Mieszkanie na barce w Warszawie

MÓWI WŁAŚCICIEL
Joanna Kucharuk (josuku.pl)

Inspiracje... Chcieliśmy mieszkać w mieście, ale inaczej. Postanowiliśmy poczuć się w Warszawie, jakbyśmy byli poza miastem. Dzięki temu, że barka znajduje się na Wiśle, codziennie mamy wspaniałe widoki, możemy się poczuć prawie jak na riwierze. Nasze mieszkanie, to już bardziej dom, i do tego mobilny. Gdy zechcemy, możemy zmienić miejsce zamieszkania. Mamy pomysł, by kiedyś przetransportować barkę do Paryża i pomieszkać tam trochę. W ten sposób chcemy też promować nomadyczny styl życia. Przemieszczanie się wcale nie oznacza, że trzeba opuścić swój dom – nasz jest zawsze z nami.
Twoje potrzeby... Wcześniej mieszkaliśmy w kolorowym, eklektycznym domu. Barka miała być przeciwwagą, dlatego bardzo chcieliśmy zachować minimalizm. Wymusił to też sam metraż – na małej powierzchni nie zmieści się już tak wiele sprzętów. Dodatkowo minimalistyczny wystrój powiększa optycznie przestrzeń. Postanowiliśmy, że kuchnia będzie mała, ale wyposażona we wszystko, co niezbędne. W domu musiało się również znaleźć miejsce na regał na książki oraz pojemne szafy wnękowe. Nie chcieliśmy też, by barka była utrzymana w klasycznym, marynistycznym stylu. To miał być dom przeniesiony na wodę.
Najlepszy pomysł... Barek w kuchni – tworzy przestrzeń do wspólnych posiłków i rozmów z widokiem na wodę.
Ulubiony przedmiot... Ramka w kuchni, za którą znajdują się wycinki z gazet z reklamami z początku XX wieku.
Najgorszy pomysł... Tapeta w kuchni we wzór 3D. Przywieźliśmy ją z Nowego Jorku. Niestety nie jest zbyt praktyczna. Będziemy musieli dla niej znaleźć inne miejsce.
9
GDZIE? na Wiśle w Warszawie
KTO TU MIESZKA? Joanna i Sebastian z synem Alexandrem
ILE METRÓW? 45 m2
Joanna i Sebastian tradycyjny dom zamienili na barkę. Adres: warszawski odcinek Wisły, choć o stałym miejscu zamieszkania nie ma mowy. Mieszkańcy bowiem lubią się przemieszczać, a ich dom razem z nimi. Współcześni nomadzi nie muszą już mieszkać w skromnych warunkach – wnętrze barki wygląda jak przytulny dom, który równie dobrze sprawdziłby się na lądzie. Właściciele przez kilka zimowych miesięcy mieszkają za granicą - w tym czasie można wynająć barkę i spróbować życia na wodzie (www.josuku.pl). Chętnych na życie na wodzie nie brakuje.
Wczytywanie rekomendacji...