zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Dom po liftingu

 Alicja Brzuska
MÓWI ARCHITEKT
Alicja Brzuska
Wstępne założenia... Ten dom pochodzi z wczesnych lat 80-tych i jego układ jest charakterystyczny dla ówczesnego budownictwa wielorodzinnego. Liczy pięć kondygnacji, z czego dolne posiadają niższe sufity zaprojektowane według obowiązujących wówczas przepisów. Ze względów ekonomicznych nie braliśmy pod uwagę rozbudowy bryły budynku. Wszelkie konieczne zmiany, które wprowadziliśmy na zewnątrz, były podyktowane ważną funkcją wewnątrz domu. Głównym założeniem było takie zaplanowanie mieszkania dla czteroosobowej rodziny, aby mimo wielu poziomów integrowało wszystkim domowników.
Pomysł na mieszkanie... Wspomniana wielopoziomowość budynku była nie lada wezwaniem. Dodatkowo należało pomyśleć o doświetleniu wnętrz, ponieważ dom ma wystawę na dwie strony – południową i północną. Najwyższą kondygnację zajęły dzieci, głównie ze względu na dobre światło dzienne. W najniższej zaś znalazła się sypialnia rodziców z łazienką i pomieszczeniem socjalnym. Z tego ostatniego wychodzi się na zacieniony taras. Między tymi kondygnacjami powstała strefa dzienna z salonem, kuchnią i dodatkową łazienką. Ważnym elementem wykończenia jest jednorodna posadzka w całym domu. Wyjątek stanowią pokoje sypialne, gdzie został położony parkiet przemysłowy z akacji. Reszta posadzek i schodów pokryta została dekoracyjną masą szpachlową Pandomo K2.
Najlepszy pomysł... Wbrew wcześniejszym obawom okazało się, że oddzielenie strefy zajmowanej przez dorastające dzieci od prywatnej strefy rodziców było bardzo dobrą decyzją. Poza tym zwiększenie ilości i znaczne powiększenie okien, a także zastosowanie jasnych kolorów na ścianach oraz podłodze zdecydowanie odmieniło dotychczasową przestrzeń.
Największe wyzwanie... Największym wyzwaniem był krótki czas realizacji projektu, czyli 8 miesięcy! I to na remont całego budynku, który obejmował zmianę elewacji, całkowitą wymianę instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej oraz przebudowę wnętrza. Oczywiście, jak to bywa ze starymi budynkami, nie obeszło się bez niespodzianek. Ostatecznie jednak się udało, a właściciele są zadowoleni z podjętej decyzji o gruntownym remoncie, a nie tylko fragmentarycznym odświeżeniu budynku.
12
Architekt Alicja Brzuska
Fotograf moizstudio
GDZIE? Poznań
KTO TU MIESZKA? Małżeństwo z dwójką dzieci
ILE METRÓW? 200 m2
Wydawałoby się, że pięciokondygnacyjny budynek to nienajlepszy pomysł na mieszkanie dla rodziny z dziećmi. Jednak urzeczeni lokalizacją domu nowi właściciele podjęli ryzyko. I zrobili inwestycję życia. Bo teraz mieszkają w centrum Poznania, w dodatku w komfortowo zaprojektowanej, nowoczesnej przestrzeni.
Dom po liftingu
  CENA: 79,9 ZŁ/szt. ZOBACZ WIĘCEJ
  CENA: 11,9 ZŁ/szt. ZOBACZ WIĘCEJ
Dom po liftingu
  CENA: 79,9 ZŁ/szt. ZOBACZ WIĘCEJ
Dom po liftingu
  CENA: 69,9 ZŁ/szt. ZOBACZ WIĘCEJ
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
Dom po liftingu
  CENA: 69,9 ZŁ/szt. ZOBACZ WIĘCEJ
Dom po liftingu
Wczytywanie rekomendacji...