Mieszkanie bez drzwi

Mieszkanie bez drzwi

MÓWI WŁAŚCICIEL
Agnieszka Kieliszczyk

Inspiracje... Bardzo lubię połączenie staroci i mocno nowoczesnych elementów. Tej mieszanki nie mogło zabraknąć w moim mieszkaniu. Wiele z przedmiotów, które znalazły się we wnętrzu, zbierałam przez lata, kupowałam na aukcjach internetowych lub na okolicznych bazarkach.. sztuka jest nieodłączna częścią mojego życia, więc jest i w mieszkaniu. Na ścianach wiszą obrazy, większość z nich to moje prace. Obraz nad łóżkiem w sypialni wisi do dziś, inne płótna trochę się zmieniają. Obraz „Aniu, czy te dzieci coś jadły” dostałam od mojej koleżanki, Anny Czarnoty.
Twoje potrzeby... Zależało mi na przestrzeni. Chciałam, by moje mieszkanie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Udało się to m.in. dzięki poszerzeniu otworów drzwiowych, podłodze, która odbija światło i otwartym pomieszczeniom bez drzwi. Nie chciałam też dużej kuchni. Część kuchennej zabudowy ukryliśmy za ścianką, a w roli dodatkowego blatu roboczego doskonale sprawdza się duży stół. Potrzebowałam również miejsca dla siebie. Jako własną przestrzeń wykorzystałam ogród zimowy, z którego jest wyjście na balkon. Służy jako moja pracownia. Mieszczą się tam biurko, komputer, półki z dokumentami i książki.
Najlepszy pomysł... Podłoga z żywicy epoksydowej. Jest na całej powierzchni mieszkania, nawet w łazience i w ogrodzie zimowym. Podłoga pięknie się starzeje. Rysuje się, brudzi, ale to tylko nadaje jej charakteru. Wcale nie jest chłodna, o co często pyta mnie wiele osób. W okresie, gdy powstawał projekt, niewiele osób zajmowało się przygotowywaniem podłóg z żywicy w mieszkaniach prywatnych. Znalazłam jednak firmę z Puław, która po negocjacjach, zgodziła się na zrobienie wylewki, na tak małej przestrzeni.
Ulubiony przedmiot... Przede wszystkim książki! Nie wyobrażam sobie, że nie ma ich w mieszkaniu. Lubię też stare, retro krzesła, które sami odrestaurowaliśmy. I jeszcze mój ulubieniec - gipsowa świnka gipsowa, która cały czas stoi na parapecie w salonie.
Najgorszy pomysł... Gdybym mogła, zmieniłabym fronty kuchennych szafek na szare. Czarne wbrew pozorom łatwiej się brudzą i znać na nich każde dotknięcie.
Pomysł na mieszkanie... Mieszkanie jest dwustronne. Chciałam, by wnętrze było jak najbardziej otwarte i wpadało do niego więcej światła. Między pokojami zostały wybite zbędne ścianki, dzięki temu salon otworzył się na przedpokój. Dlatego też w mieszkaniu nie ma drzwi. Jedyne, jakie znalazły się w projekcie, to białe, wykonane z grubego mdf-u przesuwne drzwi do łazienki. Aby doświetlić wnętrze poszerzyłam też przejścia do pokoi kosztem szaf w przedpokoju. Nie lubię, gdy korytarz jest ciasny i przeładowany schowkami. Projektując mieszkanie wykorzystałam też słupową konstrukcję budynku. Wszystkie belki są widoczne, kuchnia została przeniesiona do salonu i wpasowana we wnękę, którą zamknęłam ścianką. W drugą wnękę wpasowałam krzywą półkę na książki. Bardzo chciałam też mieć podłogę surową i industrialną.
Największe wyzwanie... Projekt kuchni. Był kilka razy zmieniany, pierwotnie miała być większa, bo obawiałam się, że nie będzie wystarczająco dużo blatu do przygotowywania potraw. To zawsze trudna decyzja, ale wyszło dobrze. Udało mi się osiągnąć efekt aneksu kuchennego w salonie, a nie salonu w kuchni.
2
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? Agnieszka, Sławomir i Tymon
ILE METRÓW? 54 m2
Mieszkanie malarki i projektantki wnętrz zmienia się co kilka miesięcy. Agnieszka zawsze coś przerabia, dokupuje dodatkowe sprzęty i wiesza nowe obrazy na ścianach. Jest trochę retro, trochę artystycznie z dodatkiem loftowej surowości. Budynek, w którym mieści się mieszkanie, to niewielki obiekt, nawiązujący architekturą do praskiej zabudowy.
Wczytywanie rekomendacji...