Jasne wnętrze kamienicy

MÓWI WŁAŚCICIEL
Monika i Kuba

Inspiracje... Zainspirowały nas inne realizacje nowoczesnych, prostych i użytkowych wnętrz w starym, przedwojennym budownictwie. Podoba nam się styl skandynawski - długo rozważaliśmy pomalowanie drewnianego parkietu na biało.
Twoje potrzeby... Duża przestrzeń dla nas i dla kotów, którą w przyszłości będzie można zaadaptować dla większej liczby domowników. Bardzo ważne było też, aby po generalnym remoncie, duch kamienicy z lat 30. był wciąż wyczuwalny w mieszkaniu.
Najlepszy pomysł... Wyspa, która stała się centralnym punktem mieszkania, wokół niej toczy się życie. Połączona duża przestrzeń kuchni i jadalni doskonale sprawdza się podczas spotkań, gdy wspólne gotujemy ze znajomymi. I takie było zamierzenie.
Ulubiony przedmiot... Łóżko z jasnej sklejki z miejscami do przechowywania polskiej marki Śnimisie. Idealnie wpasowało się do małej sypialni, w której kiedyś znajdowała się kuchnia.
Najgorszy pomysł... Kilka elementów wystroju mieszkania zostawiliśmy na później, przez co decyzja o ich wyborze stawała się coraz trudniejsza. Chcieliśmy, aby pasowały do ogólnej wizji wnętrza. Dopiero po kilku miesiącach od remontu wybraliśmy lampy do salonu.
 A + A
MÓWI ARCHITEKT
A + A
Wstępne założenia... Dwupokojowe mieszkanie miało zmienić się w trzypokojowe wnętrze z aneksem kuchennym. Wymagało to sporo główkowania, ponieważ układ nie był bardo elastyczny. Pomiędzy dwoma głównymi pokojami przechodzi gruba ściana nośna. Dostęp do pionów kanalizacyjnych był ograniczony, gdyż przez środek mieszkania przebiega pion centralnego ogrzewania. Dlatego musiałyśmy zmieścić kuchnię w konkretnym miejscu. Przestrzeń miała być również zaplanowana tak, by w przyszłości można było ją łatwo przearanżować.
Pomysł na mieszkanie... Wyczyściłyśmy mieszkanie ze zbędnych ozdobników i sprzętów, co pozwoliło nam podkreślić charakter kamienicy. Wydobyłyśmy oryginalne detale, takie jak cegłę czy stare drzwi, które zostały odrestaurowane. Do tego dodałyśmy kilka loftowych elementów – beton na podłodze, rura wentylacyjna w kuchni. A wszystko to utrzymałyśmy w czarno-białej stylistyce.
Najlepszy pomysł... Wyspa kuchenna inspirowana roboczymi stołami wprost z warsztatów. Ażurowa, pokryta czarnymi kaflami z kaflowym, zwisającym nad nią okapem. To serce domu!
Największe wyzwanie... Doprowadzenie mieszkania w starej kamienicy do stanu używalności. Bardzo podziwiamy Monikę i Kubę za to, że dostrzegli piękno tego zagraconego mieszkania. Wnętrze było bardzo zniszczone, podłoga wytarta, kuchnia i łazienki w ruinie. Trzeba było przeprowadzić kapitalny remont, łącznie z wymianą okien. Odrestaurowaliśmy podłogę i stare drzwi, które teraz tworzą niepowtarzalny klimat. Z ciemnego, ciężkiego mieszkania powstało przestronne i jasne wnętrze. O taki efekt chodziło!
10
Architekt A + A
Fotograf Piotr Antonów
GDZIE? warszawa
KTO TU MIESZKA? Para z dwoma młodymi kotami
ILE METRÓW? 69 m2
Monika i Kuba w murach starej warszawskiej kamienicy z lat 30. dostrzegli wielki potencjał. Potrzebna była prawdziwa rewolucja, by z dwupokojowego, zaniedbanego mieszkania powstały trzy przestronne i jasne pokoje. Nowe wnętrze powstało z poszanowaniem oryginalnych detali – odrestaurowany parkiet, stare drzwi i odsłonięta cegła oddają ducha przeszłości.
Wczytywanie rekomendacji...