Eklektyczny dom z lat 30.

MÓWI WŁAŚCICIEL
Marlena

Inspiracje... Lubię stare domy i dworki, mój mąż zaś uwielbia wnętrza nowoczesne, trochę futurystyczne, pełne prostych linii i takich rozwiązań. Architektki miały niełatwe zadanie – musiały połączyć te dwie sprzeczne stylistyki.
Twoje potrzeby... Dom z 1932 roku kupiliśmy od naszych sąsiadów. Znamy historię rodziny i budynku, dlatego naszym celem było zachowanie wiele z pierwotnego charakteru. Do starej części dobudowaliśmy nową, pilnując, aby nie zniszczyć pierwotnej formy. W salonie chcieliśmy mieć duże okna z widokiem na ogród. Zawsze podobały mi się też kominki, marzyłam, żeby w zimowe wieczory można było usiąść z kieliszkiem wina i ogrzać się w zimny dzień. Często tak robimy… Nasz kominek ma też praktyczną funkcję – wyposażony jest w system rozprowadzania ciepła i gdy nie jest jeszcze bardzo zimno, ogrzewa dom. Z praktycznych spraw – bardzo ważne dla 4-osobowej rodziny są dwie, niezależne łazienki, na tym nam też nam bardzo zależało.
Najlepszy pomysł... Najbardziej lubię nasz kominek. Szary, z domalowanym zielonym malowidłem roztopionej świecy. To centralny punkt w naszym domu. To też element wystroju, na który najczęściej zwracają uwagę nasi goście – „efekt wow” został osiągnięty. Lubię też łazienkę, która znajduje się przy kuchni. Jest inna niż wszystkie. Podoba mi się kompozycja dodatków i kolorów. Lustro, które wisi na ścianie, należało jeszcze do moich dziadków. Podarowali je moim rodzicom w prezencie do pierwszego mieszkania. W moim domu dostało drugie życie i nowy kolor.
Ulubiony przedmiot... Stare tremo w przedpokoju. Należało jeszcze do poprzednich właścicieli, warszawskiego tramwajarza i jego rodziny. Ma ponad 100 lat i przywieziono je z dworku w Zalesiu. Mam do tego mebla duży sentyment
Najgorszy pomysł... Ten projekt powstawał bardzo spontanicznie. Razem z Izą Skorupką z Deko-racji na bieżąco wymyślaliśmy koncepcje i dobieraliśmy dodatki. W ten sposób udało się uniknąć pomyłek. Irytuje mnie jedynie, że nie mam skończonej łazienki na piętrze. Nie warto zostawiać pewnych spraw na później.
 Deko-Racja
MÓWI ARCHITEKT
Deko-Racja
Wstępne założenia... Dom to zabytkowy budynk z 1932 roku i posiada bogatą historię, którą rozpoczęła rodzina warszawskiego tramwajarza właśnie w latach 30. Kiedy deko-racja.com zabrała się za przeprojektowywanie domu, jedno było jasne: nie można utracić charakteru starego budynku, ale należy stworzyć wygodne, nowoczesne, a raczej eklektyczne lokum dla młodych ludzi z dwójką dzieci. Zadanie było niełatwe, gdyż małżonkowie mieli nieco rozbieżne wyobrażenia na temat przyszłego domu. Jednak podczas pracy nad domem udało się wypracować liczne kompromisy, które zadowoliły obie strony.
Pomysł na mieszkanie... Nie jest łatwo znaleźć złoty środek, gdy jedno z małżonków pragnie tradycyjnego, ciepłego lokum, a drugie wolałoby zamieszkać w minimalistycznym apartamencie. Wiadomo było, że nie wolno utracić ducha i charakteru domu i to był cel nadrzędny. Powstał pomysł na budowę eklektycznego, wygodnego i nowoczesnego miejsca, przywołującego na myśl domy z lat 30 . Miało być sporo cytatów, trochę żartów stylistycznych i czystość formy przetykana gdzieniegdzie akcentami kolorystycznymi.
Najlepszy pomysł... Zagospodarowanie przestrzeni na piekarnik. By zmieścił się w kuchni, musiałyśmy pożyczyć część przestrzeni od łazienki, która znajduje się obok. W efekcie mamy piekarnik, który częściowo znajduje się w łazience. Dodatkowo jego drzwiczki wykładane są na blat - dość zaskakujące, ale bardzo wygodne rozwiązanie.
Największe wyzwanie... Przezroczysta klatka schodowa i schody dywanowe, które mogły okazać się zbyt dużym obciążeniem na stare mury. Zachowanie starego pieca i stolarki drzwiowej.
Wczytywanie rekomendacji...