Mieszkanie otulone drewnem

 81.waw.pl
MÓWI ARCHITEKT
81.waw.pl
Wstępne założenia... Właściciele mieszkania chcieli, by otwarta na salon kuchnia nie rzucała się w oczy. Miała być wpasowana w pomieszczenie. Ważniejszy dla klientów był salon i część dzienna mieszkania. Udało się! Minimalistyczna zabudowa kuchni wygląda jak drewniana ściana. Za drewnianymi panelami ukryliśmy nawet lodówkę. Jedyne, co zdradza funkcję tej części pomieszczenia, to biała wnęka na zlew i okap.
Pomysł na mieszkanie... Chcieliśmy trochę odkurzyć wizerunek drewna we wnętrzu. W Polsce wciąż kojarzy się z boazerią na ścianie i przaśną aranżacją. W tym mieszkaniu nadaliśmy drewnu nowoczesny sznyt. Założyliśmy, że połączymy je z czernią i bielą. W salonie postawiliśmy na czarne dodatki – czarna skórzana sofa i czarne lampy dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianą podłogą i jasnym regałem. Drewno pojawia się nawet w łazience – za drewnianymi panelami schowaliśmy szafki. Połączyliśmy je z czarnym marmurem i bielą ceramiki łazienkowej. W sypialni postawiliśmy na biel. Drewno w kolorze naturalnym pojawia się jedynie na podłodze, a kilka czarnych akcentów to jedynie „przerywniki”.
Najlepszy pomysł... Niecodzienny pomysł zastosowaliśmy w łazience gościnnej. Z założenia miała to być toaleta dla gości, ale właścicielom bardzo zależało na dodaniu prysznica. Schowaliśmy go za przesuwnym lustrzanym panelem. Dzięki temu pomieszczenie, mimo że niewielkich rozmiarów, sprawia wrażenie jeszcze większego. Dodatkowo stworzyliśmy przestrzenny relief na ścianie za toaletą. Za każdym z tych prostokątnych elementów kryje się szafka otwierana na dotyk.
Największe wyzwanie... W tym projekcie było kilka wyzwań technicznych. Jednym z nich był ogromny regał w salonie. Po zmontowaniu go we wnętrzu okazało się, że cały mebel waży kilkaset kilo. Problem pojawił się w momencie, w którym trzeba było podnieść regał z podłogi. Po długich przemyśleniach wpadliśmy na pomysł, by powiesić mebel na ścianie. Udało się! Niemałej zręczności i ogromnej staranności wymagało też stworzenie charakterystycznego reliefu na ścianie w łazience, za którym kryją się szafki. Relief kontowany jest na ścianie z umywalką, ale tam położyliśmy tylko lakierowane płyty mdf o różnej grubości. Wyszło idealnie!
3
Architekt 81.waw.pl
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? małżeństwo 60+
ILE METRÓW? 110 m2
Mieszkanie na warszawskim Służewiu to przestrzeń szyta na miarę. Właściciele dodali tylko kilka własnych mebli – rodzinnych pamiątek, które podróżują z nimi od zawsze. Pierwszoplanową rolę gra drewno. Ociepla wnętrze i wprowadza przytulny klimat.
Wczytywanie rekomendacji...