Industrialna Prowansja

 Mortis Design
MÓWI ARCHITEKT
Mortis Design
Wstępne założenia... Inwestorka bardzo chciała, by wnętrze było eleganckie i wyciszające – mieszkanie to jej azyl i miejsce odpoczynku. Dużo też podróżuje - ma słabość do kolorów i klimatów Prowansji. We wnętrzu nie mogło więc zabraknąć francuskich akcentów. Właścicielka była bardzo otwarta na moje odważne pomysły – udało mi się ją namówić na połączenie stylu rustykalnego z industrialnym. Ograniczony budżet wymusił też kilka innych rozwiązań – obok nowych mebli stoją stare, odnowione egzemplarze znalezione na aukcjach internetowych.
Pomysł na mieszkanie... Styl prowansalski w dosłownym wydaniu wydawał mi się zbyt sztuczny w mieszkaniu z wielkiej płyty. Dodałam więc do niego trochę Skandynawii i industrialnych akcentów. Wspólnym mianownikiem we wszystkich pomieszczeniach jest szarość w różnych odcieniach oraz miękkie materiały. Chciałam też jak najbardziej otworzyć przestrzeń – mieszkanie mieści się w budynku z lat 70 XX wieku. Pomieszczenia były ciasne i mało funkcjonalne. Ścianę dzielącą kuchnię i salon zastąpiło szerokie przejście. Dzięki temu zrobiło się jaśniej, a wnętrze nabrało przestrzeni. Zaoszczędziłam też trochę miejsca, zastępując uchylne drzwi w łazience przesuwnymi.
Najlepszy pomysł... Na ścianach w łazience pozostawiłam odsłonięta wielką płytę. Jej powierzchnię zaimpregnowałam specjalnym lakierem, by beton nie chłonął wilgoci. Dzięki temu udało się sporo zaoszczędzić, a wnętrze nabrało industrialnego charakteru.
Największe wyzwanie... Przede wszystkim zmieścić się w budżecie. Poza tym wielka płyta ma swoje ograniczenia, a ściany konstrukcyjne bardzo często stoją w poprzek mieszkania – nie tak łatwo się ich pozbyć. Przy odsłanianiu betonu ważne było, aby ukryć rury oraz podłączenia - pierwotnie większość z nich szła wierzchem. Przydała się szlichta betonowa i lakier imitujący beton tak, aby jak najmniej było widać ingerencje w płyty.
10
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? młoda kobieta
ILE METRÓW? 38 m2
Prowansja przeniesiona do wielkiej płyty nie mogła być zbyt dosłowna. Bardziej pasowała tu industrialna szarość, niż lawendowy fiolet i słoneczna żółć. Naturalne materiały zastąpił beton. Stare, stylowe meble świetnie czują się w towarzystwie młodszych sprzętów.
Wczytywanie rekomendacji...