnego z odkurzaczem centralnym, podgrzewanymi podłogami, z możliwością sterowania wentylacją, roletami, oświetleniem… Trudno wymienić wszystkie funkcje. A to wszystko zarządzane przez jeden centralny system. Taki mózg domu. Jeśli chodzi o wnętrze, zgodnie z upodobaniami właścicielki jest w nim wiele przykładów najlepszego współczesnego designu i sztuki. Zostawiliśmy też odsłonięte elementy konstrukcyjne, takie jak cegła, beton, stalowe podciągi.
Najlepszy pomysł... Garderoba à la system w archiwum bibliotecznym. To praktyczne rozwiązanie dostarcza dwa razy więcej miejsca do przechowywania, a przy tym jest ciekawą alternatywą dla zwykłej wnękowej szafy. Przesuwane drzwi w jadalni, które zamiast oddzielać, łączą wnętrze z ogrodem. Specjalnie na potrzeby wnętrza zaprojektowałem meble – sofy w salonie, wyspę i stół oraz zabudowę-spiżarnię w kuchni.
Największe wyzwanie... Ten dom przeszedł modernizację w jakichś 90%. Właściwie można było go wyburzyć i zbudować od początku. Wyzwaniem był zastany podział na małe pomieszczenia. Musiał być zmieniony. Powstała duża kuchnia otwarta na salon. Natomiast trzon budynku – lokalizacja klatki schodowej i układ schodów – pozostał bez zmian.
9
GDZIE? warszawska Sadyba
KTO TU MIESZKA? mama z synem
ILE METRÓW? 225 m2
Szara smutna bryła z lat 60. przeszła gruntowną modernizację. Powstała nowoczesna willa z dobudówką, zacisznym patio i pięknym ogrodem, należąca do Elżbiety Kuźniackiej, dekoratorki wnętrz i producentki popularnych programów telewizyjnych Dekoratornia oraz Dekorady. W środku też jest nie do poznania. Otwarte przestrzenie, nowoczesne wyposażenie i coś, o czym architektom z poprzedniej epoki nawet się nie śniło. System Apa Vision BMS, czyli inteligentne sterowanie urządzeniami elektronicznymi w całym domu.
Wczytywanie rekomendacji...