Eklektyczny Żoliborz

Basia Dereń Marzec
MÓWI ARCHITEKT
Basia Dereń Marzec
Wstępne założenia... Właścicielka uwielbia gotowanie. Kuchnia miała być wygodna i funkcjonalna, postanowiłyśmy też połączyć ją z jadalnią i salonem.
Pomysł na mieszkanie... Mieszkanie znajduje się w starej kamienicy na Żoliborzu. Chciałam uratować jak najwięcej oryginalnych detali – przede wszystkim stary parkiet, stolarkę drzwiową i okna. Układ wnętrza musiał pozostać niezmieniony, gdyż nie było możliwości wyburzenia ścian. Długi korytarz powstał z połączenia dwóch sąsiadujących mieszkań – w ten sposób udało się wygospodarować miejsce na książki i siedziska do czytania. Sufit w jednej z łazienek pomalowany na czarno wbrew pozorom nie pomniejszył ani nie obniżył pomieszczenia, dzięki niemu wnętrze stało się bardziej eleganckie.
Najlepszy pomysł... Ogromne lustro w ciemnym przedpokoju - wyłapuje i odbija światło dzienne. Dzięki niemu w holu zrobiło się nie tylko jaśniej, ale i bardziej przestronnie.
Największe wyzwanie... Na przejściu z holu do salonu stoi słup nośny, którego nie można się było pozbyć. Pomalowany na kolor sąsiadujących ścian zabierał optycznie przestrzeń. Właścicielka mieszkania wymyśliła, by pomalować go w amarantowe, pionowe pasy. Teraz wygląda jak element kompozycji, a jego odbicie w lustrze wpisuje się w architekturę wnętrza.
3
Fotograf Cezary Hładki
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? rodzina z dwójką dzieci
ILE METRÓW? 120 m2
Żywiołowy charakter właścicielki znalazł odzwierciedlenie we wnętrzu: w starej żoliborskiej kamienicy zagościły wyraziste kolory i wzory. Nowoczesne akcenty nie zdominowały przeszłości miejsca. Stary dębowy parkiet i stolarka okienna, oryginalny amfiladowy układ pomieszczeń, klasyczne meble okazały się być idealnym tłem do eksperymentów.
Wczytywanie rekomendacji...